statystyki

Ulga dla firm za zatrudnienie starszych pracowników

autor: Paweł Jakubczak01.07.2009, 03:00; Aktualizacja: 01.07.2009, 11:22

Pracodawcy zatrudniający starsze osoby zyskają od dzisiaj ulgę w opłacaniu wybranych składek. Korzystanie z ulgi nie będzie oznaczać dla przedsiębiorców dodatkowych obowiązków. Firmy oceniają, że wprowadzone zwolnienie sprzyja zatrudnianiu starszych pracowników.

Reklama


Reklama


Firmy nie płacą od dzisiaj za starszych pracowników składek do Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ma to, zdaniem rządu, który jest autorem tego rozwiązania, zachęcić firmy do zatrudniania starszych osób. To niezwykle ważne, bo w Polsce pracuje zaledwie co trzecia osoba mająca 55–64 lata.

Bez składki na Fundusz Pracy

Pracodawcy nie muszą od dzisiaj opłacać przez rok składek do FP i FGŚP za nowo zatrudnionych pracowników, którzy ukończyli 50 lat. Realnie firmy z tego zwolnienia skorzystają najwcześniej od sierpnia. Zwolnienie obowiązuje począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę ze starszym pracownikiem. Jeśli nastąpi to w lipcu, to firma od sierpnia nie zapłaci za niego składek. Ale pod warunkiem, że nowo zatrudniony pracownik był zarejestrowany w urzędzie pracy w ciągu 30 dni przed podpisaniem umowy.

Nowe przepisy przewidują dodatkowe zwolnienie z opłacania tych składek za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). Firma nie będzie płaciła składek zarówno za takie osoby, które zatrudni 1 lipca lub później, jak i za tych, których zatrudniła przed tą datą, a którzy mają już ukończony wspomniany wiek.

Kolejne oszczędności

To, ile firma zaoszczędzi dzięki niepłaceniu składek, zależy od liczby zatrudnianych przez nią starszych pracowników. Im jest ich więcej, tym wyższe kwoty oszczędności. Pracodawca płaci co miesiąc składki do FP i FGŚP od pensji pracownika. Odpowiednio 2,45 proc. i 0,1 proc. Jeśli przyjmiemy, że na przykład duża firma zatrudnia 1 tys. osób, jej fundusz płac wynosi 3 mln zł i zatrudnia 20 starszych osób, to na uldze zyska co miesiąc 60 zł z tytułu składek do FGŚP i 1470 zł do FP.

Jeśli firma ma fundusz płac wynoszący 12 tys. zł, zatrudniając czterech pracowników, a od dwóch nie płaci składek, to co miesiąc zapłaci o 147 zł mniej do Funduszu Pracy i 6 zł mniej do FGŚP.

Zwolnienie obowiązujące od 1 lipca 2009 r. to niejedyna zachęta dla pracodawców do zatrudniania starszych pracowników. Od 1 lutego 2009 r. firmy płacą za 14 dni choroby pracownika, który ukończył 50 lat, a nie jak wcześniej za 33 dni. Umożliwiono też pracownikom, którzy ukończyli 45 lat, uczestnictwo w szkoleniach finansowanych przez starostę z Funduszu Pracy.

– Nie chcemy wprowadzać dalszych zmian w przepisach – mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • ewa(2014-03-15 16:11) Odpowiedz 00

  pracodawcy chcą osoby niepełnosprawne z drugą grupą do pracy gdzie całkowicie zdrowi nie dają rady bo sprzątaczka z drugą grupą myjąca okna 3 m wysoko i myć podłogi pchając oporną maszynę to chyba jakieś żarty dobrze by było aby każdy wyobraził sobie siebie w roli osoby niepełnosprawnej wykonującej tak ciężkie prace

 • Bezrobotny 59lat(2009-07-01 13:04) Odpowiedz 00

  Faktycznie, płacenie składki rentowej przez dorabiającego emeryta jest nieporozumieniem, nielogiczne i bezzasadne, ale wymaga zmiany ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Podobnie nielogiczne, w obecnych warunkach, gdy bezrobocie w grupie osób po 50-ce jest już problem od lat - jest zaniechanie pobierania składek od pracujących, często na całych etatach osób do 25-go roku życia, studentów i innych wiecznych uczniów. Przecież oni też są narażeni na wypadki i będą korzystać w razie czego korzystać z renty...Tu ulga była ukłonem w stronę wakacyjnych prac młodzieży szkolnej i studentów, to jednak było dobre przed pojawieniem sie bezrobocia na dużą skalę.

 • abaja(2009-07-06 22:15) Odpowiedz 00

  do Ewy,

  właśnie rządzącym o to chodziło, by nas w ten sposób wykończyć i co chwila podkładają kolejne kłody, tylko patrzeć, kiedy oficjalnie wyjdzie ustawa pod tytułem "utylizacja społeczeństwa emeryckiego i przyszłoemeryckiego"

 • ewa(2009-07-02 12:19) Odpowiedz 00

  Ja mam 54 lata i od 7 m-cy nie mogę znaleźć pracy.Ciekawe czy teraz się to zmieni /he,he/. To jest jakaś paranoja. Na emeryturę jestem za młoda, na pracę za stara a Bozia nie chce mnie do siebie zabrać. Przecież ja za 6 lat, które zostały mi do emerytury umrę z głodu i z zimna- bo niedługo zamieszkam chyba pod mostem- jak nie będę opłacać mieszkania i innych świadczeń.
  Pracujący emeryci cieszcie się, że udało się wam doczekać emerytury-ja nie widzę szans.

 • starzy są mało wydajni(2009-07-01 19:43) Odpowiedz 00

  10: mlody
  Uważasz, że to jest przywilej? Co z tego, że zakład z tytułu skróconego okresu wypłacania chorobowego ma korzyść. Tacy jak ty nie chcą zastępować chorego starszego pracownika i wołają kasę za nadgodziny i tym samym zakład nic nie zyskuje, bo zaoszczędzoną kasę wypłaci tobie, za to, że robiłeś za starego. Starsi częściej chorują i są mniej wydajni, Po co komy taki problem?.
  Lepiej jeżdzić nowiutkim BMW czy zdesolowanym Polonezem?
  Sam sobie odpowiedz na to pytanie.

 • DMK(2009-07-01 17:01) Odpowiedz 00

  Witam, jestem z grupy "babcie i dziadki". Owszem, skorzystałam z wczesniejszej emerytury (powiinam wysłac list dziekczynny panom Kaczyńskim, bo tak się zapominali w kłótniach różnego rodzaju, że nie zdążyli uchwalić nowej ustawy emerytalnej i przedłużali dwa razy obowiązywanie starej). Cięzkie pieniadze z moich wynagrodzeń szły na ZUS, więc nie czuję się jakimś darmozjadem, uważam wręcz , że pracując 31 lat (+5 lat studiów) mam prawo z tych pieniedzy korzystać. Skladki od moich zarobków przez trzydzieści jeden lat były wypłacane emerytom, tak jak dzis ze składek pracujacych wypłacana jest moja całkiem niemała emerytura. Mogłabym "spocząć na laurach" i dziergać serwetki szydełkiem. Nie potrafię jednak nie pracować zawodowo, tym bardziej, że nie lubię prac domowych (gotuje córka, sprząta dochodzaca pani). Prowadzę więc biuro rachunkowe i ... emerytura jest tylko małym dodatkiem do moich dochodów z działalności. A więc nadal dokładam się do mojej własnej emerytury płacąc niemałe podatki. Pozdrawiam wszystkie "babcie i dziadków" tych obecnych i tych przyszłych (za 30-40 lat).

 • Ryszard 1945 Olsztyn(2009-07-01 19:58) Odpowiedz 00

  chcę jeszcze dodać że jajo emeryt pracujący w sumie oddaję w podatku z emerytury + pracy ok.900 zł. miesięcznie, a do kolegi ;młodego;, przyjacielu zazdroszczę CI młodości i tylko tego a jeżeli chodzi o choroby starszych pracowników jakoś ostatnio t/z w roku 1966 miałe zwolnienie L-4 3 dni i życzę Tobie żebyś wcale nie chorował. I jeszcze dodam że nie jesteśmy my emeryci od wyciągania ręki z państwowej kasy, płaciliśmy podatki przez całe swoje zawodowe życie i dalej płacimy.

 • Ryszard 1945Olsztyn(2009-07-01 19:36) Odpowiedz 00

  pracujący wczesny emeryt 64 lat i staż 47 lat na państwowym, do Alicji, tak miła pani dorabiając do emerytury prawie od roku co kwartał składam doZUS wniosek o przeliczenie emerytury i dostaje za kwartał netto ok. 6zł. 60 gr. netto a oddaję w kwartale podatku ok. 1600 zł.emeryturę otrzymuję większą jak przeciętna a po kilkudziesięciu lat pracy urzędniczej obecnie pracuję fizycznie z tego względu bo denerwują mnie t/z ;kapcie; którzy narzekają tylko a prawie nic nie robią żeby swój los poprawić, pozdrawiam wczesnych emerytów płci obojga, więcej optymizmu.

 • alice(2009-07-01 17:54) Odpowiedz 00

  do pracujących emerytów!!! jak pracujecie to nie jesteście emerytami,ale pracownikami, więc skladki obowiązują takie same, albo jest równosć obywateli albo nie, ( a wiadomo ze nie)

 • basia(2009-07-01 14:43) Odpowiedz 00

  Pani Kadrowa zdaje sie, ze jest w błędzie. 55-latek płacił zapewne przez wiele lat właściwe składki. FP i FGŚP idą i tak do wspólnego kotła, a nazbierało się tego w tym kotle juz bardzo dużo.
  Mam inne pytanie, dlaczego tylko nowozatrudnianych od 50 lat. Mam pracownika w wieku 55 lat, mężczyzna, i nie skorzysta z tej ulgi.
  Powinnam go zwolnić, niech się zarejestruje jako bezrobotny i ponownie go zatrudnić ? To jest paranoja. Gdy rzekomo popiera zatrudnianie starszych pacowników, to wszystkich.

 • CDn Kadrowa(2009-07-01 14:14) Odpowiedz 00

  zatrudniającej kilkuset pracowników wszystkim naliczam FP i FGŚP... i proszę róbcie to samo, bo przecież każdy z nas może być kiedyś bezrobotnym człowiekiem bez prawa do zasiłku...a urzędasy tylko czekają na zamęt, który pozornie świadczy, że mają tak dużo pracy...

 • Cdn Kadrowa(2009-07-01 14:12) Odpowiedz 00

  Nie ma prawa do tego zasiłku. Już nawet JW z radia zet interesował się tym problemem nota bene do dzisiaj nie rozwikłanym. Szkoda tylko, że pracodawca zyskując kilka złotych ma ( po zwolnieniu ich z pracy)rozczarowanych pracowników i oczywiście kłopot z tłumaczeniem się, że...jak to ładnie kiedyś powiedział mój szef... " zazalenia do ustawodawcy". Dlatego też ( oczywiście bez jego wiedzy) pracując w firmie zatrudniają

 • Kadrowa(2009-07-01 14:09) Odpowiedz 00

  Straszne to jest. Wyobraź sobie - pracowniku po 55 roku życie i ty matko powracająca z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego-,że pracodawca nie opłaca składek na Fp i FGŚP. Pracujesz u niego kilka lat ( o dziwo!) i nagle zwalnia Cie, bo..ma takie kaprys lub potrzebę. Idziesz do Urzędu Pracy się zarejestrować i co?! A psińco... nici nawet z zasiłku dla bezrobotnych...bo ten kto nie opłaca składek na powyższe fundusze nie ma prawa d

 • posejdon(2009-07-01 12:56) Odpowiedz 00

  niecałe 50 złotych na pracownika !
  i to ma byc ten cud miód ?

  przestańcie się juz wygłupiać !

 • Działania pozorne(2009-07-01 09:02) Odpowiedz 00

  Kolejna fikcja Tuska. Ulga 2% ma zmobilizować pracodawców? Bzdura!

 • Alicja(2009-07-01 12:44) Odpowiedz 00

  Do: Hali i Pracującej emerytki.Emeryci nie płacą składki emerytalnej,od emerytury płacą składkę na ub.zdrowotneczęściowo odliczalną od podatku.Tylko emeryci dodatkowo zatrudnieni na etacie płacą składki na ubezpieczenie emerytalne,rentowe,chorobowe,zdrowotne.W takim wypadku po każdym przepracowanym kwartale mogą złożyć wniosek do ZUS o podwyższenie emerytury.

 • mlody(2009-07-01 11:35) Odpowiedz 00

  Co to za ulga? To daj mi te 2.55% od swoich zarobków!!To początek , a skrócenie okresu wypłacania chorobowego?
  Co do składki rentowej płaconej przez emeryta to napiszcie do komisji Przyjaznepanstwo.pl jako jeden z absurdów. Pomijam, że teraz budżet potrrzebuje więcej kasy..

 • mmm(2009-07-01 11:38) Odpowiedz 00

  66 % jest ludzi biednych w Polsce , 15% żyje w nędzy, a wybraliście Po, czyli rząd liberałów , to teraz pracujcie do śmierci. Polski naród zawsze będzie ciemny i zacofany.Liberałowie mają w ... biedaków.

 • POmyl(2009-07-01 10:08) Odpowiedz 00

  Dzień dobry, cześć, czołem! Pytacie skąd się wziąłem.
  Jestem wesoły Donek, marszałkiem zaś jest Bronek.
  Zdrożała woda, światło, gaz, więc obiecam jeszcze raz.

  A mój chłopak piłkę kopie...
  A kolesie LODY KRĘCĄ...

 • dc(2009-07-01 08:05) Odpowiedz 00

  "To niezwykle ważne, bo w Polsce pracuje zaledwie co trzecia osoba mająca 55–64 lata " - cytat.
  Najlepiej byłoby "zachęcić" do pracy również osoby starsze , nawet powyzej 70 lat . Byłyby pieniążki na emerytury dla kilkudziesięciu tysięcy byłych funkcjonariuszy SB , którzy mają emeryturki po 3-4 tysiące - a skąd na to brać !?
  A po drugie - niech dziadki i babcie nie siedzą godzinami przed telewizorem , skoro mogą budować "świetlaną przyszłość swojej umiłowanej ojczyzny" , wykonując np 200% normy - bo na 300 nie mają już ani sił ani chęci.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane