statystyki

Komu przysługuje skierowanie do sanatorium

autor: Dominika Sikora12.06.2009, 03:00; Aktualizacja: 12.06.2009, 09:05

Wybierając się na leczenie uzdrowiskowe, musimy się liczyć z pewnymi kosztami. Kuracjusz z własnej kieszeni musi pokryć część kosztów związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Tylko niektóre grupy osób są z tych kosztów zwolnione.

Reklama


Reklama


Czy leczenie tylko ze skierowaniem

Zakończyłam długotrwałe leczenie. Lekarz prowadzący zalecił mi pobyt w sanatorium. Czy muszę mieć na nie skierowanie?

Tak Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe w sanatorium lub w szpitalu uzdrowiskowym jest niezbędne. Wystawia je lekarz tzw. ubezpieczenia zdrowotnego, czyli taki, który ma podpisaną umowę z NFZ na świadczenie swoich usług w danym roku lub pracuje w placówce, która ma taką umowę. W przypadku konieczności kontynuowania leczenia w szpitalnym uzdrowisku skierowanie wystawia również lekarz zatrudniony w szpitalu, w którym pacjent był leczony (w takim przypadku skierowanie jest wystawiane nie później niż w dniu wypisania chorego ze szpitala). Do skierowania powinna być dołączona karta informacyjna, zawierająca niezbędne dane na temat przebiegu choroby.

Wystawiając skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, lekarz kieruje się stanem zdrowia pacjenta, a także wskazaniami uzasadniającymi odbycie tego rodzaju kuracji. Lekarz, który je wystawił, powinien przesłać skierowanie do właściwego ze względu na zamieszkanie pacjenta oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Może to także zrobić sam zainteresowany. Koperta powinna być opatrzona dopiskiem: skierowanie na leczenie uzdrowiskowe.

Skierowanie musi być zaakceptowane przez Fundusz. Zasadność wysłania pacjenta na leczenie uzdrowiskowe potwierdza więc lekarz specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Lekarz specjalista może dokonać zmiany kwalifikacji skierowania z leczenia sanatoryjno-uzdowiskowego na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym (lub odwrotnie). Skierowanie powinno być rozpatrzone przez Fundusz nie później niż 30 dni od daty wpłynięcia dokumentu do oddziału NFZ. Jedynie w uzasadnionych przypadkach (np. w celu uzupełnienia dokumentacji) termin ten może być przedłużony o kolejne 14 dni. O kolejności rozpatrywania skierowań na leczenie uzdrowiskowe decyduje data ich wpłynięcia do NFZ.

Podstawa prawna

● Art. 33 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. z 2008 r. Dz.U. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).

● Par. 2–3 rozporządzenia ministra zdrowia z 15 grudnia 2004 r. w sprawie leczenia uzdrowiskowego (Dz.U. nr 274, poz. 2724 z późn. zm.).

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

Czy wyjazd tylko we wskazane miejsce

Czy do uzdrowiska można tylko raz na rok

Czy pacjent może zrezygnować z wyjazdu

Czy kuracjusz płaci za pobyt w sanatorium

Czy należy wziąć urlop na pobyt w sanatorium

Czy kuracjusz z chorobą zawodową nie zapłaci

Czy w ciąży można jechać do uzdrowiska

Czym sanatorium różni się od szpitala

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • Mariusz(2013-01-15 00:45) Odpowiedz 20

  Witam,czy po 6 miesiącach od operacji kręgosłupa należy mi się sanatorium?

 • cierpiący(2014-05-24 21:34) Odpowiedz 10

  Cz po roku od operacji kręgosłupa należy mi się wyjazd do szpitala uzdrowiskowego ?. Bardzo proszę o poradę, no i jaki lekarz może taki wniosek wystawić, jak również w jakim czasie byłby taki wyjazd na leczenie ?.

 • DOROTA(2012-08-15 11:38) Odpowiedz 00

  Witam.Mam pytanie mój mąż jest po udarze wymaga rehabilitacji czy ktos wie ile razy mozna w roku otrzymac skierowanie na rehabilitacje stacjonarną.

 • nie wierzę w sprawiedliwość(2012-08-25 16:44) Odpowiedz 00

  Jak masz znajomego lekarza to twoja rodzina ma wczasy w senatorium co roku . Myślałam, ze to niemożliwe alle niestety tak jest. Choroba wykluczona.

 • Małgos(2013-08-17 14:18) Odpowiedz 00

  Witam. Lekarz pierwszego kontaktu skierował mnie do sanatorium , poniewaz bardzo w ostatnim okresie moja astma mi nie daje spokoju. Byłam dwa razy w szpitalu i po ostatnim pobycie bardzo się ciągle poduszam ratunkiem jest wdedy dla mnie zaszczyki i kroplówki w zabiegowym lub na ostrym dyzuże w szpitalu. Od ostatniego wypisu ze szpitala a wysłania wniosku do NFZ nie minoł miesiąc a i tak nie zatwierdzono mnie na pobyt po szpitalny. Gdzie lekarka na wniosku zaznaczyła dalsza kuracja po szpitalu. Nadal mnie podusza łykam duże dawki sterydów a i to nie zdrowe dla organizmu. Chciał bym pojechać do Szczawna Zdrój na Komora Pneumatyczna gdysz to mi bardzo pomaga przy astmie. Ale niestety będę musiała jeszcze poczekać 2 LATA. Bo lekarz w NFZ orzekł że nie należy mi się poszpitalne. Czy moge złożyć jakiś zaświadczenie od lekarza by przyspieszono mi pobyt do sanatorium , prosze o porade...

 • Izwena(2013-10-22 18:44) Odpowiedz 00

  Warto leczyć się w sanatorium,zabiegi,które tam miałam,bardzo mi pomogły.Choć na chwilę.Bo znowu kręgosłup boli.Więc myślę,aby znowu sobie pomóc.Zawsze warto!!!

 • Władek(2009-06-14 20:23) Odpowiedz 00

  Komu sanatorium: osobie, która na jakiś czas chce uciec w inny świat rozrywki, nie skazane małżeństwo, dużo pieniędzy na tzw. zabiegi . Terminowy przyjazd bo utraci się wyboru opiekuna.To były niepisane zasady. Było powiedzenie, iż drzewa do lasu się nie wozi . To trochę żartem.

 • AK(2009-06-16 20:57) Odpowiedz 00

  Władziu, powtarzasz niezdrowe stereotypy. Jeżdżę do sanatoriów z żoną, a takie przykłady, jakie przytoczyłeś, co prawda jako żart można policzyć na palcach jednej ręki. Wszystkiego dobrego, przede wszystkim zdrowia.

 • stefan chojnice(2009-08-02 19:44) Odpowiedz 00

  Byłem w sanatorium już 3 razy w młodym wieku wierz mi że po przebytych chorobach nowotwór krtani operacja kręgosłupa nie w myśli ci kobietki wybieram się po 2o latach ponownie ze względu na podreperowanie zdrowia różne zabiegi a przede wszystkim psyche może pomoże jak wcześniej

 • maria(2010-04-17 19:37) Odpowiedz 00

  a ja otrzymałam odmowę z NFZ na wyjazd do sanatorium.skierował mnie lekarz rodzinny po operacji przepukliny.czy mogę sie odwołać.?

 • Sandra(2011-12-04 17:03) Odpowiedz 00

  byłam w tyn roku w sanatorium. po jakim czasie mogę ponownie złożyć wniosek

 • Bodzio25(2012-05-17 00:31) Odpowiedz 00

  Kilka lat temu byłem w sanatorium w Połczynie Zdrój byłem bardzo zadowolony.Obecnie chciałbym skorzystać z ponownego pobytu w ramach ubezpieczenia z ZUS lub NFZ ale lekarz rodzinny twierdzi że jest to niemożliwe ze względu na chorobę t.z. marskość wątroby.Ja po prostu chcę się leczyć i dlaczego mi tego nie umożliwiają.Rentę mam do końca 2014 roku.I co dalej jak już teraz nie chcą mnie leczyć i rehabilitować. Jak coś wiecie na ten temat to pomóżcie.

 • halina(2012-06-08 14:26) Odpowiedz 00

  superowsko jest w krystynce w ciechocinku i nawet nie az tak drogo. byłam, polecam serio.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane