■ SYTUACJA EMERYTÓW W PRZYSZŁOŚCI. Z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że opinie Polaków na temat sytuacji emerytów w przyszłości, np. za kilkanaście lat, są bardzo podzielone. Badania wykazały też, że ogromna większość Polaków (89 proc.) sądzi, że będzie się utrzymywać z emerytury. 28 proc. badanych wskazuje na możliwość pogorszenia się sytuacji emerytów, zaś 20 proc. sądzi, że będzie ona lepsza niż obecnie. Prawie tyle samo osób uważa, że położenie emerytów nie ulegnie zmianie (13 proc.). W opinii ponad jednej czwartej badanych (28 proc.), za kilkanaście lat różnice między najwyższymi i najniższymi emeryturami będą większe niż obecnie.

Więcej www.cbos.pl

■ CHCĄ ZATRUDNIĆ POLAKÓW. Około 20 pracodawców z Danii i Finlandii przedstawiło swoje oferty pracy na targach duńsko-fińskich, zorganizowanych wczoraj w Warszawie. Oferty dotyczyły m.in. sektora metalowego, budownictwa i gastronomii. Wojewódzki Urząd Pracy, który jest organizatorem targów, planuje, że odwiedzi je od 1,5 do 2,5 tys. osób. Ze statystyk wynika, że np. w Danii już obecnie pracuje co najmniej około 10 tys. Polaków.

Więcej www.wup.mazowsze.pl

■ RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI. Żyjmy w świecie wolnym od dymu tytoniowego - dziś pod takim hasłem - w Światowym Dniu Rzucania Palenia - odbędzie się ogólnopolska akcja Rzuć palenie razem z nami, której celem jest zachęcenie palaczy do zerwania z nałogiem. Uczestnicy będą mogli m.in. wykonać bezpłatne badania i zasięgnąć porady u lekarzy. Akcję już po raz 17. organizuje Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Fundacja Promocji Zdrowia.

Więcej www.promocjazdrowia.pl

■ NOWY PORTAL MEDYCZNY. W sieci zadebiutował portal medyczny - www.doz.pl, który ma wspierać Polaków w procesie leczenia i stać się największym w kraju centrum informacji o zdrowiu. Codziennie na raka piersi umiera pięć Polek, ponieważ choroba została zbyt późno zdiagnozowana. Łatwy dostęp do informacji o profilaktyce powinien być jednym z priorytetów polskiej służby zdrowia. Z najnowszego raportu Euro Health Consumer Index wynika, że gorszą od Polaków opiekę medyczną mają tylko Bułgarzy i Litwini.

Więcej www.doz.pl