statystyki

Zasiłki rodzinne wzrosną o ponad 40 proc.

autor: Michalina Topolewska, Bartosz Marczuk11.05.2009, 03:00; Aktualizacja: 05.08.2009, 10:47

Dzisiaj Komitet Stały Rady Ministrów, a jutro rząd, podejmą decyzję o tegorocznych podwyżkach świadczeń rodzinnych. Jest przesądzone, że o ponad 40 proc. wzrośnie podstawowe świadczenie, jakim jest zasiłek rodzinny. Budżet będzie musiał w przyszłym roku znaleźć na podwyżki od 2 do 3 mld zł.

reklama


reklama


Od września po zasiłek rodzinny z nowymi wnioskami

Do ostatniej chwili trwają uzgodnienia dotyczące tegorocznych podwyżek świadczeń rodzinnych. Rząd ma je do piątku przedstawić Komisji Trójstronnej. Dlatego już jutro musi przyjąć ostateczną wersję wzrostu świadczeń. Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika, że Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, proponuje podwyżkę zarówno progu dochodowego uprawniającego do pomocy, jak i podstawowego świadczenia, jakim jest zasiłek rodzinny. Domaga się też wzrostu większości dodatków do tego zasiłku oraz podwyżki zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego.

W efekcie z wyższych świadczeń miałoby skorzystać ponad 650 tys. dzieci więcej niż obecnie. Budżet musiałby zapłacić za taką podwyżkę w 2010 roku dodatkowo 3 mld zł. Na taką wersję nie zgadza się Ministerstwo Finansów.

Listopadowa podwyżka

Artykuł 18 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) stanowi, że kryteria dochodowe warunkujące prawo do zasiłku rodzinnego i wysokości świadczeń rodzinnych podlegają co trzy lata tzw. weryfikacji. Mają uwzględniać wyniki badań tzw. progu wsparcia dochodowego rodzin, przygotowanych przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Datą najbliższej weryfikacji jest 1 listopada 2009 r.

Pierwotna, przygotowana w kwietniu przez resort pracy, propozycja podwyżek, która była przedstawiona Komitetowi Rady Ministrów, nie zyskała – głównie za sprawą oporu Ministerstwa Finansów – akceptacji. Zakładała podniesienie o ponad 20 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń i o ponad 40 proc. podstawowego świadczenia, tj. zasiłku rodzinnego. Ponadto resort proponował podniesienie wszystkich (poza dodatkiem po urodzeniu dziecka) dodatków do zasiłku rodzinnego oraz zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego. W dotychczasowej wysokości miało być wypłacane tzw. becikowe.

Po odrzuceniu tej propozycji Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zostało zobowiązane do przygotowania innych wersji podwyżek. Z dokumentów, do których dotarliśmy, a którymi dzisiaj będzie się zajmował Komitet, wynika, że są przygotowane cztery warianty zmian.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP
  • podatnik(2009-07-27 21:54) Odpowiedz 00

    ciągłe wyciąganie łap po kase,jako płacący podatki mówie nie

  • matka(2009-07-28 17:49) Odpowiedz 00

    zasiłki rodzinne powinni wypłacać w takich kwotach jak dostają w rodzinach zastępczych na dziecko ,a każdy wie że są to niemałe kwoty .

  • lida(2009-07-29 00:06) Odpowiedz 00

    słuchaj rere i samotna matka wielkie guwno ma wiem to bo sama nią jestem

  • ania(2009-07-27 11:20) Odpowiedz 00

    taki zasiłek nawet na buty nie wystarcza ,rząd niech obetnie swoje diety ,bo jak widzę na posiedzeniu te spiące twarze ,zawsze trzeba oszczędzac na dzieciach

  • buncia6(2009-07-29 16:19) Odpowiedz 00

    świadczenia?-do kogo?jestem chwilowo bez środków do życia żyje tylko z rodzinnego ile jest na 3 dzieci\\\\\\\\\\\\\\?karzdy wie a zapomogi może bym dostała 50 zł. ludzie to jest nie do przyjecia lepiej sie otruc niż tak cierpiec!-to jest paranoja !nigdy nie korzystałam z zapomóg ,ale to co słyszałam to doprowadziło mnie do totalnej rozpaczy !wiem że to co mnie spotkało to jest chwilowe musze czeka za decyzją z urzedu i nieprzyspiesze.

  • MATKA Z TORUNIA(2009-07-21 17:51) Odpowiedz 00

    DO GABI I WSZYSTKICH RODZICÓW DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH TEKST WYŻEJ!

  • Alka(2009-07-22 18:10) Odpowiedz 00

    I tak zrobią co chcą, nie mamy na to wpływu,przynajmniej do następnych wyborów. Smutne ale prawdziwe :( Dla mnie każda podwyżka jest ważna. Sama wychowuję trójkę dzieci,pracuję, staram się jak mogę i ciagle nie starcza.
    A socjal i tak mamy śmieszny, a kryzys byłby mniejszy, gdyby cała "góra " obcięła swoje diety i inne studnie bez dna !!!

  • Ewela(2009-08-11 00:00) Odpowiedz 00

    A moze by tak obnizyc pensje i diety Rzadu a w zamian podniesc zasilki?

  • lida(2009-07-29 00:58) Odpowiedz 00

    gdy tylko dotrze do nas waluta euro tak wszyscy pozdychamy z głodu ponieważ podwyżki żeby dorównać innym krajom powinny być co miesiąc a nie co trzy lata więc te osoby którym tak dobrze się powodzi nie będą krytykować biedaków ani nierobów bo dojdzie do tego że same będą prosić opiekę społeczną o pomoc pozdrawiam krytyków a biedakom i nierobom dużo szczęścia i szmalu narka

  • MATKA Z TORUNIA(2009-07-22 19:09) Odpowiedz 00

    tTO JEST FORUM : RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ: ALE JEST CHYBA CHWILOWO ZAWIESZONE .MOZESZ WEJŚĆ NA WWW.POMORSKA.PL. TAM JEST TREŚC JAKĄ WYSYŁAMY I DO KOGO .POZDRAWIAM

  • ZROZPACZONA MATKA(2009-08-06 12:13) Odpowiedz 00

    W RZADZIE KAŁABUCHY DBAJĄO SWOJE PORTWELE A NIE O DOBRO BIEDNYCH I GŁODUJĄCYCH DZIECI...Z

  • EDI(2009-08-06 12:10) Odpowiedz 00

    nasz premier nie dotrzyma słowa bo rzadko to robi,biedne są dzieci z wielodzietnych rodzin.wiem jak to jest bo sama bo sama wychowuję 5tkę dzieci bo mazzginął w wypaku,nie ma pomocy dla samotnych matek,A GDZIE NAM DO IRLANDII.

  • marria(2009-08-07 08:40) Odpowiedz 00

    piszecie że bogaci odpisują sobie w całości ulgę prorodzinną ja zarabiam 1200 zł mąż 2200zł iteż odpisuje sobie całość czy jestem bogata mając na utrzymaniu dwujkie dzieci a męża tylko od święta bo aby zarobić musi brać nadgodziny zasiłki nam nigdy nie przysługiwały choć wychowałam już dwujkie starszych dzieci wtedy kiedy nie było ulgi na dzieci teraz kiedy jest czuje się jak złodziej który zabiera pieniądze niepełnosprawnym samotnym matkom i biednym czy muszę żałować że urodziłam zdrowe dzieci że mąż mie nie zostawił i że sobie daje rade

  • EWA(2009-08-05 21:08) Odpowiedz 00

    paranoja i tyle!!!

  • matka trojga dzieci(2009-08-04 18:30) Odpowiedz 00

    premierowi dać rodzinne kogo wykarmi?

  • aaaa(2009-07-31 10:53) Odpowiedz 00

    Kiedy mam dzieci małe muszę na nie łożyć z własnej pensji, bo za 64 zł co mam kupić? może cukierki. Ale kiedy dorośnie PAŃSTWO wie jak to wykorzystać, wtedy moje dzieci pracują na podatki, emerytury dla państwa, a w sumie mogli by tylko dla mnie.

  • mamka(2009-08-02 10:54) Odpowiedz 00

    Ja też będę rodziną wielodzietną a mój próg dochodowy nigdy nie zrówna się z wymaganym,ci co go otrzymują zawsze oszukują nie chce im się pracować .Każde dziecko powinno mieć zasiłek rodzinny dopóki się uczy.Minimalna płaca ile razy wzrosła ,a próg dochodowy ani drgnął.

  • anonim(2009-08-04 10:09) Odpowiedz 00

    W naszym kraju nigdy nie liczą się obywatele tylko politycy!!!
    tak było i tak będzie,,,
    Za granicą na jedno dziecko przypada dziesięć razy tyle co u nas na miesiąc..t.j.
    jeżeli u nas mamy na jedno dziecko 48.00zł m-c to w innym kraju wynosi to 480,00zł i gdzie tu jakaś sprawiedliwość,???

  • MATKA Z TORUNIA(2009-07-21 17:48) Odpowiedz 00

    TEKST DO GABI I WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH