statystyki

Zasiłki rodzinne wzrosną o ponad 40 proc.

autor: Michalina Topolewska, Bartosz Marczuk11.05.2009, 03:00; Aktualizacja: 05.08.2009, 10:47

Dzisiaj Komitet Stały Rady Ministrów, a jutro rząd, podejmą decyzję o tegorocznych podwyżkach świadczeń rodzinnych. Jest przesądzone, że o ponad 40 proc. wzrośnie podstawowe świadczenie, jakim jest zasiłek rodzinny. Budżet będzie musiał w przyszłym roku znaleźć na podwyżki od 2 do 3 mld zł.

reklama


reklama


Od września po zasiłek rodzinny z nowymi wnioskami

Do ostatniej chwili trwają uzgodnienia dotyczące tegorocznych podwyżek świadczeń rodzinnych. Rząd ma je do piątku przedstawić Komisji Trójstronnej. Dlatego już jutro musi przyjąć ostateczną wersję wzrostu świadczeń. Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika, że Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, proponuje podwyżkę zarówno progu dochodowego uprawniającego do pomocy, jak i podstawowego świadczenia, jakim jest zasiłek rodzinny. Domaga się też wzrostu większości dodatków do tego zasiłku oraz podwyżki zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego.

W efekcie z wyższych świadczeń miałoby skorzystać ponad 650 tys. dzieci więcej niż obecnie. Budżet musiałby zapłacić za taką podwyżkę w 2010 roku dodatkowo 3 mld zł. Na taką wersję nie zgadza się Ministerstwo Finansów.

Listopadowa podwyżka

Artykuł 18 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) stanowi, że kryteria dochodowe warunkujące prawo do zasiłku rodzinnego i wysokości świadczeń rodzinnych podlegają co trzy lata tzw. weryfikacji. Mają uwzględniać wyniki badań tzw. progu wsparcia dochodowego rodzin, przygotowanych przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Datą najbliższej weryfikacji jest 1 listopada 2009 r.

Pierwotna, przygotowana w kwietniu przez resort pracy, propozycja podwyżek, która była przedstawiona Komitetowi Rady Ministrów, nie zyskała – głównie za sprawą oporu Ministerstwa Finansów – akceptacji. Zakładała podniesienie o ponad 20 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń i o ponad 40 proc. podstawowego świadczenia, tj. zasiłku rodzinnego. Ponadto resort proponował podniesienie wszystkich (poza dodatkiem po urodzeniu dziecka) dodatków do zasiłku rodzinnego oraz zasiłku i świadczenia pielęgnacyjnego. W dotychczasowej wysokości miało być wypłacane tzw. becikowe.

Po odrzuceniu tej propozycji Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zostało zobowiązane do przygotowania innych wersji podwyżek. Z dokumentów, do których dotarliśmy, a którymi dzisiaj będzie się zajmował Komitet, wynika, że są przygotowane cztery warianty zmian.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

  • dario(2009-05-11 07:37) Odpowiedz 00

    Nadal są to śmieszne kwoty... starczy ledwo na paczkę pieluch i dwie kaszki!!! Szkoda, że tak dba się o dzieci rodziców, których czasami naprawdę nie stać na godne życie...

  • lida(2009-07-29 00:58) Odpowiedz 00

    gdy tylko dotrze do nas waluta euro tak wszyscy pozdychamy z głodu ponieważ podwyżki żeby dorównać innym krajom powinny być co miesiąc a nie co trzy lata więc te osoby którym tak dobrze się powodzi nie będą krytykować biedaków ani nierobów bo dojdzie do tego że same będą prosić opiekę społeczną o pomoc pozdrawiam krytyków a biedakom i nierobom dużo szczęścia i szmalu narka

  • Ewela(2009-08-11 00:00) Odpowiedz 00

    A moze by tak obnizyc pensje i diety Rzadu a w zamian podniesc zasilki?

  • buncia6(2009-07-29 16:19) Odpowiedz 00

    świadczenia?-do kogo?jestem chwilowo bez środków do życia żyje tylko z rodzinnego ile jest na 3 dzieci\\\\\\\\\\\\\\?karzdy wie a zapomogi może bym dostała 50 zł. ludzie to jest nie do przyjecia lepiej sie otruc niż tak cierpiec!-to jest paranoja !nigdy nie korzystałam z zapomóg ,ale to co słyszałam to doprowadziło mnie do totalnej rozpaczy !wiem że to co mnie spotkało to jest chwilowe musze czeka za decyzją z urzedu i nieprzyspiesze.

  • ania(2009-07-27 11:20) Odpowiedz 00

    taki zasiłek nawet na buty nie wystarcza ,rząd niech obetnie swoje diety ,bo jak widzę na posiedzeniu te spiące twarze ,zawsze trzeba oszczędzac na dzieciach

  • podatnik(2009-07-27 21:54) Odpowiedz 00

    ciągłe wyciąganie łap po kase,jako płacący podatki mówie nie

  • matka(2009-07-28 17:49) Odpowiedz 00

    zasiłki rodzinne powinni wypłacać w takich kwotach jak dostają w rodzinach zastępczych na dziecko ,a każdy wie że są to niemałe kwoty .

  • lida(2009-07-29 00:06) Odpowiedz 00

    słuchaj rere i samotna matka wielkie guwno ma wiem to bo sama nią jestem

  • MATKA Z TORUNIA(2009-07-22 19:09) Odpowiedz 00

    tTO JEST FORUM : RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ: ALE JEST CHYBA CHWILOWO ZAWIESZONE .MOZESZ WEJŚĆ NA WWW.POMORSKA.PL. TAM JEST TREŚC JAKĄ WYSYŁAMY I DO KOGO .POZDRAWIAM

  • MATKA Z TORUNIA(2009-07-21 17:51) Odpowiedz 00

    DO GABI I WSZYSTKICH RODZICÓW DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH TEKST WYŻEJ!

  • aaaa(2009-07-31 10:53) Odpowiedz 00

    Kiedy mam dzieci małe muszę na nie łożyć z własnej pensji, bo za 64 zł co mam kupić? może cukierki. Ale kiedy dorośnie PAŃSTWO wie jak to wykorzystać, wtedy moje dzieci pracują na podatki, emerytury dla państwa, a w sumie mogli by tylko dla mnie.

  • mamka(2009-08-02 10:54) Odpowiedz 00

    Ja też będę rodziną wielodzietną a mój próg dochodowy nigdy nie zrówna się z wymaganym,ci co go otrzymują zawsze oszukują nie chce im się pracować .Każde dziecko powinno mieć zasiłek rodzinny dopóki się uczy.Minimalna płaca ile razy wzrosła ,a próg dochodowy ani drgnął.

  • anonim(2009-08-04 10:09) Odpowiedz 00

    W naszym kraju nigdy nie liczą się obywatele tylko politycy!!!
    tak było i tak będzie,,,
    Za granicą na jedno dziecko przypada dziesięć razy tyle co u nas na miesiąc..t.j.
    jeżeli u nas mamy na jedno dziecko 48.00zł m-c to w innym kraju wynosi to 480,00zł i gdzie tu jakaś sprawiedliwość,???

  • matka trojga dzieci(2009-08-04 18:30) Odpowiedz 00

    premierowi dać rodzinne kogo wykarmi?

  • EWA(2009-08-05 21:08) Odpowiedz 00

    paranoja i tyle!!!

  • ZROZPACZONA MATKA(2009-08-06 12:13) Odpowiedz 00

    W RZADZIE KAŁABUCHY DBAJĄO SWOJE PORTWELE A NIE O DOBRO BIEDNYCH I GŁODUJĄCYCH DZIECI...Z

  • EDI(2009-08-06 12:10) Odpowiedz 00

    nasz premier nie dotrzyma słowa bo rzadko to robi,biedne są dzieci z wielodzietnych rodzin.wiem jak to jest bo sama bo sama wychowuję 5tkę dzieci bo mazzginął w wypaku,nie ma pomocy dla samotnych matek,A GDZIE NAM DO IRLANDII.

  • Alka(2009-07-22 18:10) Odpowiedz 00

    I tak zrobią co chcą, nie mamy na to wpływu,przynajmniej do następnych wyborów. Smutne ale prawdziwe :( Dla mnie każda podwyżka jest ważna. Sama wychowuję trójkę dzieci,pracuję, staram się jak mogę i ciagle nie starcza.
    A socjal i tak mamy śmieszny, a kryzys byłby mniejszy, gdyby cała "góra " obcięła swoje diety i inne studnie bez dna !!!

  • MATKA Z TORUNIA(2009-07-21 17:48) Odpowiedz 00

    TEKST DO GABI I WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH

  • Paulina(2009-08-07 14:35) Odpowiedz 00

    Do 118 Wszystko w porządku - dobrze że odliczacie sobie ulgę w podatku na dzieci, tak powinno być ! Chodzi o podniesienie progów dochodowych w świadczeniach rodzinnych bo to co proponuje rząd w projekcie rozporządzenia z 5 sierpnia jest zdecydowanie za małe:
    - z 504 na 539
    - z 583 na 624
    świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców ciężko chorych dzieci (np. z porażeniem mózgowym na wózku, na nowotwory w trakcie chemioterapii, ciężka padaczka ) - z 420 na 520 .
    przypominam, że progi dochodowe nie były podwyższane od 2004 r, jednocześnie w tym czasie znacznie wzrosła płaca minimalna.
    Skutkiem takiej polityki, pozbawiona będzie nadal zasiłku rodzinnego przykładowa rodzina z dwojgiem dzieci , gdzie oboje rodzice pracują i zarabiają netto 2400 (1100+1300=2400), ponieważ dochód na osobę w tej rodzinie wyniesie 600 (2400:4=600) a próg dochodowy będzie wynosił 539. Rodzina z ciężko chorym dzieckiem nie dostanie świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli dochód na osobę przekroczy 624.
    Nie dajmy się podzielić i przeciwstawić jedni drugim. Rodziny z dziećmi powinny dostawać zasiłki rodzinne jak i mieć możliwość odliczyć ulgę podatkową na dzieci.