statystyki

Czy pracodawca może zwolnić pracownicę po urlopie macierzyńskim

autor: Katarzyna Dulewicz04.08.2008, 03:00; Aktualizacja: 04.08.2008, 12:51

Praca kobiet podlega ochronie przed wypowiedzeniem stosunku pracy w okresie urlopu macierzyńskiego. Pracodawca nie ma prawa ani rozwiązać, ani też wypowiedzieć umowy, chyba że zachodzą przesłanki rozwiązania umowy z winy pracownicy. Jeżeli w zakładzie działa organizacja związkowa, musi wyrazić na to zgodę. Czy pracodawca ma jednak prawo wypowiedzieć umowę po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego?

reklama


reklama


Kodeks pracy wyraźnie wskazuje, jak ma wyglądać powrót do pracy kobiety po urlopie wychowawczym, a nie macierzyńskim. Pracodawca ma obowiązek dopuścić taką pracownicę do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeśli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym lub odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym. Ponadto musi pracownicy wypłacać takie wynagrodzenie, jakie otrzymywała przed urlopem wychowawczym.

Kodeks pracy nie zawiera takich samych regulacji w stosunku do kobiet wracających z urlopu macierzyńskiego, które nie korzystają z urlopu wychowawczego. Można z tego wyciągnąć wniosek, że pracownica powracająca z urlopu macierzyńskiego nie korzysta z gwarancji zatrudnienia na tym samym stanowisku, jakie zajmowała przed urlopem macierzyńskim, lub na stanowisku równorzędnym.

Niezależnie od tego, zwolnienie pracownicy powracającej do pracy z urlopu macierzyńskiego sprawia pracodawcom duże problemy. Jeśli taki pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, wówczas pracodawca, aby rozwiązać z nim stosunek pracy, musi uzasadnić przyczyny wypowiedzenia. To szczególnie trudne w przypadku pracownicy powracającej po długiej przerwie. Trudno jej bowiem zarzucić np. niewłaściwe wykonywanie obowiązków pracowniczych z czasu pracy przed zajściem w ciążę. Argumentowanie zwolnienia takiej pracownicy likwidacją stanowiska pracy również może być niemożliwe, szczególnie gdy pracodawca zatrudni w międzyczasie inną osobę na to samo stanowisko.

Prawo unijne a zwolnienie po urlopie macierzyńskim

Pracodawcy, którzy chcą się rozstać z pracownikiem powracającym z urlopu macierzyńskiego, powinni też brać pod uwagę wykładnię wynikającą z prawa europejskiego. Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 11 października 2007 r. (nr sprawy C-460/06), przepisy dyrektywy unijnej zakazują nie tylko wypowiadania umów o pracę w czasie urlopu macierzyńskiego, ale też zabraniają podejmowania jakichkolwiek czynności przygotowawczych przed upływem okresów ochronnych.

To może oznaczać zakaz zatrudniania innych pracowników na umowy na czas nieokreślony w miejsce pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim. Nie dotyczy to umów na zastępstwo.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

  • DP(2013-01-25 00:20) Odpowiedz 00

    Ochrona kobiet po macierzyńskim w firmach powyżej 20 osób to fikcja...!!!

  • ruda(2008-08-08 23:00) Odpowiedz 00

    umowa zawarta na czas określomy ulega przedłużeniu do dnia porodu (o ile nie na okres próbny lub zastępstwo), później tylko zasiłek macierzyński z zus

  • kizi22(2009-04-14 17:51) Odpowiedz 00

    Witam. Moja sytuacja wyglada nastepująco.Umowa na czas okreslony konczy mi sie 30 kwetnia 2009.termin porodu mam na 14 maja ale prawdopodobnie bede miała cesarke juz za tydzien bo mam powazne komplikacje z dzieckiem.i tu pytanie czy jesli urodze przed koncem umowy to czy pracodawca musi mi przedłuzyc umowe na czas trwania urlopu macierzynskiego czy zostanie ona zerwana z dniem 30 kwietnia???bardzo prosze o odp.bo ja nie mam kompletnie głowy do tego

  • kama(2009-04-14 11:10) Odpowiedz 00

    miałam umowę zawartą na czas określony tzn. pół roku, przedłużono mi ją do dnia porodu, teraz jestem na urlopie macierzyńskim , czy mój pracodawca przyjmie mnie do pracy znów?

  • ala(2009-03-10 23:59) Odpowiedz 00

    chciała bym po urlopie wuchowawczym zarejestrowac sie w urzedzie pracy czy przusługiwała by mi kuroniówka

  • asia2527(2009-02-12 09:00) Odpowiedz 00

    mialam umowe do 5 lutego jestem na urlopie macierzyńskim i mnie zwolniono jakie mam prawa i co dalej!!!

  • wiola(2008-12-15 09:36) Odpowiedz 00

    witam mam pytanie czy pracodawca może mnie zwolnić po urlopie macierzyńskim zaznaczam ;że po urlopie macierzyńskim byłam na urlopie wypoczynkowym na który wysłał mnie pracodawca a teraz chce mnie zwolnić lub przesunąć na gorsze stanowisko gorzeje płatne tłumacząc się redukcją etatów pozdrawiam może ktoś odpowie na moje pytanie

  • aniołek(2008-12-02 17:32) Odpowiedz 00

    jestem w kropce-kończy mi się urlop macierzyński,czy mogę od razu po nim wziąć zwolnienie lekarskie? czy muszę jednak wrócić na jakiś czas do pracy i dopiero potem?

  • pesymista(2008-08-04 15:26) Odpowiedz 00

    A co w przypadku umowy na czas określony kończącej się przed upływem urlopu macierzyńskiego?

  • ssss(2008-08-12 21:36) Odpowiedz 00

    tak

  • aga(2008-08-08 09:53) Odpowiedz 00

    mnie również interesuje odpowiedz na powyższe pytanie

  • funia1(2008-08-08 17:30) Odpowiedz 00

    ja także jestem zainteresowana dopowiedzią na to pytanie

  • Domi(2008-08-17 19:48) Odpowiedz 00

    Mam umowe do końca przyszłego roku . Jestem po urlopie macierzyńskim i wykorzystuje teraz zaległy urlop. Czy po powrocie mogą mnie zwolnić?

  • ewelina(2009-05-07 10:28) Odpowiedz 00

    czy po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego kobietę obejmuje czas ochronny przed zwolnieniem?Jeśli tak to jaki długi?

  • ssss(2008-08-11 23:19) Odpowiedz 00

    Pracownica powracająca z urlopu wychowawczego nie ma wcale zagwarantowanego wynagrodzenia w takiej wysokości, w jakiej otrzymywała przed tym urlopem, a jedynie wynagrodzenia w wysokości nie niższej od wynagrodzenia przysługującego w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem. Zatem rzadko kiedy będzie to wynagrodzenie w tej samej wysokości, co bezpośrednio przed urlopem.
    Proszę nie wprowadzać w błąd czytelników!!!

  • ewa(2008-08-12 15:53) Odpowiedz 00

    Czy urlop macierzyński wliczany jest do stażu pracy?

  • Baśka(2008-08-26 09:03) Odpowiedz 00

    Mam pytanie mam podpisaną umowę do końca lutego 2009 roku a termin porodu mam na 20 marca wiem że pracodawca musi mi przedłużyć umowę do dnia porodu ale co dalej czy będzie mi przysługiwał urlop macierzyński czy nie a jeśli tak to w jakim wymiarze?Z Góry Dziękuje za odpowiedz

  • Betti182(2008-08-14 14:09) Odpowiedz 00

    Jestem zainteresowana jak powinien postąpić pracodawca w sytuacji kiedy umowa na czas określony kończy mi sie 31 października (jest to umowa 6-miesięczna) a termin porodu mam na 1 października. Czy pracodawca powinien podpisać ze mną nowa umowę? Na jak długo? W końcu z dniem porodu rozpoczyna się urlop macierzyński..

  • jola(2008-08-18 20:38) Odpowiedz 00

    mój pracodawca powiedział mi że po urlopie macierzyńskim zwalnia mmie natychmiast a jestem zatrudniona na czas nieokreślony i pracuje już ponad 6 lat. czy może tak zrobić? ma takie prawo?

  • xxxxxxx(2008-08-26 08:56) Odpowiedz 00

    Do Ania
    Jeśli przepracowałaś rok to owszem możesz się starać o kuroniówkę