statystyki

W armii czeka 12 tys. wolnych etatów

autor: Bożena Wiktorowska01.02.2008, 00:01; Aktualizacja: 29.05.2008, 18:55

Wcześniejsze emerytury i niskie uposażenia powodują, że w polskiej armii brakuje 12 tys. zawodowych żołnierzy. Zdaniem posłów, konieczne jest stworzenie systemu gratyfikacji za dłuższą służbę.

Reklama


Reklama


W 2010 roku mężczyźni, którzy w tym roku ukończą 19 lat, nie zostaną powołani do zasadniczej służby wojskowej. Nie wiadomo jednak, czy planowane stworzenie armii zawodowej będzie do tego czasu możliwe.

Według płk. Wojciecha Ozgi, rzecznika prasowego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, obecnie w armii jest wolnych 12 tys. etatów. Dodaje, że obecnie służy w wojsku 75,5 tys. żołnierzy zawodowych i 55,5 tys. poborowych. Jest 146 generałów i 24,2 tys. oficerów.

- Najgorsze jest to, że wolne etaty są we wszystkich grupach podoficerów i oficerów - mówi Janusz Zemke, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Według Ministerstwa Obrony Narodowej, w ostatnich latach coraz więcej zawodowych żołnierzy odchodzi ze służby. W 2003 roku tylko 21,1 proc. z nich złożyło wypowiedzenie ze służby, a w ubiegłym roku aż 86,5 proc. odeszło na własną prośbę.

- Konieczne jest stworzenie dodatkowych zachęt dla żołnierzy, by nie odchodzili ze służby po 15 latach, kiedy uzyskają prawo do wcześniejszej emerytury, ale by zostali w wojsku jak najdłużej - mówi Janusz Zemke.

Jego zdaniem, rząd albo Sejm powinien przygotować nowe rozwiązania, które będą finansowo motywować do jak najdłuższej służby.

Według Mieczysława Marcina Łuczaka (PSL), wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej, jedynym sposobem zachęcenia do podjęcia zawodowej służby jest podwyższenie uposażeń.

- W armii nie zatrudnią się wysokiej klasy fachowcy, jeśli ich zarobki będą niższe niż na otwartym rynku pracy - dodaje.

Problem rozumie także resort obrony, który planuje najbardziej zwiększyć uposażenia zasadnicze na najniższych stanowiskach służbowych. W tym roku zarobki starszych szeregowych wzrosną o 21 proc., podoficerów od 16 do 19 proc., oficerów młodszych od 14 proc. do 15 proc., a oficerów starszych o 13 proc.

- W związku z podjętą decyzją o rozpoczęciu procesu profesjonalizacji sił zbrojnych zwiększony zostanie limit zatrudnienia żołnierzy nadterminowych. Jednocześnie kierownictwo MON podjęło decyzję o podwyższeniu stawek uposażenia zasadniczego tej grupy żołnierzy - wyjaśnia płk Cezary Siemion, dyrektor departamentu prasowo-informacyjnego MON.

Dzięki temu uposażenie zasadnicze szeregowców wzrośnie o 55 proc., do kwoty 1750 zł, a starszych szeregowych - o 50 proc., do kwoty 1800 zł. Wszyscy żołnierze nadterminowi są uprawnieni do otrzymywania całodziennego bezpłatnego wyżywienia lub równoważnika pieniężnego na ten cel w wysokości 300 zł miesięcznie. Planowane jest także przygotowanie specjalnych dodatków m.in. dla lekarzy, inżynierów oraz nurków głębinowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

  • RINO(2009-02-15 19:19) Odpowiedz 00

    to wszystko sciema na maksa dzwonilem prawie do wszystkich jw.w polsce z pytaniem o wolne etaty dla podoficerow odpowiedz byla jednoglosna 'nie ma; zadzwon za kilka miesiecy.zart.jesli polska armia nie chce to tylko legia chyba zostaje.pozdro.

  • czekajacy(2009-05-17 21:30) Odpowiedz 00

    niedoceniony ma sz racje z walcza do piły jest 30 km a oni nic nie wiedza malo tego WKu w pile nie ma internetu dzwonia telefonicznie szukajac wolnycj etetow niezle prawie jak w latach 60 porazka tez mnie tak zwodza najlepsze jest to ze kilka wolnych etatow znalazlem gadalem z majorem chcial mnie wzisc anie nie moze bo wojko zamrozilo przyujecia mimi ze potrzebuja i tak juz 4 miesiace porazka zostaje cywil najlepsze rozwiazanie

  • Ja(2008-11-25 17:55) Odpowiedz 00

    Dajcie szanse st szer ndt

  • Tom(2008-07-04 18:22) Odpowiedz 00

    Na poczatek mi pasuje
    Ale co potem?Kiedy wiekszosc poborowych ma zasadnicze wykształcenie, i jakie oni maja szanse na awans czy podwyżke?

  • oreu666(2008-07-10 18:57) Odpowiedz 00

    to sa straszne bzdury, sam od 8 miesiecy usiluje zaklepac etat i wszedzie - odpowiedz ta sam. chetnie bysmy pana zatrudnili ale etatow brak.
    warszawa nie zdaje sobie sprawy jak wyglada sytuacja na jednostkach

  • zygi(2008-07-07 21:18) Odpowiedz 00

    Więc nie najgorsze jest to, że wolne etaty są we wszystkich grupach podoficerów i oficerów tylko to jest najgorsze że ich po prostu nie ma.

  • 222(2008-07-07 21:16) Odpowiedz 00

    Co za wierutne bzdury??? Gdzie są te wolne etaty??? No gdzie???
    Fora aż pękają od pytań o wolny etat. Więc o co chodzi??? o mydlenie oczu??? Bzdury i tyle. Sam zaraz będę na bruku po 12 latach służby w korpusie podoficerów. Więc po co matura, kursy, szkolenia???

  • mar nadt ;)(2009-02-03 22:02) Odpowiedz 00

    w wojsku nie jest zle sluze jako mar nadt w malutkiej jednostce i nie narzekam byc moze niedlugo nadejda etaty na zaw ;) pozdrawiam wszystkich pesymistow.

  • straszny kapral(2008-12-11 14:50) Odpowiedz 00

    Jedna wielka lipa podobno potrzeba specjalistów i ch..ja prawda sam jestem podoficerem i szukając etatów poza zmechem który wsysa wszystkich odbijam się jak ping pong no ale pleców nie mam to po ki mi umiejętności i uprawnienia masz plecak masz pracę jak mażenie a jak nie to dobiję 50 i będe natarcie robił na zmechu :)

  • SIERŻANT(2009-03-06 19:36) Odpowiedz 00

    ZIBI ŚWIETA RACJA WŁASNIE ROZWIAZALI MOJĄ JEDNOSTKĘ I I DLA ŚIERŻANTA Z WIELOLETNIĄ WYSŁUGĄ NIE MA WOLNEGO ETATU DEBILE BZDURY WYPISUJĄ A W GRUNCIE RZECZY ARMIA SPADA NA PSY SZKODA GADAĆ BANDA OSZOŁOMÓW NIE WIECIE KIEDY WAM POWIEDZĄ ŻE TO KONIEC I SAMI JESTEŚCIE ZDANI NA SIEBIE I ZACZYNA SIĘ WALKA I NIEKIEDY KOLEGA PRZESTAJE BYĆ TWOIM KOLEGĄ

  • mario(2009-03-15 22:45) Odpowiedz 00

    tak tak dokładnie sam byłem żolnierzem nadterminowym przez okres 4 lat mydlono nam oczy o tym, że bedziemy żolnierzami zawodowymi, że bedziemy dobrze zarabiać. Z miesiąca na miesiąc były nowe wymówki i obietnice. Na szczęście odszedłem rok temu do cywila i ułożylem sobie jakoś zycie jako cywil. Na początku było ciężko ale szczerze mówiąc nie żałuję.
    Pozdrawiam wszystkich wytrałych i życzę powodzenia.

  • caporal(2009-03-29 00:12) Odpowiedz 00

    Ta profesjonalizacja to wielka lipa.Szybciej idzie profesjonalizacja armii Afganistanu i Iraku niż w tym śmiesznym kraju.Już nawet pościągali tablice ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM ZAWODOWYM które kilkanaście miesięcy temu powiesili !

  • niedoceniony(2009-05-14 21:12) Odpowiedz 00

    panowie.szkoda czasu na armie, wiem że szybsz emerytura kusi, nie jeden z nas miał lub wciąż ma ambicje, ale z tym cyrkiem nie warto już występować. Macie różne uprawnienia, szkolenia jesteście inteligętni, obrotnii?? zgloście się do WKU, przedstawcie wszystkie wasze uprawnienia i zostawcie namiary na was.,a po wyjściu ułóżcie sobie życie w cywilu. czas upłynie i sami po was zadzwonią a wtedy wy im powiedzcie żeby was pocalowali gdzieś.Miałem ambicje,i wciaż bolą,ale ułożyłem sobie życie w cywilu.zarabiam dużo więcej niż zarobiłbym w armii, szkole się wciąż i po mimo kryzysy będę zarabial więcej a w armii bym się zmarnował lub zginą za kółkiem stara na misji bo nie siedziałbym w hammerze. powiem tak PORZĄDNI I AMBITNII LUDZIE DO PORZĄDNEGO WOJSKA WIĘC NIE MARNUJCIE CZASU NA TEN ŻAŁOSNY CYRK, TO ONI POWINNI ZA NAMI GANIAĆ NIE MY ZA NIMI. przychodząc do wku z checią wstapienia do armii powinna byc podana kawa z mlekiem i cukrem i powinni nas lizać po ku...ach żebyśmy podpisali z nimi kontrakt. Policjant z drogówki w zakopanym sprawdzi czy TY z gdańska masz faktycznie prawko, czy masz jakieś punkty,taki banał a w WKU w Pile nie wiedzą czy w wałczy są wolne etaty.no do cholery mamy XXI wiek a oni nie potrafią sobie zoorganizować komputerowej bazy danych???klikne pare razy i wiem czy jest robota w anglii, w holandii, norwegii a oni w jednym kraju nie wiedzą co się dzieje.

  • byly(2009-05-22 12:46) Odpowiedz 00

    szmaciarze robia pic na wode

  • ST.SZEREGOWY ZAWODOWY(2008-11-15 18:19) Odpowiedz 00

    W tej chwili w mojej i większości JW potrzeba "mięsa armatniego" czyli szeregowych na najniższe stanowiska - taka jest prawda!!!

  • byly(2009-05-22 12:47) Odpowiedz 00

    zaliczysz egzaminy stracisz czas i ***** z tego obiecanki cacanki

  • 1blot(2009-08-20 19:43) Odpowiedz 00

    a co z psami

  • 1blot(2009-08-20 19:45) Odpowiedz 00

    wszystko to sciema

  • 1blot(2009-08-20 19:46) Odpowiedz 00

    sa tu jacys przewodnicy psów ??

  • 1blot(2009-08-20 19:47) Odpowiedz 00

    i tak nikt tego nie czyta