statystyki

Tylko dwie gminy zwiększyły dodatek dla wielodzietnych rodzin

autor: Michalina Topolewska13.03.2009, 03:00; Aktualizacja: 13.03.2009, 10:34

Zdaniem ośrodków pomocy społecznej wysokość zasiłku rodzinnego i dodatków do niego jest za niska w porównaniu z potrzebami najuboższych rodzin.

Reklama


Reklama


Możliwość podniesienia kwot dodatków do zasiłku rodzinnego ze środków własnych przez gminę przewiduje art. 15a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992). Najczęściej podwyższana jest kwota jednorazowego dodatku z tytułu urodzenia dziecka, który przysługuje rodzinom w wysokości 1 tys. zł, jeśli spełniają kryterium dochodowe.

- Od maja 2005 r. wypłacamy ten dodatek wyższy o 500 zł - mówi Margarita Jaroszuk, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

Z kolei w Zamościu rodzina, w której urodziło się dziecko, może liczyć na dodatkowe 300 zł.

Jedynie dwa miasta zdecydowały się na zwiększenie dodatku z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej. Jego kwota wynosi teraz 80 zł na trzecie i następne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego.

- Rada gminy zdecydowała się podnieść ten dodatek ze względu na gorszą sytuację rodzin wielodzietnych. Od stycznia 2007 r. wypłacamy im 130 zł, czyli 50 zł więcej niż ustawowa wysokość dodatku - mówi Irena Smuda, naczelnik referatu świadczeń rodzinnych Urzędu Miasta w Zielonej Górze.

Natomiast radni z Poznania zdecydowali, że wysokość dodatku będzie wyższa o 100 zł i w takiej wysokości jest on wypłacany od stycznia 2007 r.

Ośrodki pomocy społecznej, które zajmują się obsługą świadczeń rodzinnych, liczą, że w tym roku wzrośnie zarówno kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń, niepodnoszone od 2004 roku, i wysokość poszczególnych świadczeń.

- Zdecydowanie za niskie, w porównaniu z pomocą, jaką otrzymują rodziny w innych krajach UE, są zasiłki rodzinne - mówi Piotr Zajączkowski, dyrektor MOPS w Świdniku.

Dodaje, że powinien wzrosnąć też dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, ponieważ teraz nie rekompensuje on w pełni wszystkich kosztów związanych z dojazdem dzieci do szkół. Barbara Kłeczek, naczelnik wydziału świadczeń społecznych UM w Tarnobrzegu, uważa, że jeżeli budżet będzie na to stać, to wszystkie świadczenia rodzinne powinny być wyższe.

- Ważne, aby zrównać wysokość wszystkich świadczeń związanych z niepełnosprawnością - dodaje Barbara Kłeczek.

Na zbyt małą wysokość dodatku z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka zwraca uwagę Katarzyna Rys, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczce.

- Rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem muszą ponosić wyższe koszty związane z jego rehabilitacją czy drogimi lekami - dodaje Katarzyna Rys.

Zdaniem Katarzyny Karnas, dyrektor OPS w Trzebnicy, należałoby wprowadzić zmiany w całym systemie świadczeń rodzinnych.

- Uważam, że trzeba zwiększyć wysokość zasiłków rodzinnych oraz zlikwidować dodatki stałe z wyjątkiem tego związanego z niepełnosprawnością. Takie uproszczenie zmniejszyłoby też koszty obsługi świadczeń - dodaje Katarzyna Karnas.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

  • A ile gmin nie przyznało swoim radnym podwyżek?(2009-03-13 08:18) Odpowiedz 00

    To byłoby też interesujące

  • Małgośka42(2009-03-13 05:14) Odpowiedz 00

    Mąż znaczny stopień inwalidztwa 2 dzieci niepełnosprawnych (głuche i z padaczką ) nie nalezy nam sie rodzinne bo przekroczyliśmy dzięki Mojej Ciężkiej Pracy MAGICZNĄ kwotę 583 zł !!! Pracuję nadal i nie mam zamiaru z pracy zrezygnować bo Zdechlabym ja i moje dzieci z Głodu gdybym Liczyła na Nasze Państwo i Niby Pomoc Zasiłkową !!!

  • OLA(2009-03-13 06:36) Odpowiedz 00

    do Małgośki 42 ŻYCZĘ WYTRWAŁOŚCI , ROZUMIEM TWOJE ROZGORYCZENIE . W TYM DZIWNYM KRAJU POMOC SPOŁECZNA TRAFIA DO LUDZI Z MARGINESU KTÓRZY PRZYZNANĄ POMOC PRZEPIJĄ. TANIEJ BYŁOBY LUDZI TYCH WYSŁAĆ NA LECZENIE A DOPIERO POTEM POMAGAĆ.

    OD PONAD 20 LAT WYCHOWUJĘ SAMA SYNA / W AKCIE URODZENIA SYN ZAPISANY TYLKO NA MNIE/. CIĄGLE PRZEKRACZAŁAM PROGI DOCHODOWE I NIE MOGŁAM SKORZYSTAĆ Z POMOCY . NIKOGO NIE OBCHODZIŁO ŻE SAMA WSZYSTKIE KOSZTY PONOSZĘ I WYDATKI STAŁE /PRĄD, CZYNSZ/ INACZEJ SIĘ ROZKŁADAJĄ .

    PSEUDO MAMUSIE SAMOTNIE WYCHOWUJĄCE , Z TATUSIAMI MIESZKAJĄ POD JEDNYM DACHEM , PRZYKŁADNA RODZINA . POMOC ZE WSZYSTKICH STRON . A TATUŚ ALKOHOLIK KTÓREGO MAMUSIA KRYJE.

  • Nina(2009-03-17 19:19) Odpowiedz 00

    Właśnie dowiedziałam się ,że Pani Prezydent Warszawy swoim pracownikom da premię/ma tylko skromną sumę 36 milionów zł do obdzielenia/ Sama otrzyma 80.000,00 słownie osiemdziesiąt tysięcy zl/ oprócz comiesięcznej pensji. Niepełnosprawnym zabrano w ramach oszczędności w 2009 roku około 700zł dopłat do rehabilitacji przynajmniej tak jest w Kujawsko-Pomorskim. Proponuje ,żeby zabrali też moją niepełnosprawność ! Złodzieje z rządu i PFRONU! Napiszcie jak zrobili u Was! Oszczędzają na Nas Chorych i bezbronnych!

  • iwona(2009-05-14 09:04) Odpowiedz 00

    ja mieszkam w gminie czerniejewo i dodatek z tytułu wieledzietności dostaje 80 zł na 4 dzieci a mam ich 6 ro dlaczego ine gminy potrafią dać więcej a nasza nie mnie jest bardzo ciężko na dzień na jedzenie nie starcza mi już 50 zł samych opłat mam około 600 a wszystkich pieniążków mam 1900 zł jak za to przerzyć ja już nie daje rady

  • matka(2009-06-02 00:03) Odpowiedz 00

    ja mam 5 dzieci dostaje zasiłek rodzinny ale na co ta kwota może wystarczyć razem jest nas siedmioro tylko mąż zarabia mamy łącznie 1500 zł na przeżycie całego miesiąca wraz z opłatami (mieszkanie,gaz,woda,światło) a nasi rządzący mają miesięcznie 30 razy więcej. Więc może zamiast na naszych dzieciach oszczędzać , oszczędności poszukają na swoich wypłatach miesięcznych i na premiach które biorą

  • Maja(2009-08-12 22:50) Odpowiedz 00

    Każdy kto ma dziecko powinien dostać na zasiłek od państwa. Nie tylko nieroby i biznesmeni, którzy ubezpieczają się z najniższej stawki. Jesteśmy z mężem jak woły robocze płacące haracz na cudze dzieci, kiedy na nasze dzieci nie przysługuje ani złotówka, tak jakby ich nie było wcale. Może w końcu należałoby przejąć wzorce z innych krajów gdzie zasiłek otrzymują ludzie płacący podatki? Bo w tej chwili każde działanie państwa motywuje do tego by pracować na czarno, wtedy można korzystać ze wszystkich przywilejów.

  • BASIA(2009-08-23 15:03) Odpowiedz 00

    ja uwarzam że ci ludzie kturym sie należy zasiłek powinni dostawać na te dzieci dużo większom kwotę niż dostajom poniewaz tego potszebujom

  • Agata(2009-10-01 08:09) Odpowiedz 00

    Moim zdaniem wszyscy posłowie powinni zarabiac tyle samo co nauczyciele czy pielęgniarki wtedy w sejme zostaliby tylko ci co naprawde chca jak najlepiej dla Polski,a nie dla siebie.Jesli chodzi o zasiłki rodzinne co z tego ze je podwyższa jak połowa rodzin na tym nie skorzysta bo przekroczy dochód.Ja mam 4dzieci mąż zarabia ja tez dochód przekracza minimalna kwota i nie mamy prawa do zasiłku a tacy lenie alkocholiki pracuja na czarno korzystaja z tych pieniedzy i co miesiac sa stałymi bywalcami mopsu.Gdzie ta sprawiedliwosc!!!

  • BEti(2009-10-05 16:07) Odpowiedz 00

    Popieram pania Agate i wszystkie matki ktore nie moga liczyc na nasze kochane panstwo Ja tez wychowuje 6 dzieci i przekroczylam prog dochodowy bo poszlam na 6 miesiecy do pracy to jest paranoja nie chcac pomocy z mopsu tak stracilam zasilek i prace . RAdze abysmy sie jakos sprzeciwili temu bo to jest karygodne pielegniarki moga dostac podwyzke to moze i my przed sejmem cos wskuramybe

  • BEti(2009-10-05 16:09) Odpowiedz 00

    Popieram pania Agate i wszystkie matki ktore nie moga liczyc na nasze kochane panstwo Ja tez wychowuje 6 dzieci i przekroczylam prog dochodowy bo poszlam na 6 miesiecy do pracy to jest paranoja nie chcac pomocy z mopsu tak stracilam zasilek i prace . RAdze abysmy sie jakos sprzeciwili temu bo to jest karygodne pielegniarki moga dostac podwyzke to moze i my przed sejmem cos wskuramy

  • aga(2009-10-22 12:48) Odpowiedz 00

    moim zdaniem dzieci chore na podaczke powinny dostac zasilek pielegnacyjny,mam curke chora na padaczke a lekarz powiedzial ze to dziecko nie rozni sie niczym innym od zdrowych dzieci,gdzie tu sprawiedliwosc?

  • aga(2009-10-22 12:54) Odpowiedz 00

    a to ze moje dziecko dostalo atak padaczki w autobusie,na spacerze i w innych miejscach to jest wszystko ok w oczach lekarza,czy takiemu dziecku nie nalezy sie zasilek pielegnacyjny?