Samorządy nieradzące sobie z utrzymaniem szkoły zamiast ją zlikwidować, będą mogły przekazać stowarzyszeniu lub prywatnej firmie.
Dopiero od 1 września 2012 r. obowiązkiem szkolnym zastaną objęte sześciolatki. Do tego czasu mogą pójść do szkoły wyłącznie na wniosek rodziców. Ostatecznie jednak decyzje o ich przyjęciu podejmie dyrektor szkoły. Tak zdecydował Sejm, nowelizując ustawę o systemie oświaty. Czeka na podpis prezydenta. Ma zacząć obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia.
Dyrektor szkoły może odmówić przyjęcia sześciolatka, jeśli stwierdzi, że jego placówka nie jest na to przygotowana. Poza tym sześciolatek musi obowiązkowo rok wcześniej być objęty wychowaniem przedszkolnym albo posiadać opinie z poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w tym wieku. Ustawa przesądza też, że od 1 września 2011 r. do przedszkola obowiązkowo pójdą pięciolatki. Gmina będzie musiała jednak zapewnić im miejsce w przedszkolu już od przyszłego roku szkolnego.
Samorządy zamiast likwidować szkoły, będą mogły je przekazać m.in. rodzicom, stowarzyszeniom lub prywatnym firmom. Ma to dotyczyć wyłącznie szkół, w których uczy się do 70 uczniów. Wymagana będzie przy tym pozytywna opinia kuratorium. Rady gminy lub powiatu będą decydować o przekazaniu szkoły na podstawie uchwały. Przejęta placówka pozostanie publiczna, bezpłatna i dostępna dla wszystkich uczniów.