Niepodjęcie pracy spowoduje wykreślenie z rejestru bezrobotnych na cztery, sześć, a nawet dziewięć miesięcy.

ZMIANA PRAWA

Od 1 lutego znacznie ostrzej są traktowani bezrobotni, którzy nie chcą podjąć pracy proponowanej im przez powiatowy urząd pracy. Stracą status bezrobotnego, jeśli nie zgłoszą się w terminie (bez uzasadnionej przyczyny) na wezwanie urzędu pracy w celu przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy proponowanej im pomocy.
- Bezrobotny może odmówić przyjęcia pracy proponowanej przez urząd pracy, jeśli jest chory i dysponuje zwolnieniem lekarskim lub przedstawi dokument lekarski, z którego wynika, że nie może wykonywać pracy, która została mu zaoferowana - mówi Iwona Trzcińska p.o. kierownika Działu Rynku Pracy Urzędu Pracy m.st. Warszawy.
Dodaje, że każda inna przyczyna niestawienia się bezrobotnego w urzędzie nie będzie uznana za uzasadnioną, co spowoduje, że osoba bezrobotna zostanie skreślona z rejestru urzędu.
Pozbawienie statusu bezrobotnego nastąpi od dnia odmowy na 120 dni w przypadku pierwszej odmowy, 180 dni w przypadku drugiej, a na 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej. Takie nowe rozwiązania obowiązują od początku tego tygodnia na podstawie nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2009 r. nr 6, poz. 33). Dotychczas osoba bezrobotna mogła być pozbawiona statusu na 90 dni.
- Nowe regulacje przewidziane w nowelizacji są bardzo dobre - ocenia Stanisław Krysiński, dyrektor PUP w Aleksandrowie Kujawskim.
Tłumaczy, iż spowodują, że bezrobotnym znacznie trudniej będzie unikać zatrudnienia i tkwić w rejestrze bezrobotnych tylko po to, żeby korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego.
Bezrobotny utraci swój status także wtedy, gdy z własnej winy przerwie szkolenie, staż lub wykonywanie prac społecznie użytecznych, robót publicznych lub inną formę pomocy określoną w ustawie. Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia przerwania na 120 dni, 180 dni lub 270 dni, w zależności od tego, który raz ktoś zrezygnował z zaproponowanej mu przez urząd pracy formy aktywizacji.
Zdaniem Juliana Zawistowskiego z Instytutu Badań Strukturalnych nowy przepis będzie skuteczny w likwidowaniu zjawiska polegającego na rejestrowaniu się w urzędach pracy osób pracujących na czarno, które chcą zyskać status bezrobotnych tylko po to, aby mieć prawo do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego. Podkreśla, że Polska powinna dążyć do realizacji duńskiego modelu polityki rynku pracy. W Danii bezrobotni otrzymują wprawdzie wysoką pomoc socjalną, jednak w razie odmowy współpracy z tamtejszym urzędem pracy mogą nawet na stałe zostać pozbawieni statusu bezrobotnego.
64,7 tys. osób straciło status bezrobotnego w grudniu 2008 r., bo nie potwierdziło gotowości do pracy