statystyki

Urzędy pracy płacą za bezrobotnego składkę do NFZ

autor: Paweł Jakubczak16.01.2009, 23:46; Aktualizacja: 19.01.2009, 10:50

ZMIANA PRAWA - Od nowego roku to urzędy pracy zgłaszają wszystkich bezrobotnych do ubezpieczenia zdrowotnego.

Reklama


Reklama


Od 1 stycznia 2009 r. urzędy pracy obowiązkowo odprowadzają składkę zdrowotną od każdego bezrobotnego. Jak sprawdziliśmy, urzędy nie mają kłopotu z realizacją tego obowiązku.

- Ubezpieczamy niemal każdą osobę, która jest zarejestrowana jako bezrobotna - mówi Monika Misztal z Powiatowego Urzędu Pracy w Będzinie.

Dodaje, że odmówią bezrobotnemu ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli zadeklaruje, że jest ubezpieczony z innego tytułu. Na przykład ktoś ma odprowadzaną składkę zdrowotną z tytułu przyznania renty rodzinnej w wysokości nieprzekraczającej połowy minimalnego wynagrodzenia.

Nowa regulacja jest skutkiem wejścia w życie nowelizacji art. 66 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 166, poz. 1172). Do końca ubiegłego roku urzędy nie zgłaszały do ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnych, którzy mają tzw. status członka rodziny. To ubezpieczony (osoba najbliższa), np. mąż, składał w firmie, tj. u płatnika składek, wniosek o objęcie ubezpieczeniem członka rodziny (np. dziecko, wnuka, małżonka, rodziców czy dziadków). Od stycznia to urząd pracy, jeśli zarejestruje jakąś osobę jako bezrobotną, odprowadza za nią składkę do NFZ.

- Do końca ubiegłego roku musieliśmy badać, czy członek rodziny zgłosił do ubezpieczenia bezrobotnego, co było pracochłonne - mówi Monika Misztal.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • soniawiatr2interia.pl(2009-01-24 13:49) Odpowiedz 00

  To prawda, mojego męza zwolnili z pracy, z warunków ekonomicznych po 35 latach pracy w warunkach szkodliwych,jak pan Hausner zabrał zasiłki, został bez środków do życia, MOPS dał mu 20 zl pomocy, nie miał za co płacić mieszkania,prądu gazu wody ,ja miałam 511 zł renty i musiałam go ubezpieczyć w ZUS jako członka rodziny,on ma 56 lat ,sądziliśmy się z Ministerstwem Pracy,doszliśmy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnegow Warszawie,sprawę podzielono na 2 sprawy i obydwie umorzono.Urząd pracy, nie płacił od niego składe,k więc chyba założe sprawe sądową, ci co mieli 25 lat pracy dostają pieniądze pocztą ,a ci co dłużej pracowali zostali ukarani i mają zero, popadł w długi nie spłacone kredyty, komornik go nęka powinni otworzyć obóz!!

 • Jasan(2009-01-19 19:51) Odpowiedz 00

  nieprawda,zmuszały do rejestrowania się u członka rodziny . Bezrobotny traci prawo do ubiegania się o rentę gdyż w ostatnim dziesięcioleciu nie wykaże pięciu lat okresów skł i nieskładkowych

 • b.rw.(2009-08-18 13:36) Odpowiedz 00

  Ciekawe jak ten przepis odnosi się do mojej sytuacji ? Może ktoś mi powie ? Jestem samotną matką bez prawa do zasiłku.Nie podejmowałam pracy ze względu na opiekę nad dziećmi.7 i 8 lat.Mieszkam na wsi dowożę dzieci do szkoły (szkoła nie posiada świetlicy tak więc dzieci pozostawałyby bez opieki po lekcjach czekając na autobus szkolny).
  4 miesiące temu urodziłam trzecie dziecko.Panie z mojego UP zaproponowały mi szkolenie 2 dn co w mojej sytuacji jest nierealne .Bo z kim dzieci a poza tym jeszcze karmię piersią...Na to pani zasugerowała mi abym indywidualnie się ubezpieczyła w ZUS i wyrejestrowała się z UP,i zarejestrować jak będę gotowa podjąć pracę.Co mam zrobić?Czy UPmoże ze mną postąpić w ten sposób ?

 • alek(2010-11-02 09:33) Odpowiedz 00

  skoro pani nie pracuje to jak indywidualnie zaplaci ubezpieczenie w ZUS chyba pieniadze z zebrania albo krasc isc,najlepiej poradzila ta pani polski urzednik z UP aby pani sie wyrejestrowala i o to chodzi takiemu urzedasowi jedna osoba mniej wsrod zarejestrowanych.Ja proponuje aby ta pani urzednik sama sie juz zwolnila z tej pracy a na stare lata pod most i basta.

 • FGOR(2011-12-02 20:48) Odpowiedz 00

  ZASKARRZYC DO STRAZBURGA

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane