statystyki

Czy pracownik musi odbierać telefony od pracodawcy w czasie urlopu

autor: Wojciech Ostrowski29.12.2008, 12:55; Aktualizacja: 29.12.2008, 14:03

Pracodawca wymaga, aby pracownicy, wyjeżdżając na urlop brali ze sobą telefony komórkowe, i dzwoni do nich często w trakcie ich wypoczynku. Jeśli pracownik nie odbiera telefonu, przy najbliższej okazji pozbawiany jest premii. Czy pracownik rzeczywiście musi być do dyspozycji pracodawcy w trakcie swojego urlopu?

Reklama


Reklama


Co do zasady pracodawca nie może nakładać na pracowników obowiązku, aby na urlop zabierali ze sobą telefony komórkowe (prywatne lub służbowe). Przypadek, w którym pracodawca nakazuje pracownikowi czuwanie pod telefonem w trakcie jego urlopu, może zostać zakwalifikowany jako dyżur telefoniczny. Jednak w czasie dyżuru telefonicznego pracownik jest zobowiązany do pozostawania w gotowości do pracy, zaś w okresie korzystania z urlopu wypoczynkowego taki obowiązek na nim nie spoczywa. Przepisy prawa pracy przewidują jeden przypadek, kiedy pracodawca jest uprawniony do kontaktowania się z pracownikiem w czasie jego wypoczynku. Jest to potrzeba odwołania pracownika z urlopu, gdy jego obecności w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.

Obowiązek pozostawania przez pracownika w dyspozycji pracodawcy w trakcie urlopu może wynikać z przepisów zakładowych, np. z układu zbiorowego pracy lub z regulaminu pracy. W aktach tych może być wskazana określona grupa pracowników, którzy są zobligowani do stałego pozostawania w kontakcie telefonicznym (również w czasie urlopu) ze swoim pracodawcą. W praktyce dotyczy pracowników tzw. wysokiego szczebla (menedżerów) lub specjalistów odpowiedzialnych za usuwanie nagłych awarii.

Poza powyższym przykładem, pracodawca nie może wymagać od pracowników, aby w czasie urlopu byli dostępni pod telefonem. Nie może też wyciągać wobec nich żadnych konsekwencji, jeśli nie odbierają oni telefonów. Pozbawianie z tego powodu pracownika premii jest działaniem sprzecznym z prawem.

Warto też wskazać, że kilkakrotne kontaktowanie się pracodawcy z pracownikiem w czasie jego urlopu może zostać uznane za świadczenie przez pracownika w takim dniu pracy. Czasem pracy jest bowiem czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Sytuacja, w której pracownik jest zmuszany do odbywania częstych rozmów telefonicznych z pracodawcą w trakcie urlopu, może być uznana za świadczenie pracy w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Wówczas pracownik może wystąpić z roszczeniem o uznanie tego dnia za dzień pracy, zapłaty pełnego wynagrodzenia oraz udzielenia mu urlopu wypoczynkowego w innym dniu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • cywilizacja XXiw. to niewolnictwo(2008-12-29 17:23) Odpowiedz 10

  To juz jest niewolnictwo, a nie praca. to jest ubezwlasnowolnienie ludzi...Tylko glupek moze zgodzic sie na takie warunki niewonictwa. Kto takie debilne tematy wyszukuje, nawet za komunizmu nie bylo takiego debilizmu i niewolnictwa jak chca narzucic ci wielcy europejscy ekonomy.To ma byc ta cywilzacja XXIw.? Hipokryzja!

 • syzuba(2009-01-15 19:28) Odpowiedz 00

  a co z telefonami po pracy w normalne dni?

 • jątek(2008-12-29 15:25) Odpowiedz 00

  Popieram szanownego kolegę, ma całkowitą racje nic więcej niż kodeks,jest też inne wyjście, telefon nie każdy ma chyba że służbowy ale on może sie zepsuć i co wtedy

 • Szanowny Panie -ZUZP nie moze nakładać gor(2008-12-29 14:25) Odpowiedz 00

  "Obowiązek pozostawania przez pracownika w dyspozycji pracodawcy w trakcie urlopu może wynikać z przepisów zakładowych, np. z układu zbiorowego pracy lub z regulaminu pracy. "-ZUZP nie moze nakładać gorszych warunków niz Kodeks Pracy-tyle wyjasnień!

 • Andrzej(2008-12-29 16:26) Odpowiedz 00

  Zgadzam się z " 1 ", bo jeśli by mogło być tak jak mówi autor, to po co w ogóle byłby Kodeks Pracy i nie można tu mówić o umowie z pracownikami, bo równie dobrze pracodawca mógłby się umówić "dobrowolnie" z pracownikami na 12-godzinny dzień pracy, jak w XIX wieku.

 • super doradca(2008-12-29 23:17) Odpowiedz 00

  Wiecie dlaczego ten radca tak odpowiada bo jest to w interesie biznesmenów od których on jest uzależniony finansowo. Jak nie wierzysz to idź w swoim zakładzie do doradcy i zapytaj o jakieś uprawnienia pracownicze to zobaczysz jak ci odpowie

 • xx wiek(2009-05-24 17:15) Odpowiedz 00

  NIE Lubie gdy w czasie urlopu dzwońi mój SZEF i oznajmia mi że oczywiśćie niestety zajdzie mała zmiana... z urlopu wrócę wrócę wcześniej!!!

 • mała(2009-06-30 17:13) Odpowiedz 00

  A czy mam obowiązek odbierania telefonów od pracodawcy podczas zwolnienia lekarskiego?? Bardzo proszę o informację!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane