statystyki

Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie wychowawczym

autor: Agnieszka Lechman-Filipiak19.12.2008, 19:58; Aktualizacja: 22.12.2008, 12:38

Co do zasady pracodawca nie może zwolnić pracownika w czasie urlopu wychowawczego. Czy od tej zasady są przewidziane wyjątki? Czy ochronie przed wypowiedzeniem podlega również pracownik, który mógłby korzystać z urlopu wychowawczego, a złożył wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy?

Reklama


Reklama


Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Pracownik może być również zwolniony w sytuacjach wskazanych w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. O ile pracownik przebywa na urlopie wychowawczym trwającym ponad trzy miesiące, zwolnienie może być oparte na przyczynach określonych w tej ustawie (przyczyny niedotyczące pracownika). Wypowiedzenia można dokonać zarówno w ramach zwolnień grupowych, jak i w razie zwolnienia indywidualnego. Zgodnie z uchwałą SN z 15 lutego 2006 r., II PZP 13/05 przepisy art. 10 ust. 1 i 2 powyższej ustawy mogą stanowić podstawę rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego także w sytuacjach, gdy nie zachodzą przesłanki przewidziane w art. 1861 par. 1 zdaniu drugim k.p. (ogłoszenie upadłości lub likwidacja pracodawcy). Należy mieć przy tym na uwadze, że powyższą ustawę stosuje się wyłącznie do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.

Obecnie pracownik, który mógłby korzystać z urlopu wychowawczego i zgodnie z wnioskiem pracuje w ramach obniżonego wymiaru czasu pracy, nie korzysta ze szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy. Jednak zgodnie z ostatnio uchwaloną nowelizacją kodeksu pracy, która ma wejść w życie z 1 stycznia 2009 r. (czeka na podpis prezydenta), pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie będzie dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • eee(2013-01-20 16:16) Odpowiedz 00

  No niestety prawo to my mamy ale póżniej nie ma po co wracać ja jestem na urlopie wychowawczym i na pewno nikt mnie nie przyjmie.Pozdrawiam

 • slonko78(2009-02-03 13:18) Odpowiedz 00

  A jeżeli juz jestem na urlopie wychowawczym i chce z niego zrezygnować zeby wrócic na niepełny wymiar czasu pracy. Mogę tak zrobić czy dotyczy to tylko osób które po macierzyńskim wracają do pracy nie korzystając z wychowawczego

 • kasiola(2009-08-24 21:13) Odpowiedz 00

  Pracuje juz ponad 5lat u tego samego pracodawcy. Obecnie przebywam od 2 miesiecy na urlopie wychowawczym.Czy w przypadku otrzymania teraz wypowiedzenia od pracodawcy z przyczyn likwidacji stanowiska to nalezy mi sie odprawa? I ile wynosi okres wypowiedzenia? Czy tez 3 miesiace?

 • fantazja(2009-12-17 14:34) Odpowiedz 00

  Pracuje już ponad 9 lat w tym samym państwowym przedsiębiorstwie.W tej chwili jestem na macierzyńskim do końca stycznia a pracodawca już zapowiedział że jak tylko pójdę na wychowawcze od razu dostanę wypowiedzenie.

 • a(2010-01-19 13:19) Odpowiedz 00

  A ja właśnie dostałam takie wypowiedzenie;(. Z winy pracodawcy, indywidualne, ze skróconym okresem wypowiedzenia umowy. Ładny prezent na nowy rok...

 • Dana(2010-01-21 21:05) Odpowiedz 00

  kończy mi się urlop wychowawcz,byłam u lekarza i nie podpisał mi zdolności do pracy czy pracodawca może mnie zwolnić i na jakiej podstawie proszę o odpowiedż

 • natalia4004(2010-08-26 12:10) Odpowiedz 00

  przebywam na urlopie wychowawczym , od 8 msc , po czym moj pracodawca zwalnia mnie teraz poniewaz jest likwidacja zakladu , czy nalezy mi sie odprawa ?

 • zaskoczona(2011-09-22 13:20) Odpowiedz 00

  pracyje w jednym miejscu od 10 lat urodziłam dziecko obecnie jestem na urlopie wychowawczym do lutego 2012 r jestem zatrudniona na pełen etat na czas nieokreślony odchodząc na wychowawcze zapewniano mnie ze mam powrót do pracy tylko musze miesiąc wcześniej dac znać że wracam
  Teraz na początku września byłam u pracodawcy poinformowac go że chce wrócić od pażdziernika dóra listopada a on mi na to ze nie mam powrotu gdy sie go zapytałam to co ja mam zrobić tzn czy mam sie zwolnic czy on mnie zwolni odpowiedział mi że mam czekac do końca urlopu wychowawczego i co ja mam w takiej sytłacji zrobić ?

 • marzena(2011-11-15 16:26) Odpowiedz 00

  witam..
  jestem teraz na urlopie wychowawczym,urlop mam do 2013 roku...jak bylam u pracodawcy o powrócenie do pracy to nie było dla mnie miejsca i kazali mi skorzystać z urlopu do końca...mam pytanie czy ja sama mogę się zwolnić z pracy będąc na wychowawczym i czy dostane jakiś zasiłek czy coś w tym rodzaju..w tej firmie pracuję od 2008 roku do teraz proszę o szybką odpowiedż i dziękuję z góry

 • Kamila(2011-12-27 19:37) Odpowiedz 00

  Pomocy proszę o radę !!!
  mam umowę o prace na czas nieokreślony w dniu dzisiejszym skończył mi się urlop wychowawczy. Mój pracodawca zamkną placówkę biuro dlatego zdecydowałam się na kuroniówkę w urzędzie pracy dowiedziałam się że aby ją dostać pracodawca musi mnie sam zwolnić .I tu tkwi problem twierdzi że nie może mnie zwolnić albo wracam do pracy do głównej siedziby firmy (do innego miasta) albo muszę napisać podanie o rozwiązanie umowy za porozumienie stron. jeżeli napiszę to podanie niedostane tego zasiłku.Uważam że może mi dać to wypowiedzenie gdzie podstawą jest zamknięcia tej placówki.pomocy on twierdzi żre prawnie nie może kto ma rację ?

 • ewa(2012-01-15 23:41) Odpowiedz 00

  pracodawcy maja w nosie to ze kobiety nie maja innej opcji tylko zostac w domu z dzieckiem. sama mam teraz taki problem i nie wiem co robic. zakladam ze nie bede miala po co wracac po wychowawczym do pracy. prawo chroni kobiety w jakis sposob na wychowawczym, ale co potem?

 • Kasia(2012-02-10 10:10) Odpowiedz 00

  Pracuje w firmie prawie 5 lat obecnie jestem do grudnia 2012 na wychowawczym,teraz dowiedziałam się że wszyscy dostali 3 miesięczne wypowiedzenia tzn.pracują do końca kwietnia a co ze mną,ja z firmy żadnej informacji nie dostałam.Proszę o pomoc.

 • Arleta(2012-03-22 15:49) Odpowiedz 00

  Co za głupota żeby kobieta po ur wychowawczym nie miała powrotu ...Do czego doprowadza nasze państwo!!! Proszę kobiety przestaną rodzić

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane