statystyki

Możliwość uchylenia wątpliwej decyzji ZUS wentylem bezpieczeństwa

autor: Ryszard Sadlik26.06.2020, 09:08; Aktualizacja: 26.06.2020, 09:12
Od niedawna sądy mogą nie tylko zmienić, lecz także uchylić decyzje ZUS, gdy doszło do rażącego naruszenia procedury.

Od niedawna sądy mogą nie tylko zmienić, lecz także uchylić decyzje ZUS, gdy doszło do rażącego naruszenia procedury.źródło: ShutterStock

Sądy otrzymały to uprawnienie niedawno i nie wykorzystują go często, bo dotyczy wąskiej kategorii spraw. Jeśli już do tego dochodzi, to zazwyczaj z powodu nowych okoliczności zdrowotnych.

Od niedawna sądy mogą nie tylko zmienić, lecz także uchylić decyzje ZUS, gdy doszło do rażącego naruszenia procedury. Jednak w praktyce możliwość taką stosuje się rzadko, co wynika ze stosunkowo wąskiego zakresu przedmiotowego tego przepisu (art. 477 14 par. 2 1 kodeksu postępowania cywilnego; dalej: k.p.c.).

Ogranicza się on bowiem do trzech grup decyzji, które dość rzadko goszczą na wokandzie. Ponadto wyjątkowe są sytuacje, gdy można rzeczywiście przypisać oddziałom ZUS rażące naruszenie procedury. Dlatego wydaje się, że przepis ten pozostanie swoistym wentylem bezpieczeństwa w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy do takich naruszeń ze strony ZUS dojdzie.

Tryb administracyjny

Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych początkowo toczą się w trybie administracyjnym. Mogą być one inicjowane przez ubezpieczonych (np. gdy dotyczą świadczeń z ubezpieczeń społecznych) lub przez ZUS, który np. po przeprowadzeniu kontroli w firmie stwierdza nieprawidłowości.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane