statystyki

Naukowcy boją się nowej klasyfikacji

autor: Paulina Szewioła22.08.2018, 07:48; Aktualizacja: 22.08.2018, 10:29
Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej wskazuje z kolei, że łączenie dyscyplin artystycznych będzie prowadzić do obniżenia poziomu uzyskiwanych stopni w zakresie sztuki oraz może uczynić je całkowicie uznaniowymi.

Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej wskazuje z kolei, że łączenie dyscyplin artystycznych będzie prowadzić do obniżenia poziomu uzyskiwanych stopni w zakresie sztuki oraz może uczynić je całkowicie uznaniowymi.źródło: ShutterStock

Połączenie wielu dyscyplin w ramach jednej dziedziny może zaburzyć rzetelną ocenę jakości działalności naukowej – uważają akademicy.

W ocenie MNiSW problemem obecnie obowiązującej klasyfikacji dziedzin nauki i sztuki, a także dyscyplin, jest jej znaczne rozdrobnienie. Chce to zmienić w nowym rozporządzeniu w tej sprawie.

W przypadku jednej piątej wszystkich dyscyplin naukowych liczba badaczy, która je reprezentuje, nie przekracza 100 osób w skali całego kraju. W konsekwencji – ze względu na tak znikomą próbę – trudno rzetelnie ocenić działalność naukowców. Nowe rozporządzenie zakłada, że w miejsce obecnych 22 dziedzin nauki i sztuki oraz 102 dyscyplin znajdzie się 8 dziedzin nauki i 45 dyscyplin. Jest to tym bardziej istotne, że Konstytucja dla nauki wprowadza zasadę, że oceniane będą odtąd nie wydziały, lecz dyscypliny w ramach uczelni. A od wyników zależeć będzie nie tylko podział pieniędzy, ale także np. uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w danej dyscyplinie oraz możliwość uzyskania pozwolenia na utworzenie studiów czy prowadzenie szkoły doktorskiej.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane