statystyki

Skierowania do specjalisty powinny być weryfikowane

autor: Agata Szczepańska20.06.2018, 05:52; Aktualizacja: 20.06.2018, 06:29
szpital lekarz

W projekcie zwiększono również wyceny niektórych świadczeń okulistycznych, jeśli będą zrealizowane w AOS, a nie w trybie stacjonarnym.źródło: ShutterStock

Nie skrócimy kolejek do specjalistów, lepiej płacąc za pierwszorazowe wizyty. Takie procedury powinny być odrębnie kontraktowane – przekonuje Polska Federacja Szpitali w opinii do projektu zarządzenia NFZ.

Chodzi o projekt zmieniający zarządzenie nr 22/2018/DSOZ prezesa NFZ z 14 marca 2018 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna (AOS).

Przewiduje ono m.in. wprowadzenie współczynnika korygującego w wysokości 1,4 przy rozliczaniu porad pierwszorazowych wykonywanych w poradniach specjalistycznych następujących specjalności: alergologia, endokrynologia, kardiologia i neurologia (w których są najdłuższe kolejki). Ma to zwiększyć liczbę chorych szybko przyjmowanych i diagnozowanych w trybie ambulatoryjnym, a tym samym skrócić czas oczekiwania na poradę. Zarządzenie ma także wprowadzić współczynniki korygujące 1,5 oraz 1,2 dla świadczeń AOS na rzecz dzieci. Zmiana ma premiować placówki, które leczą najmłodszych pacjentów kompleksowo i na najwyższym poziomie. Pozwoli także na zmotywowanie lekarzy do przeprowadzania diagnostyki i terapii w jak najszerszym zakresie w trybie ambulatoryjnym zamiast w szpitalu, co znacznie zmniejsza stres u dziecka.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Inspektor Pracy pyta(2018-06-20 09:25) Zgłoś naruszenie 60

  Czy osoby zatrudnione kiedyś i obecnie w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy z które to pracodawcy w zwiazku z Ich wyższymi dochodami odprowadzali wyzszy ZUS w tym na leczenie będą z tego frycowego odciążone? Czy moze pracownicy będa musieli sadzić pracodawców za zwroty leczenia choroby pokrewnej skutkom warunkow pracy?

  Odpowiedz
 • Mir(2018-06-20 14:57) Zgłoś naruszenie 30

  Racja panie Inspektorze. Czas podnieść temat finansowanie leczenia osób pracujacychj w takich warunkach.To prawda ,Oni płacą wyższe skaldki na ZUS a co z tego mają ,nawet urlopów zdrowotnych --nie.

  Odpowiedz
 • gosc(2018-06-21 05:41) Zgłoś naruszenie 20

  My płacimy składki na NFZ , a nie BEZPOŚREDNIO DO PLACÓWEK SŁUŻBY ZDROWIA. To na NFZ spoczywa obowiązek zapewnić nam leczenie i rehabilitacje. A nie szastanie naszymi składkami i udawanie , że zatrudnieni ludzie w NFZ to są społecznicy i działają , żeby jak najlepiej zadowolić osoby płacące składki , żeby mogli szybko i skutecznie leczyć oraz szybko dojść do zdrowia i skorzystać z rehabilitacji. Czy Minister Zdrowia kontaktuje się z pracownikami NFZ jak to jest z tym wydatkowaniem składek, jaką pomocą służą potrzebującym gdy Ci zwracają się telefonicznie o pomoc w załatwianiu rehabilitacji . Pracownicy odpowiadają , że to ich nie obchodzi podając NR telefonu do przychodni rehabilitacyjnych i załatw sobie rehabilitacje . Termin na 2022r , a na skierowaniu jest napisane pilne i rehabilitacja w domu osobie wiekowej i niedołężnej. Tyle lat to już trwa, że najwyższy czas żeby NIK sprawdził do czego służy nam NFZ i po co ta instytucja jest powołana. Do zbierania składek za mało i opłacania wg punktów leczenie. W takim NFZ powinni pracować menadżerowie wysokiej klasy specjaliści i społecznicy. Również wszystkie stowarzyszenia i fundacje powinny podlegać pod taką instytucję. I wzajemnie udzielać rad i pomocy chorym oraz zawierać kontrakty na leczenie z najlepszymi. Powinna inwestować i budować szpitale, rehabilitacje oraz kształcić młodych na lekarzy , pielęgniarki i rehabilitantów. Należy przeprowadzić reformę służby zdrowia i zweryfikować i wyeliminować złe działania .

  Odpowiedz
 • Teo(2018-06-20 20:33) Zgłoś naruszenie 10

  Większość moich koleżanek emerytek posiada albo ubiega się o grupę nie pełnosprawności. Często są to stosownie do wieku bardzo sprawne osoby. Grupam potrzebna żeby odpisać od podatku leki, ubiegać się o dofinansowanie wczasów niby rehabilitacyjnych no i oczywiści odpisa na rehabilitację 440 zł jesli sie jest właścicielem samochodu. Osoby te chodzą od jedengo specjalisty do drugiego, żby mieć więcej dokumentó na komiję lekarska. Stąd biorą się kolejki d specjalistów, bo oni najcęściej chorują na choroby, które spokojnie może leczyć lekarz pierwszgo kontaktu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane