statystyki

Minimalna stawka godzinowa spowoduje rozrost biurokracji. Pracodawcy apelują o wycofanie się ewidencjonowania czasu pracy

autor: Łukasz Guza15.02.2016, 07:31; Aktualizacja: 15.02.2016, 09:32
zegar, czas

Jako przykład pracodawcy wskazują systemy sprzedaży bezpośredniej (poza lokalem przedsiębiorstwa, oparte na dowolnej dystrybucji produktów – również w czasie spotkań towarzyskich lub rodzinnych). źródło: ShutterStock

Ewidencjonowanie czasu pracy zleceniobiorców w wielu przypadkach będzie niecelowe lub wręcz niemożliwe. Jednocześnie oznacza wzrost biurokracji – uważają pracodawcy. Wprowadzenie takiego obowiązku przewiduje projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, który zakłada, że osobom zatrudnionym na zleceniu będzie przysługiwać minimalna stawka godzinowa (12 zł). Bez ewidencji czasu pracy trudno byłoby wykazać, czy dany pracodawca wypłaca najniższą pensję zleceniobiorcom. Konfederacja Lewiatan (KL) postuluje jednak, aby część zatrudniających była zwolniona z realizacji takiego wymogu ze względu na specyfikę konkretnych branż lub wykonywanych zadań.

Reklama


Reklama


– Nowe przepisy nie powinny mieć zastosowania do systemów współpracy pomiędzy przedsiębiorcą a osobą wykonującą czynności w ramach umowy cywilnoprawnej, gdy warunki wykonywania czynności nie są w żaden sposób zbliżone do tych świadczonych na podstawie umowy o pracę – wskazuje dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert KL.

Jako przykład pracodawcy wskazują systemy sprzedaży bezpośredniej (poza lokalem przedsiębiorstwa, oparte na dowolnej dystrybucji produktów – również w czasie spotkań towarzyskich lub rodzinnych). W takich przypadkach trudno wyodrębnić wyraźne granice pomiędzy czasem pracy a prywatnym. Zdaniem KL dotyczy to również np. konsultantów, agentów i doradców, m.in. z branży ubezpieczeniowej i pożyczkowej. W takich przypadkach wartość pracy ocenia się nie na podstawie przepracowanego czasu, lecz np. kwoty uzyskanej ze sprzedaży usługi albo liczby udzielonych porad lub konsultacji. Zleceniobiorcy otrzymują wynagrodzenie prowizyjne, powiązane z efektami swoich działań. I właśnie ze względu na charakter umowy-zlecenia to właśnie ten kontrakt najczęściej stosuje się w omawianych przypadkach. Umożliwia on bowiem swobodną organizację czasu pracy przez samego zleceniobiorcę.

– To podstawowa cecha klasycznego zlecenia. Konieczność kontrolowania i rozliczania czasu pracy zleceniobiorcy zaburzy zasady zatrudnienia na tej podstawie – uważa dr Monika Gładoch, radca prawny z kancelarii M. Gładoch Specjaliści Prawa Pracy, ekspert Pracodawców RP.

Przedstawiciele firm wskazują także na inne problemy.

– Wprowadzenie obowiązku ewidencji przepracowanych godzin na realizację zlecenia wyeliminuje możliwość określania wynagrodzenia w formie ryczałtu powiązanego z innym miernikiem pracy, np. z powierzchnią pomieszczeń przy usłudze sprzątania – podkreśla dr Grażyna Spytek-Bandurska.

Jej zdaniem propozycja ewidencjonowania godzin jeszcze bardziej zbiurokratyzuje prowadzenie działalności i doprowadzi do usztywnienia wzajemnych relacji, a nawet sporów między stronami umów cywilnoprawnych (pisaliśmy o tym – „Będą spory o ewidencję zleceniobiorców”, DGP nr 22/2016).

Pracodawcy zwracają jednocześnie uwagę na szerokie grono adresatów zmian, czyli firm, które będą musiały ewidencjonować czas pracy na zleceniu. Wskazują, że ok. 2 mln osób fizycznych aktywnie prowadzi działalność gospodarczą. Zlecenia są umowami najczęściej zawieranymi w obrocie handlowym, co oznacza, że wprowadzony wymóg będzie dotyczył zdecydowanej większości polskich przedsiębiorców

30 tys. zł wyniesie maksymalna grzywna za brak ewidencji czasu pracy zleceniobiorcy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • żenada(2016-02-15 11:41) Odpowiedz 105

  oczywiście, że nie chcą ewidencjonowania bo wtedy mogą mieć niewolników do pracy po kilkanaście godzin na dobę a tak musieliby zapłacić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Jarek(2016-02-16 08:20) Odpowiedz 30

  U pracodawcy, u którego mam umowę o pracę dostałem zlecenie na wykonanie pewnej dokumentacji. Umówiłem się ze zleceniodawcą na odpowiednią kwotę za wykonanie dokumentacji. Wykonanie tej dokumentacji nie wchodzi w zakres moich obowiązków wynikających z umowy o pracę. Sporządzeniem dokumentacji zajmuję się w domu po godzinach pracy na etacie. Nie wyobrażam sobie abym miał ewidencjonować czas jaki poświęcam na wykonanie tej dokumentacji. Byłbym poza całkowitą kontrolą ze strony zleceniodawcy.

 • jan(2016-02-15 21:07) Odpowiedz 34

  Wiedzą o co proszą. Nie liczyć godzin pracy znaczy nie zapłacić za nie. Upodlić okraść pracownika. Ci ludzie nie mają wstydu po prostu!

 • młody zdołowany przedsiębiorca(2016-02-16 22:23) Odpowiedz 20

  Niestety nadal w tych ciężkich dla pracodawców czasach funkcjonuje takie przekonanie, że pracodawca zarabia miliony i nie chce się podzielić....20 lat temu kto miał trochę oleju w głowie i smykałkę do biznesu mógł naprawdę dobrze zarobić. Ale czasy się zmieniły i nawet jak ktoś chciałby być uczciwy i godnie wynagrodzić rzetelnego pracownika to po prostu państwo tak ograbia, że się nie da.... Zwiększanie pensji brutto to kolejny parapodatek na pracę. Moje rozwiązanie to podnieść pensje netto a do brutto niech dokłada państwo a nie wspomaga często nierobów 500 zł na dziecko. Doceniać ludzi pracujących a nie żerujących na czyiś podatkach !!!

 • Kubus(2016-02-15 17:59) Odpowiedz 20

  brak ewidencji ,elastyczny czas pracy i dyżury domowe.

 • wiki(2016-02-15 21:11) Odpowiedz 23

  Lewiatan wie o co prosi i w czyim imieniu. ta organizacja doprowadziła do upodlenia pracowników. Jeśli zgodzą się na ten projekt oznaczać to będzie że nie da się w istocie wykazać kto ile godzin pracował a więc nie zapłacą ci 12 złoty tylko dużo mniej. rzecz nie w biurokracji ale w tym by za każdą złotówkę płacić uczciwie i rzetelnie a pracodawców złodziei po prostu zgłaszać do inspekcji pracy.

 • Obserwator(2016-02-15 09:44) Odpowiedz 13

  "Kaczokomunizm" !

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane