statystyki

Za mało środków na badania

autor: Klara Klinger20.09.2018, 08:06; Aktualizacja: 20.09.2018, 09:47
pieniądze, banknoty, kasa, finanse

Pieniądze dla agencji mają pochodzić przede wszystkim z budżetu państwa, ale także z odpisu z NFZ.źródło: ShutterStock

 Niewystarczające finansowanie to zarzut stawiany projektowi powołania nowej agencji, która ma przyczynić się m.in. do rozwoju niekomercyjnych badań klinicznych. Ministerstwo Zdrowia planuje jednak zachęty, które skłonią branżę lekową do wsparcia Agencji Badań Medycznych.

Nowa instytucja ma powstać w 2019 roku. W pierwszym roku jej budżet ma wynosić zaledwie 50 mln zł. A nawet ministerstwo przyznaje, że badania kliniczne z prawdziwego zdarzenia to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset milionów złotych. Jednak jednocześnie podkreśla, że dotacja dla agencji będzie stopniowo zwiększana. Docelowo – za 10 lat – budżet ma wynosić około miliard złotych rocznie.

Pieniądze dla agencji mają pochodzić przede wszystkim z budżetu państwa, ale także z odpisu z NFZ. To spotkało się z zarzutem, że zabierane są kolejne pieniądze na leczenie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przekonuje jednak, że prace agencji przełożą się na poprawę sytuacji pacjentów, dzięki niej bowiem będą mogły być wprowadzane nowoczesne terapie.


Pozostało jeszcze 24% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane