Trzy pytania do ... MARCINA MARCINKOWSKIEGO, radcy prawnego z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy - Czy podanie w ogłoszeniu o pracę oferowanej płacy lub tzw. widełek nakłada na pracodawcę jakieś obowiązki?
- Nie. Umieszczenie w ogłoszeniu informacji o przewidywanych zarobkach nie nakłada na pracodawcę obowiązku sztywnego trzymania się tych stawek podczas negocjacji płacowych z kandydatami do pracy. W świetle obowiązujących przepisów informacja dotycząca pensji umieszczona w ogłoszeniu ma charakter wyłącznie informacyjny.
• Ale pracownik może przecież potraktować ofertę jako wstępną umowę i domagać się od pracodawcy spełnienia obietnicy płacowej.
- Ogłoszenia o pracę nie można porównywać z umową przedwstępną. Warunki umieszczane w anonsach o pracę są zbyt ogólne, by mogły stanowić podstawę do jakichkolwiek roszczeń.
• A jeśli kodeks pracy nakładałby na pracodawcę obowiązek zamieszczania informacji o zarobkach, czy wówczas pracodawcy musieliby się liczyć z takimi roszczeniami?
- Tak. W takiej sytuacji pracownicy mogliby występować do sądów z powództwem o nawiązanie z nimi stosunku pracy i domagać się dotrzymania oferowanych stawek.