Prezydent będzie pilnował reform

autor: Grzegorz Osiecki26.10.2011, 08:50; Aktualizacja: 26.10.2011, 09:16
Irena Wóycicka, Autor: Strona Kancelarii Prezydenta RP www.prezydent.pl, licencja: GNU Free Documentation License 1.2

Irena Wóycicka, Autor: Strona Kancelarii Prezydenta RP www.prezydent.pl, licencja: GNU Free Documentation License 1.2źródło: Inne
autor zdjęcia: Lukasz Kaminski, Strona Kancelarii Prezydenta RP www.prezydent.pl, licencja: GNU Free Documentation License 1.2

Z analiz ekspertów wynika na przykład, że jeśli nie zmienimy nic, to w przyszłości 40 proc. kobiet będzie musiało otrzymywać dodatki, bo nie wypracuje nawet emerytury minimalnej. By ten stan zmienić, można zastosować całą paletę działań, choćby zrównać wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn, usuwać bariery dla kobiet na rynku pracy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (32)

  • Real 1953(2011-10-26 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    Zdanie Pani Wójcickiej : "służby mundurowe powinny zostać w systemie odrębnym" najdobitniej świadczy o braku odwagi cywilnej , odpowiedzialności i wyobraźni polityków. Dowodzi tego że tak naprawde nic się nie zmieni.
    Politycy posługują się tego rodzaju dogmatami , które tak naprawdę nie mają żadnego sensu , a tylko służą do ukrywania ułomności bezradności wypowiadających te zdania polityków.
    Tylko jeden powszechny system emerytalny którego zbudowanie oczywiście jest ( wbrew głoszonym opiniom przez leniwych polityków ) możliwy - mógłby przywrócić wiarę ogółu w sens wprowadzanych zmian emerytalnych. Jeżeli tego nie zrobimy , to czekają nas ciągłe zmiany w systemach emerytalnych i powszechne awantury w tym obszarze.
    Jaką wartość ma system emerytalny , który jest ciagle zmieniany.
    Jestem rocznikiem 1953 i w trakcie mojej pracy zawodowej dokonywano istotnych ( negatywnych dla mnie ) zmian w powszechnym systemie emerytalnym ( którym jestem objęty ) już kilka razy.Za każdym razem bez poszanowania praw nabytych .
    Czy można ufać takiemu państwu , i takiej władzy ( w tym również i Prezydentowi Komorowskiemu , który np. akceptując zmiany w OFE ma swój udział w oszukiwaniu społeczeństwa ).
    Żałuję , że po studiach , będąc na progu startowym do życia zawodowego i rodzinnego nie wyjechałem z tego piekła. Tu nie ma szans na uczciwe i sprawiedliwe traktowanie ludzi , tutaj byli , są i zawsze będą równi i równiejsi. Ludzie powinni to brać pod uwagę i wiać stąd gdzie pieprz rośnie , tutaj jest raj dla mundurowych , sędziów , prokuratorów , polityków i wszelkiej innej maści uprzywilejowanych - którzy są finansowani przez pozostałych bezlitośnie wykorzystywanych.

    Odpowiedz
  • iksiński(2011-10-26 13:22) Zgłoś naruszenie 00

    do real 1953
    popieram w całości 1!!!
    To nie są mężowie stanu tylko mali ludzie przypadkowo będący na salonach

    Odpowiedz
  • OBSERWATOR 2(2011-10-26 15:05) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytury to głównie problem kobiet.
    Aktualnie kobiety stanowią 60 % populacji emerytów a do 2025 r. udział ich sięgnie 75 do 80 %. Dodając renty rodzinne (wdów) cała populacja emerycka będzie składała się prawie w 90 % z kobiet.
    Twórcy reformy emerytalnej nie docenili tego zjawiska. Kobiety pobierają emeryturę średnio 4 razy dłużej niż mężczyźni. Aktualne przepisy są skonstruowane tak (wspólne średnie trwanie życia dla kobiet i mężczyzn) że system będzie się bilansował przy proporcjach 50% mężczyźni - 50 % kobiety. Dysproporcja w kierunku przewagi kobiet całkowicie załamie system.
    Trudno mówić o dyskryminacji kobiet - gdyż praktycznie młodzi mężczyźni (większość pracujących) będzie "utrzymywała" starsze kobiety - emerytki (90 % populacji emeryckiej to będą kobiety) . Pamiętajmy, że jedynie 55 % mężczyzn dożywa wieku emerytalnego ( 65 lat).
    Jak zapewnić godną starość to naprawdę wielki problem
    PS. KRUS - 75 % to kobiety, nawet w mundurówce udział rośnie.

    Odpowiedz
  • olo(2011-10-26 16:56) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe kiedy kaszalot pójdzie na emeryturę

    Odpowiedz
  • rocznik 53(2011-10-26 17:01) Zgłoś naruszenie 00

    Wysokość emerytury zależy od głównie od wysokości wynagrodzenia,jeśli ci z Lewiatana mało płacą to niech mordasewicz nie lamentuje,że ma mało pieniędzy w ZUS-sie,bo składa jest równiez odprowadzana od wysokości pensji!!!

    Odpowiedz
  • żebraczka(2011-10-26 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    kobiety do GAZU

    Odpowiedz
  • do prezydenta(2011-10-26 17:08) Zgłoś naruszenie 00

    Pani prezydentowa też pójdzie na emeryture w wieku 67 lat.A może mąż się zlituje i żony polityków będą odchodzić na emerytury bez względu na wiek i staż pracy,bo miały taki ciężki żywot u boku swoich mężów!!!

    Odpowiedz
  • Aleksander(2011-10-26 17:12) Zgłoś naruszenie 00

    Ręce opadają!!!
    Panie prezydencie, mam propozycję.
    1. Zwolnijmy z jakichkolwiek składek WSZYSTKICH członków KRUS.
    2. Na tej samej zasadzie niech czują się wolni sędziowie, prokuratorzy,
    wszystkie służby mundurowe.
    3. Obniżmy wiek, w którym wszelkiej maści prokuratorzy w stanie spoczynku będą pobierać dożywotnią emeryturę. Uważam, że 35 lat jest w sam raz,
    bo 41 letni prokurator w stanie spoczynku to za wysoki próg wiekowy.
    4. Szary obywatel ma pracować DO ŚMIERCI! Wiek 60/65 nie powinien obowiązywać. DO ŚMIERCI! Tak będzie sprawiedliwie. Uzyskane przez te osoby składki przeznaczyć dla 35 letnich TOMASZKÓW i im podobnych,
    "ciężko pracujących" przez 15 lat służby.

    Jak ktoś ma jeszcze inne propozycje dla pana prezydenta, proszę uzupełnić kolejne punkty.

    Odpowiedz
  • Karol(2011-10-26 19:55) Zgłoś naruszenie 00

    Tak samo będzie pilnował reform jak i pilnuje konstytucji która mówi że każdy obywatel ma takie same prawa i jest jednakowo traktowany. To dlaczego jeden po 47 latach pracy musi żyć z zasiłku przedemerytalnego bo go nikt nie zatrudni bo jest za stary . A inny w wieku niecałych 40 lat życia może brać emeryturę i pracować. To niech przestaną pieprzyć głupoty, bo kosztem podatników z długim stażem pracy chcą utrzymać się na stołkach i utrzymać przywileje pewnych grup na których im zależy.

    Odpowiedz
  • do aleksandra(2011-10-26 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    Przyjmij sie do służb mundurowych jak jest tak fajnie, ale trzepiemy porami ze strachu, lepiej jest zza kompa obrzucać wszystkich

    Odpowiedz
  • ręce opadają(2011-10-26 21:54) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Prezydent już jednej reformy "dopilnował" i z tego co czytam sypią się pozwy a w kwestią czasu JEST POZEW ZBIOROWY.

    Odpowiedz
  • Aleksander(2011-10-26 22:03) Zgłoś naruszenie 00

    Aleksander do "10" :)
    Drogi interlokutorze:)
    Doskonale wiesz, że cały naród nie może pracować w służbach mundurowych.
    Cały naród nie może także hodować papryki albo dżdżownic. Proste?
    Muszą być policjanci, żołnierze, salowe, przedszkolanki, sprzedawcy. Chodzi tylko o to, aby dupek po maturze, pracujący w slużbach mundurowych nie zostawał emerytem po 15 latach służby, żeby prokurator w stanie spoczynku w wieku 40 lat nie tłumaczył, że nie może znaleźć pracy, więc takiemu "biedakowi" trzeba dać 14000 PLN. Nie rozumiesz tego? Premier nie może mówić, że służby mundurowe nie mogą stracić praw nabytych. A dlaczego inni mogą takie prawa stracić ? Dalej nie wiesz o co chodzi? Nie obrzucam innych, ale stwierdzam fakty, które obowiazują na dzień dzisiejszy.

    Odpowiedz
  • swojej zony!(2011-10-26 22:16) Zgłoś naruszenie 00

    Prezydent bedzie pilnowal reform swojej zony hehe

    Odpowiedz
  • reform na tylku zony!(2011-10-26 22:22) Zgłoś naruszenie 00

    bedzie pilnowac reform na tylku swojej zony!

    Odpowiedz
  • n(2011-10-26 23:30) Zgłoś naruszenie 00

    55% mężczyzn będzie pracować do śmierci bo statystycznie nie dożywają 65 lat. Po co rozwijać nowe technologie ( miały zastapić ludzi przed długą, ciężką pracą),budować szybkie koleje zadłużając się jak ludzie umęczeni z tego nie będą korzystać. To traci sens

    Odpowiedz
  • Zmartwiony(2011-10-26 23:52) Zgłoś naruszenie 00

    Do 16
    Masz generalnie rację. Brak jest mądrego planu perspektywicznego dla Polski.
    Planuje się szybkie koleje, energetykę atomową, itd itp. a kraj wymiera. W 2050 r. będzie nas 25 do 28 mln., nakwiększe miasta (za wyjatkiem Warszawy) mniej liczne o 200.000 mieszkańców, brak rąk do pracy w każdej dziedzinie, emerytury - połowa dzisiejszych. Piękna perspektywa.
    PS. Korekta - 55 % mężczyzn dożywa wieku 65 lat

    Odpowiedz
  • Aleksander(2011-10-27 06:35) Zgłoś naruszenie 00

    Do OBSERWATORA 2 :)
    Miło się z Tobą rozmawia :) Dotknąłeś tylko problemu przywileju służb mundurowych. Ciekaw jestem czy problemy KRUS-u są wg Ciebie patologią, czy nie. OBSERWATORZE miły! Jeśli nagłośnianie tych patologii tłumaczysz wyłącznie względami politycznymi, to jestem skłonny przyznać, że wreszcie polityka czemuś służy. Milczenie jest zazwyczaj przyzwoleniem na istniejący stan patologii. Na koniec Twoje zdanie - "Mozna coś zmieniać ale bardzo rozważnie". To od czego zatem powinniśmy zacząć? Od mówienia, czy milczenia? Masz pomysł jakie zmiany wprowadzić i jak je wprowadzić?
    Z tym leczeniem trochę przesadziłeś :) Zostawmy miejsca w przychodniach dla naprawdę chorych. Mnie osobiście wystarczy glucardiamid;) Pozdrawiam:)

    Odpowiedz
  • redpeter007(2011-10-27 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    Widzę tony jadu z małego móżdżku człowieka o imieniu władcy noszącego przydomek Wielki. No cóż - klasyczna cecha wykształciucha, który tytuł naukowy jakiś posiada ale zdolności abstrakcyjnego myślenia i intelektualne nader ograniczone... System nie jest sprawiedliwy, ale dlaczego poruszasz sprawę agenta Tomka - może sprawdź jaki status ma odwołany z emerytury komendant główny Policji, albo na jakich zasadach pracuje minister Rapacki, były generał również Policji :D... A wbrew temu co piszesz to funkcjonariusze i żołnierze służą ok. 27 - 28 lat... Z punktu widzenia człowieka siedzącego za biurkiem to może nie jest długo, ale wczuj się w rolę fusza, który codziennie styka się z niewiadomą wynikającą z wielu czynników. Nie chce mi się pisać jakich - wykaż się choć w tym zakresie elementarną zdolnością abstrakcyjnego myślenia i kreatywnością.

    Odpowiedz
  • Pustka dziurawa(2011-10-27 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    Społeczeństwo ma prawo do pieniędzy , odkładanych na emerytury .NIE interesuje się: kiedy ,kto ,ile ma tych emerytur :2 czy 5,ile lat robił /a/ .Skoro legalnie latami składki płaciłem,tu nie potrzeba żadnych pośredników ani doradców. Pan prezydent niech przypilnuje by tzw. reformatorzy odpowiadali za błędy a nie społeczeństwo . Np. ktoś z banku podjął dowolną kwotę i zwróci część ? ,niech spróbuje.Doskonale wiedzą , że ludzie utrudzeni,zmęczeni ,nie dysponowani już nic im zrobić nie mogą .Nawet nie są w stanie bronić swoich praw . A niskimi emeryturami skutecznie im ulżą .Zrobić referendum ile lat pracować i gdzie mają pracować .

    Odpowiedz
  • Sprawiedliwość(2011-10-27 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    real iksiński i cała reszta gów..o wiecie o mundurowych.Wszystkich do jednego wora wrzucacie.Teraz zabraliście się już za kobiety?!
    Żon,matek i babć nie macie?Wszystkie wymordowaliście,czy ich nienawidzicie?Jestem ciekaw co by wasze kobiety powiedziały na te wasze niemądre wpisy.
    Wiecie dlaczego kobiety żyją dłużej bo pracują,wychowują dzieci i przy waszych dupach robią a wy lenie po robocie gazetka,piwko i telewizorek i w wieku 60 zawałek lub wylewik.DO PRACY DARMOZJADY!!!

    Odpowiedz