Czy z raportu Strategiczny Przegląd Obronny wynika, że armia zawodowa może liczyć 80 tys. żołnierzy zawodowych?

Nie ma takiego założenia. Już to dementowałem podczas prezentacji tego raportu. Nie przewidując bezpośredniego wzrostu zagrożeń dla bezpieczeństwa kraju, 100 tys. zawodowych żołnierzy to wystarczająca liczba. Ta wielkość powinna być utrzymana do 2018 r.

A co z nadmiarem oficerów i podoficerów?

Musimy uporać się z tym, że jest za dużo podoficerów i trochę za dużo oficerów, a za mało szeregowych zawodowych. Za nami większość zmian strukturalnych w wojsku, które polegały na łączeniu niektórych jednostek, powiększaniu lub zmniejszaniu innych. Zwiększa się bowiem stosunek jednostek walczących do zabezpieczających na korzyść tych pierwszych. Na zmniejszenie liczby podoficerów i oficerów wpływają też odejścia z armii.

Studenci na etapie zmiany przepisów domagali się umożliwienia im, tak jak to było wcześniej, odbycia przeszkolenia wojskowego. Ostatecznie przewidziano dla chętnych służbę przygotowawczą dla podoficerów. Dlaczego wciąż nie została ona uruchomiona?

Służba przygotowawcza jest po to, aby przeszkolić tych, na których nam najbardziej zależy. A najbardziej zależy na szeregowych, którzy powinni wstępować do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Droga do korpusu podoficerskiego wiedzie przez korpus szeregowych zawodowych.

Czyli nie będzie takiej służby dla chętnych studentów?

Nie.

Obecnie zaledwie 8,8 tys. ochotników do NSR podpisało kontrakt na tę służbę. Rekrutacja trwa od 1 lipca 2010 r. Do końca 2011 roku powinno ich być docelowo 20 tys. W międzyczasie wprowadził pan ułatwienia przy rekrutacji. Czy te zmiany przyciągną chętnych?

Mam nadzieję. Tym bardziej że każdy żołnierz NSR, który zaliczy ćwiczenia, dostanie raz w roku nagrodę.

Czy uda się znaleźć ochotników do NSR do końca roku?

Do tej pory zgłosiło się ponad 16 tys. osób Jest więc w czym wybierać. Dlatego też nie terminy są najważniejsze, ale jakość kandydatów. Zwłaszcza że pierwotnie proces ten miał trwać 2 lata.

Chętnych może dużo, ale nie wszyscy się nadają, bo armia zawarła kontrakty z 8,8 tys. z nich.

Nie wykluczam więc, że rekrutacja do Narodowych Sił Rezerwowych może się przeciągnąć o pół roku, czyli do 1 lipca 2012 r.

Czy jest zainteresowanie służbą w armii wśród kobiet?

Obecnie mamy 2,6 tys. kobiet w 100-tys. armii. Zainteresowanie kobiet służbą w wojsku jest dużo większe niż jeszcze trzy lata wcześniej. Widać to nawet w służbie przygotowawczej dla szeregowych wstępujących później do Narodowych Sił Rezerwowych. Co więcej w niektórych grupach szkoleniowych jest ich więcej niż mężczyzn.

Ale wciąż w wojsku nie ma kobiety w stopniu generalskim?

Póki co mamy już kilkanaście kobiet w stopniach pułkownika.

Czy plan profesjonalizacji jest dobrze realizowany?

Tak. Został zakończony w ubiegłym roku zgodnie z wytycznymi Rady Ministrów z 2008 r., choć za nieco mniejsze pieniądze. Pierwotnie miało to kosztować 3,7 mld zł, a ostatecznie na ten cel wydaliśmy o 200 mln zł mniej. Ten program to nie tylko zawieszenie przymusowego poboru i uzawodowienie armii. To także przebudowa głównych systemów funkcjonalnych wojska: szkolenia, naboru, zakwaterowania, wyżywienia, uzupełnień czy pozyskiwania nowej techniki wojskowej. Gdyby nie ta całościowa reforma, mielibyśmy teraz prowizorkę profesjonalnej armii. Nowe wojsko chodziłoby w starych butach.