Czy Szwecja potrzebuje pracowników z zagranicy?

Stopień bezrobocia w Szwecji jest obecnie na niskim poziomie, który oscyluje między 7 – 8 proc., a zapotrzebowanie na doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników stale rośnie, co otwiera szanse przed polskimi pracownikami. Najczęściej poszukiwani są wysoko wykwalifikowani specjaliści.

Czy polscy pracownicy są zainteresowani podjęciem pracy w Szwecji?

Coraz częściej. Biorąc pod uwagę statystyki szwedzkiego urzędu statystycznego Polacy stanowią obecnie drugą pod względem wielkości (obok Finów) populację obcokrajowców wywodzących się z krajów członkowskich Unii Europejskiej, liczącą około 100 tys. osób. W 2010 za pośrednictwem firmy Adecco podjęli oni zatrudnienie przede wszystkim w branży budowlanej, m.in. na takich stanowiskach jak spawacze, zbrojarze, betoniarze, cieśle, asfalciarze, operatorzy maszyn budowlanych, inżynierowie. Polacy w Szwecji pracują również w branży medycznej (lekarze i pielęgniarki) oraz branży IT.

Co ich zachęca do wyjazdu?

Głównym czynnikiem determinującym decyzję o wyjeździe do Szwecji są jedne z najwyższych stawek wynagrodzenia w Europie (obok Norwegii, Finlandii i Danii), wysokie standardy pracy i jej stabilność dzięki rozwiniętej działalności związków zawodowych. Warta podkreślenia jest również komplementarność obu gospodarek. Wydajność pracy w Polsce jest niska, ale niższe są tej koszty. W Szwecji zarówno wydajność, jak i koszty pracy są wysokie. Dodatkowym atutem jest bliska lokalizacja, co sprawia, że Szwecja stanowi świetne warunki do rozwoju outsourcingu dla polskich firm.

Jakich pracowników obecnie potrzebuje szwedzki rynek pracy?

Najbardziej potrzebi są pracownicy na stanowiska specjalistów i inżynierowów z branży produkcyjnej i budowlanej, nauczyciele, specjaliści IT, księgowi, zarządcy i konserwatorzy nieruchomości, specjaliści ds. sprzedaży i marketingu oraz pracownicy służby zdrowia – lekarze i pielęgniarki.

Ile zarabiają polscy pracownicy w Szwecji?

Przy pracach umysłowych obowiązujące stawki są 2 – 3 razy wyższe niż w Polsce. Wynagrodzenie dla pracowników fizycznych jest także wyższe niż u nas. Na przykład osoba zatrudniona na stanowisku wykwalifikowanego pracownika budowlanego zarabia miesięcznie około 25 tys. – 27 tys. koron szwedzkich brutto (czyli około 11,5 – 12,5 tys. zł). Dla porówania w Polsce miesięczna pensja takiej osoby to około 3 – 4 tys. zł brutto.

Na jak długi okres podpisują umowy szwedzcy pracodawcy z Polakami?

Najczęstszą formą zatrudnienia jest praca tymczasowa przez okres od minimum sześciu miesięcy do roku. Na stałe zatrudniani są najczęściej pracownicy fizyczni.