Fedak: Po tej korekcie emerytura będzie na pewno wyższa

autor: Grzegorz Osiecki03.01.2011, 03:00

Siła nabywcza emerytury będzie zależeć od rozwoju gospodarczego. Należy więc starać się indywidualnie i dbać o rozwój państwa jak o własny – mówi nam Jolanta Fedak.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (39)

  • Gość(2011-01-19 20:45) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem czy ten komentarz przeczyta odpowiednia osoba, ale według mnie Pan Premier powinien się zastanowić nad zmianą ustawy o OFE. Moim zdaniem zamiast zmniejszać składkę przekazywana do OFE powinno się dać ludziom wybór tj. Każdy kto zapisał się do OFE miałby możliwość wycofania się i przeniesienia do ZUS, a OFE zwróciłoby do ZUS składki danej osoby. Ja z chęcią ( i nie tylko) wróciłabym do ZUS i żeby moje składki tam wróciły.

    Odpowiedz
  • Gusia(2011-01-10 21:27) Zgłoś naruszenie 00

    OFE są tak kosztowne; nie wiadomo jakie będa emerytury przez nie wypłacane a jednocześnie pojawia się rządowa propozycja, aby pracujący mogli wnosić dodatkowe dobrowolne składki do OFE w zamian za symboliczną ulgę w podatku. Gdzie się zawieruszyła konsekwencja? Dobre te OFE w końcu czy złe? Ciekawe ile jeszcze dodatkowych składek mają dla nas rządzący w zanadrzu, oczywiście wszystko w trosce o przyszłe emerytury i dobrobyt.

    Odpowiedz
  • Malina(2011-01-09 18:32) Zgłoś naruszenie 00

    Zamiast głupich reform niech rząd zajmie się tymi pracodawcami, którzy zatrudniają ludzi nie na umowę o pracę, która jest uzusowiona lecz na umowy-zlecenia i o dzieło...kasa zamiast trafiac na konta ZUS-u zostaje w kieszeni pracodawców. Jest to prkatyka stosowana w większości firm ochroniarskich, sprzątających, budowlanych i wielu wielu innych. Dlaczego nie zrobiono do tej pory porządku w tym zakresie? Niech ZUS policzy, ile pieniędzy przepływa mu przed nosem...uregulujcie przepisy odnośnie zatrudniania pracowników a kasa zacznie się pojawiać tam, gdzie być powinna. Zmniejszyjcie przy tym składkę na ZUS, to i pracodawcy zaczną zatrudniać ludzi na umowy o pracę. Proste jak drut ale jakoś nie trafia do przekonania...a szkoda.

    Odpowiedz
  • Biedny emeryt(2011-01-08 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    Pani minister Fedak:Czy Pani ma w sobie choć trochę resztek sumienia i potrafi zamienić waloryzację rent i emerytur z procentowej na kwotową,która tak ogromnie z roku na rok krzywdzi tych niżej uposażonych przy ciągle wzrastających kosztach utrzymania jednakowo dla wszystkich???

    Odpowiedz
  • Biedny emeryt(2011-01-08 21:29) Zgłoś naruszenie 00

    Pani minister Fedak: Dlaczego nie zmieni Pani waloryzacji rent i emerytur z procentowej na kwotową? Z roku na rok rosną koszty utrzymania wszystkim jednakowo,a waloryzacja procentowa powoduje to że ci biedniejsi są coraz bardziej dołowani. Czy to tak trudno obliczyć ile potrzeba na waloryzację i podzielić te pieniądze na wszystkich jednakowo aby każdy z nich choć w części mógł sobie zrekompensować koszty utrzymania. Czy to takie trudne???

    Odpowiedz
  • Franek 19(2011-01-08 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    "Siła nabywcza emerytury będzie zależeć od rozwoju gospodarczego.Należy więc starać się indywidualnie i dbać o rozwój państwa jak o własny"-p.Fedak.
    Ciągle mają nas za idiotów.Pracowałem w firmie państowej 25 lat,dbałem jak o swoją -a "oni" teraz sprzedali za marne grosze najpierw doprowadzając do upadku.Więc do kogo ta nowomowa???.Krew mnie zalewa na to co się dzieje i to co się mówi!.Może inni wypowiedzą się szerzej na te tematy.Mnie złość i bezsilność blokuje.Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • woźny(2011-01-07 15:55) Zgłoś naruszenie 00

    Pani minister wrednie kłamie i opowiada pierdoły. Przypomnijcie sobie co obiecywał w swoim czasie premier Buzek gdy reformował system emerytalny i co mówił, gdy go pytano jakie gwarancje tego co obiecuje ma obywatel. Mówił wtedy wielokrotnie, że wypowiada się jako premier państwa i to co mówi jest gwarancją państwową. Warto byłoby go z tego wyspowiadać. No i warto byłoby wyspowiadać kolejnych premierów dlaczego łamali i łamia gwarancje państwa dane obywatelom. ZUS nie tylko naciąga ale wręcz łamie prawo, konstytucję. I bezkarność tego procederu jest porażąjąca. A szef czyli pan premier nie reaguje. Gdzie jego zmarszczone czoło i marsowa mina. Panie premierze, czy Pan także w tym procederze bierze udział? Przykłady? Proszę bardzo jeden z mojego podwórka. Na skutek przegranych procesów ZUS zabiera mi połowę emerytury z naliczonymi odsetkami. Mimo odpowiedniego paragrafu 94 ( jeden z jego podpunktów ) mówiącego jasno, że od chwili rozpoczecia ściągania nienależnie pobranych świadczeń nie powinno się dalej naliczać odsetek, ZUS w dalszym ciągu je nalicza i żeby było ciekawiej odmówiono mi podania jakie to kwoty są mi doliczane, tlumacząc, że nie są zobligowani do tego żadnymi przepisami. Czy ktoś z szanownych internautów chciałby znależć się w sytuacji, kiedy to jakiś dug jest mu doliczany, a njie może dowiedzieć się jaka to suma? Przeciez to bandytyzm w czystej postaci. Pozdrawiam szefa ZUS i jego przełożonego czyli Pana Premiera i ich dobre samopoczucie. I jeszcze jedno. Pisałem w tej sprawie do ZUS w Warszawie. Odpowiedź jaką otrzymałem jest kpiną.

    Odpowiedz
  • Dziadek Franek(2011-01-05 12:52) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowna Pani Minister, ciekawy jestem, co Pani myśli o pomyłce ZUS polegającej na przemianie "wartości przeciętne"j w "sumę kwot" oraz cwaniackim twierdzeniu, że wyrażenie "kwota" - a nie "suma" - stanowi wynik dodawania.
    Takie galilejskie... przemiany są trzonem pojmowania wskazań Art.15 Ustawy o emeryturach i żaden z renomowanych urzędników Naszej władzy nie potrafi pojąć, że jest to oszukańcza manipulacja regułami rachunkowymi.
    Za pomocą takich krętactw krzywdzi się wielu emerytów.

    Odpowiedz
  • Marcin(2011-01-04 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    Współczesna Dyzma...

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-01-03 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    Pani minister Fedak wypowiada się w tym rządzie tak pewna siebie jak gdyby była co najmniej prorokiem . A jej wypowiedzi są tak ograniczone i bajeczne że dziwię się że ma jeszcze czelność je wygłaszać.

    Odpowiedz
  • Zawiedziony(2011-01-03 18:51) Zgłoś naruszenie 00

    PAMIETAJMY O WYBORACH

    Odpowiedz
  • Autor z Polski(2011-01-03 17:39) Zgłoś naruszenie 00

    Hej, PSL, nie wstyd Wam? - czas najwyższy wycofać natychmiast polskie wojsko z Afganistanu, bo naprawdę niewiele krajów UE uczestniczy tam w tej awanturza USA... będą wielkie i wymierne oszczędności bez pseudo para reform w celu zbierania pieniędzy na owe "misje" i niepotrzebne zbrojenia, z których sprzęt i tak jest wykorzystywany wg rozkazów z USA

    Odpowiedz
  • asda(2011-01-03 16:05) Zgłoś naruszenie 00

    W ZUS to jedne co jest pewne to ze kazde pieniadze ktore tam trafia wpadaja w czarna otchlan i tyle je widzieli. Zostaje jeszcze IKE przez 30 lat po 500 - 600 PLN - to wtedy moze cos z tego bedzie.Niech mi oddadza moje skadki a sam je sobie zainwestuje a zus to bede mial w nosie.

    Odpowiedz
  • MK150(2011-01-03 15:33) Zgłoś naruszenie 00

    Fedak łże jak pies. Gucio ją obchodzi co będzie za rok czy dwa, bo dla ministra liczy się tylko dziś. Pomijam już brak kompetencji do zajmowania się tak ważnymi sprawami.

    Odpowiedz
  • piotr(2011-01-03 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Fedak myśli,że większość polaków to jej elektorat,któremu można wciskać kit lub jej tok myślenia zbliżony jest do Tuska czyli jakoś to będzie.
    Ta kobieta robi z siebie typową blondynkę choć wyglądem przypomina ś ...Pigi. Mamy kolejny przykład jakich nieudolnych polityków ma PSL a których do pomocy w rozwalaniu gospodarki zatrudnił Tusk omyłkowo nazywanym Prezesem Rady Ministrów.
    Wytrzymam kilka miesięcy i z ulgą zagłosuję na normalnych polityków zastępując zlepek cudotwórców i przedstawicieli folkloru z XIX wieku.

    Odpowiedz
  • Salomon(2011-01-03 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    "Największy błąd tej reformy polegał na założeniu, że z jednej składki można wypłacić dwie emerytury – dzisiejszą i przyszłą. Oznacza to, że finansujemy OFE, powiększając dług."
    To największy kretynizm, jaki może wypowiedzieć urzędnik, do tego minister! Po pierwsze ta pani wie, że poprzednie rządy zdefraudowały wszystkie składki emerytalno-rentowe, wpłacane już po 1944 r. - w PRL i potem w III RP do złodziejskiej kasy pod nazwą - ZUS, przez pokolenia rodaków pani Fedak! To z tych składek ZUS miał wypłacać bieżące emerytury i renty, a nie z dotacji budżetowych i z kredytów bankowych. Odrębną sprawą był okres przejściowy, tuz po wojnie, gdy kasa ZUS przedwojenna został skradziona przez okupantów lub częściowo jeszcze przed II wojną światową, przez ówczesne rządy, tego dokładnie nie wiem. To należalo pokryć z odszkodowań wymuszonych na Niemczech i ewentualnie stalinowskim ZSRR (choc to było mało realne w latach PRL, ale po 1989 r. należało tye sprawy podnosić, jak to robią żydzi przeciwko naszym obywatelom (państwu Polskiemu za mienie pożydowskie). Ważne, że składki ZUS, pobierano na bieżąco na konto ZUS, ale natychmiast zostały przeżarte na bieżące potrzeby komunistycznej władzy w PRL, a potem kolejne rządy robiły to samo. Ja np. mam ponad pół miliona złotych tzw. kapitału początkowego w ZUS, na koncie indywidualnym. To są jednak pieniądze wirtualne, ich fizycznie nie ma, a powinny być, jako lokaty w papierach wartościowych, w akcjach spółek Skarbu państwa, na lokatach bankowych długoterminowych w pewnych bakach - z pełnym ubezpieczeniem lokaty itd. Te moje pieniądze emerytalne, a także składki rentowe, potrącane skrupulatnie co miesiąc -przez kilkadziesiąt lat pracy i pobierania składek przez ZUS (nie mówiąc już o kolejnych złodziejstwach z moją składką ubezp. zdrowotnego) z mojej pensji i wpłat przez moich pracodawców - zostały zwyczajnie skradzione przez kolejne rządy tego państwa pod szyldem PRL i potem RP, zwanego bezpodstawnie Państwem Prawa! To samo teraz ten system budżetowy RP chce zrobić z realnymi pieniędzmi w OFE. Na szczęście ja już nie mam nic w tym OFE, choć mogłem zrobić głupotę w 1999 r. - i wybrać system emerytalny mieszany, część z ZUS i część z OFE, ale na szczęście resztki rozumu zachowałem na stare lata i nie dałem się nabrać na kolejną aferę emerytalną, pod nazwą OFE.
    15 milionów czlonków OFE juz powinno skarżyć Państwo Polskie do Strassburga, do Unii Europejskiej, do Watykanu i bóg wie gdzie jeszcze, że chcą ich okraść w bialy dzień, ż ich realnych skladek wplacanych z ich pensji i na ich konto przez pracodawcow, za michy ciężka pracę. ZUS pełni tylko rolę przekaźnika, zrtesztą zupełnie niepotrzebnie, te skladki do OFE powinny trafiać bezpośrednio od pracodawców na indywidualne konto bankowe pracownika, utworzone dla potrzeb OFE. Prawo do dysponowania tymi pieniędzmi, z upoważnienia pracownika i pracodawcy powinien mieć tylko0 i wyłącznie zarząd OFE, anie rząd lub ZUS. Wara tym ludziom (rządowi i urzędnikom ZUS) od tych pieniędzy, prywatnej własności pracownika, z ograniczeniami ustawowymi do dysponowania tymi środkami emerytalnymi. I tyle. Emerytury i renty trzeba płacić na bieżąco, finansując je ze składek i konta w OFE - i tyle. Za skradzione pieniądze emerytalne, brakujące obecnie do wypłaty emerytur - należą się jeszcze odsetki poszkodowanym, wtedy ich emerytury byłyby wyższe. Za defraudację składek emerytalnych i rentowych Polaków od 1944 r. należałoby ścigać nie tylko dożywotnio wszystkie ekipy rządowe i innych odpowiedzialnych za te złodziejstwa, po nacjonalizację ich majątków osobistych i rodzinnych, do trzeciego pokolenia włącznie - i ich najbliższej rodziny, określonej ustawowo w tym celu! To byłaby sprawiedliwość dziejowa, skoro Wałęsa nie puścił ich w skarpetkach, jak obiecywał... System emerytalny nie może opierać się na złodziejskich praktykach tzw. "rosyjskiego banku" - Swoje składki emerytalne niby masz na koncie (bankowym), ale ich nigdy nie zobaczysz, nie otrzymasz z nich niczego i nie przepadają, a faktycznie ich już dawno nie ma, bo skradziono!

    Odpowiedz
  • Janka(2011-01-03 14:50) Zgłoś naruszenie 00

    wiele osób chce zrezygnować z OFE i wrócić do ZUS - należy im to umożliwić!!! a ci co chca zostać w OFE powinni mieć taką możliwość. Poza tym zlikwidować przywileje emerytalne mundurowych (34 letni emeryci z emeryturą 4 tyś netto - czyt Gazeta Prawna z dnia 03.01.2011 r. str A6), zlikwidować KRUS - gdy wszyscy będziemy pracować 35-40 lat a nie 15 i wszyscy będziemy płacić składki emerytalne, podatki i na leczenie to będą pieniądze na emerytury, renty i na leczenie. W innym wypadku jedni będą pracować 45 lat i będą mieli goszowe emerytury a inni nie płacąć składek będa mieli po 15 latach pracy emerytury w wysokości kilku a nawet kilkunastu tysięcy.

    Odpowiedz
  • ola(2011-01-03 13:36) Zgłoś naruszenie 00

    Wyższa emerytura to może być na papierze, a ściślej, na corocznej papierowej informacji o rzekomym jej istnieniu - TYLKO KTO JĄ WYPRACUJE? Nawet mało inteligentny wie, że dzieci rodzi się coraz mniej. Nie pomogą własne konta w ZUS, skoro środki na nich zgromadzone dzisiaj trafiają do obecnych ememrytów. Jak się robi taką "reformę emerytalną" jak PO, to trzeba zrobić wszystko dla wsparcia rodziny w decyzji o zwiększeniu dzietności, TYMCZASEM PODATKI ROSNĄ, ZWIĘKSZA SIĘ KOSZT UTRZYMANIA RODZINY... Brak systemu stypendialnego doprowadzi do tego, że pracować będą na nas obecne sieroty społeczne zbierając złom!!!

    Odpowiedz
  • XYZ(2011-01-03 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    Nie kłam Baba Jago.

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny rolnik(2011-01-03 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    pijak i debil ta baba nic nie umie jak caly psl. koniec sejmu.pawlak doroboty mocie .a nie amory w glowie ludzie nie maja co jesc.paniczek zasrany...

    Odpowiedz