"Pacjenci dostaną ulgę za dodatkową polisę"

autor: Dominika Sikora17.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 17.09.2010, 13:43

JAKUB SZULC - Osoby, które kupią dodatkową polisę zdrowotną, nie tylko skrócą swój czas oczekiwania na zabieg, ale odliczą ten wydatek od dochodu

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (40)

  • Kasia(2010-09-20 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    A co z tymi polisami dodatkowymi, które wykupuje pracodawca (jest dużo taniej) a pracownik ma potrącony podatek od pensji? czy to też by się liczyło?

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2010-09-17 12:16) Zgłoś naruszenie 00

    Prawdziwa reforma Słóżby Zdrowia powinna wyglądać mniej więcej tak:

    1. Wprowadzenie jednolitego liniowego podatku Kasy Chorych dla wszystkich dla dochodów
    osiąganych z pracy przez ubezpieczonych.
    2. Zgodnie z Dyrektywą Unijną wprowadzenie zasady:
    - pacjent ma prawo korzystać z pełni dowolnej placówki: państwowej, prywatnej, w kraju, UE.
    3. Za wykonaną usługę medyczną pacjent dostaje do zapłacenia fakturę VAT.
    4. Tą że fakturę refunduje ubezpieczyciel wg zasad rynkowych.

    Ad. 1. Zrealizowanie zasady powszechnego podatku liniowego NFZ powinno przynieść
    NFZ dodatkowe dochody powiększone o wielkości ok. 2 ... 3 krotną.
    Zrealizowanie tej zasady jest jedynym społecznie sprawiedliwym
    uzasadnionym mechanizmem rynkowym zgodnym z konstytucją!?

    Ad. 2. Wprowadzenie tej zasady uruchomi mechanizmy rynkowe w służbie zdrowia.
    Obecny system kontraktów i limitów jest tworem czysto komunistycznym totalnie chorym.
    Nawet za komuny zasady rozliczania służby zdrowia były bardziej racjonalne!?

    Ad. 3. Wprowadzenie tej zasady ukróci zasadniczą większość wszelkiego typy kantów!?

    Ad.4. Ubezpieczyciel winien refundować wszelkie faktury VAT wg średnio ważonych najniższych
    cen regulowanych swobodnie przez wolny rynek usług medycznych.

    Podobnie skonstruowany system posiada prawie cały świat!?

    Odpowiedz
  • herdar(2010-09-17 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    Minister po cichu przyznaje, że lekarze biorą w "łapę" za wstawienie do kolejki oczekujących. W domyśle sugeruje on, że to nie szpitale dotychczas zarabiają, ale lekarze. Dzięki proponowanemu rozwiązaniu te pieniądze trafią do szpitala a nie do prywatnej kieszeni lekarza (które "te sprawy" załatwia najczęściej u siebie na prywatnej praktyce jednocześnie pracując w szpitalu). Podsumowując jestem "za" - może nie jest to doskonałe rozwiązanie, ale lepsze od dotychczas funkcjonującej patologii.

    Odpowiedz
  • EUREKA-kto zdrowy niech z tego kraju ucieka(2010-09-17 10:27) Zgłoś naruszenie 00

    obecne składki które płacą ubezpieczeni powinny być zwrócone ubezpieczonemu=on zaś wybierze sobie rzetelnego ubezpieczyciela.Wówczas ma to sens,inaczej można nazwać to ponownym okradaniem ubezpieczonego.ZUS po tylu ulepszeniach okradł i okrada nadal ubezpieczonych.

    Odpowiedz
  • Rządy po Polsku(2010-09-17 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd odda wszystko w ręce prywatne albo odda samorządom i niech się martwią. Rząd będzie miał czas na grę w piłkę i biesiadowanie i za nic nie będą odpowiadać. Każdy by tak chciał. Nawet najgłupszy człowiek może zasiąść na stołku w sejmie i razie kłopotu powiedzieć " ja wam burmistrza nie wybierałem".

    Odpowiedz
  • Zamiast 5 tys w kopercie lekarzowi....(2010-09-17 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz za operację zabuli sie 10 tys zł opłaty urzedowej ...No i oczywiście te 5 tys by wszystko dobrze poszło.

    Odpowiedz
  • pan Minister mowi.....(2010-09-17 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Minister mowi ze, ''Dodatkowa polisa ma gwarantowac dostep do procedur medycznych, ktore sa finansowane przez NFZ..."
    DWIE POLISY NA TE SAME USLUGI MEDYCZNE?

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny(2010-09-17 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    chamy z pltformy zlodzieje nie glosowac ,na tych oprawcuw diednych rencistuw. emerytuw...do gnoju nieroby sejmowe...

    Odpowiedz
  • BOLEK(2010-09-17 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    Do herdara - zakładając że "lekarze biora w łapę" to co zmieni dodatkowe ubezpieczenie? NIC!!! Pieniądze i tak trafią do kieszeni lekarza legalnie bo nikt nie będzie operował pacjentów z dodatkowym ubezpieczeniem po godzinach za darmo. Mogą tez trafić nielegalnie bo wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń nijak się ma do mozliwości ominięcia kolejki poprzez "prywatny gabinet". Reasumując, albo lekarz jest uczciwy albo nie tak jak reszta społeczeństwa. Co do dodatkowych ubezpieczeń. Rząd, zamiast przyznać że przy tak niskich nakładach na ochronę zdrowia to co robia polscy lekarze to cuda i podnieśc składkę zdrowotną do poziomu sąsiednich krajów, wykonuje populistyczny gest - niech zapłacą ci lepiej sytuowani. SKŁADKI PŁACI 12 MLN POLAKÓW - Z REFUNDACJI ŚWAIDCZEŃ KORZYSTA 36 MLN

    Odpowiedz
  • BOLEK(2010-09-17 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    Do Jerzego - PIEKNE!!!, ale jakże nierealne. Każdy rząd który wprowadzi te skądinąd proste i słuszne zasady, polegnie w kolejnych wyborach. A co jak co ale instynkt samozachowawczy PO ma wspaniały. Najbezpieczniej udawać że cos się robi byle tylko dłużej utrzymać sie przy korycie.

    Odpowiedz
  • BOLEK(2010-09-17 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Wypada by wysoki urzędnik MZ znał Konstytucję RP - artykuł o równym dostepie do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Co do skrócenia kolejek to totalna bzdura. Dzis, w ustawowych godzinach pracy jestem w stanie zoperować 3-4 pacjentów z kolejki. Jesli w tych samych godzinach będe zmuszony bez kolejki zoperowac tego który zapłaci dodatkowe ubezpieczenie to jasne że dla reszty kolejka się WYDŁUŻY.

    Odpowiedz
  • KOKS(2010-09-17 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    Art. 68 ust. 2 Konstytucji stanowi, że "...obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
    Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa".

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2010-09-17 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    Do Bolka!
    Nie wierzę, że rząd wprowadzający zdrowe i słuszne zasady rządzenia polegnie!?
    Wręcz przeciwnie.
    Spójrz proszę na Sode - Czy jesteś za dodtakowym ubezpieczeniem zdrowotnym? Ludzie tego nie chcą i oczekują sensownych rozwiązań!?

    Problem raczej tkwi w tym, że obecny układ władzy wplątyny jest bardzo głęboko w ustalenia okrągłego stołu. Układy z komunistyczną UB.
    Ludzie Ci ( obecnie trzymający władzę ) za wszelką cenę nie chcą dopuścić do wprowadzenia skądinąd słusznej zasady powszechnego podatku liniowego ZUS ( NFZ ) ponieważ w tym przypadku ich majątki pękają jak bańki mydlane na wodzie!?

    Odpowiedz
  • BOLEK(2010-09-17 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    Do Jerzego - masz przykład rządu Buzka. Powazył sie na 4 wielkie reformy, co prawda nie do końca przemyslane, i w efekcie padł w kolejnych wyborach. Jeszcze jedno pytanie do młodego wilka resortu zdrowia. Czy w przypadku dodatkowego ubezpieczenia koszty przyspieszonej procedury (operacji) ponosi ubezpieczyciel czy NFZ? Jeśli tak, to składka ubezpieczeniowa będzie bardzo wysoka. Jesli nie, to skąd NFZ weźmie pieniądze na zapłacenie za te ponadlimitowe przyspieszone świadczenia? Przecież nie chce płacić szpitalom za nadwykonania w roku 2009 i 2010 bo tłumaczy że pieniędzy nie ma.

    Odpowiedz
  • jerzy7731(2010-09-17 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd Buzka pległ ponieważ naraził się "UKŁADOWI WŁADZY OKRĄGŁEGO STOŁU". I uległ prowokacjom.
    Jak silny jest to układ niech świadczy tylko fakt: dziennikarze: gazet, PR, PTV nie mówią wprost o skądiinąd słusznych zasadach tylko stosują: cenzurę, milczenie, strach przed utratą posady, ... itd.

    Wprowadzenie POWSZECHNEJ LINIOWEJ SKŁADKI NFZ to zwiększenie dochodów NFZ o 2 ... 3 razy.
    Czyli są pieniądze na wszelkie operacje.

    Takie błedne przekonanie rządzących wynika z tego, że nie rozumieją następującej przypowieści.

    Jedne chłop miał 10 krów, dbał o nie karmił, ... itd. Miał ztego powodu dużo mleka , stado rozrastało się i żył długo i szczęśliwie!?
    Drugi chłop miał 100 krów, oszczeðzał na paszy, lekarstwach, trzymał na mrozie, ... itd. Miał z tego powodu wiele zmiartwień: mało mleka, stado kurczyło się ( wymierało ) i w końcu zmarł z głodu z powodu braku mleka i mięsa!?

    Odpowiedz
  • ACZ(2010-09-17 15:51) Zgłoś naruszenie 00

    Wysokość stawki dodatkowego ubezpieczenia zależy od wieku i stanu zdrowia ubezpieczonego. A zatem osoba starsza i schorowana zapłaci za leczenie najwyższa stawkę. Ciekawego, ilu emerytów czy pracujących stać na dodatkowego ubezpieczenie? Dodatkowe ubezpieczenie to sposób na wyciąganie kolejnych pieniędzy i wcale nie uzdrowi sytuacji w służbie zdrowia. A może najlepszym sposobem byłoby zlikwidowanie NFZ. Firmy, która obecnie zatrudnia sporą rzeszę ludzi, która jak może ogranicza nam prawo do leczenia. Leczenie ograniczeniem leczenia od wieku pacjenta, wprowadzenie limitów przyjęć przez lekarzy to sposoby na zmuszanie pacjentów do leczenia prywatnie. Dlatego też nie zamierzam płacic kolejnych składek. Mam do tego prawo.

    Odpowiedz
  • Zniesmaczony obecną RP(2010-09-17 17:23) Zgłoś naruszenie 00

    Tusek - morusek wie co robi aby ludziom (oczywiście tylko jego ludziom) żyło się lepiej!!!

    Odpowiedz
  • Papa Smerf(2010-09-17 22:47) Zgłoś naruszenie 00

    Brakuje pieniędzy na zdrowie? To dlaczego nikt się k... nawet nie zająknie o objęciu rolników obowiązkiem płacenia składek na NFZ? Darmozjady nie płacą a korzystają na takich samych zasadach jak inni...

    Odpowiedz
  • oli(2010-09-17 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    Ma to sens bo teraz szpitale wykonują zabiegi tylko na zakontraktowana kwotę,
    czyli np 3 dziennie a mogli by np 12 tylko, że nikt im za to nie zapłaci.
    A tak była by szansa że mogli by pracować więcej.

    Dla mnie natomiast jest skandalem że płaci za mnie pracodawca, płacę drugi raz jako firma no i trzeci jako wspólnik sp cywilnej( to ostatnie to już przesada bo mam jeden wpis do ewidencji i wszędzie traktują jako samodzielnego przedsiębiorcę (poza Vat). No i co płace 3 razy ( w sumie ok 1 tys. a usługi medyczne mam na gorszym poziomie od tych którzy w ogóle nie płacą.

    Odpowiedz
  • anders(2010-09-17 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    czasem ma się wrazenie że to forum "super expresu" albo "faktu"...
    zainteresowanych opluwaniem się nawzajem zapraszam do przenosin - taka sugestia,