"Wariograf w firmie zakazany"

autor: Łukasz Guza12.08.2010, 03:00; Aktualizacja: 12.08.2010, 11:38

WOJCIECH WIEWIÓROWSKI o kontrolowaniu pracowników przez pracodawców - Pracodawca ma prawo sprawdzać, czy pracownik nie wykorzystuje służbowej poczty w celach prywatnych. Nie powinien mu zabraniać zamieszczania informacji o zatrudnieniu np. na Facebooku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (3)

 • iko(2010-08-12 20:06) Zgłoś naruszenie 00

  tytul artykulu

  Odpowiedz
 • nikolled@wp.pl(2010-08-12 14:27) Zgłoś naruszenie 00

  Podsumowując ten artykuł stwierdzić z żalem należy tylko ignorantia iuris nocet. Przepisy prawa pracy mają charakter bezwzględnie obowiązujący. Nie mogą pomniejszyć uprawnień ale strony mogą umówić się na coś więcej, zawsze można uprawnienia wynikające z kodeksu pracy powiększyć. Strony mogą umówić się na coś korzystniejszego niż wynika to z kodeksu pracy, ale nigdy na nic gorszego. Suma summarum, pogorszenie sytuacji pracownika, może jedynie wynikać z innej normy prawnej powszechnie obowiązującej i tak właśnie się dzieje z wyżej omawianymi pracownikami państwowymi, od których żąda się zaświadczenia o niekaralności. Stąd też odpowiedź na pytanie o "WARIOGRAF" jest prosta- jeżeli prawo nie dopuszcza takiej możliwości to znaczy że jej nie ma, wynika to z charakteru prawa pracy. W innym przypadku mamy do czynienia z dyskryminacją pośrednia, czyli występującą w przypadku, gdy pozornie neutralne warunki, kryteria lub praktyki stosowane przez pracodawcę prowadzą do mniej przychylnego traktowania danej osoby w porównaniu z innymi.

  Odpowiedz
 • nikolled@wp.pl(2010-08-12 14:39) Zgłoś naruszenie 00

  Idąc dalej, przypominam że art. 304 K.K. mówi wyraźnie: "Kto, wyzyskując przymusowe położenie innej osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, zawiera z nią umowę, nakładając na nią obowiązek świadczenia niewspółmiernego ze świadczeniem wzajemnym,
  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3" - Przymusowego położenia nie należy interpretować tylko w kategoriach majątkowych, ponieważ może dotyczyć również sytuacji życiowej, zdrowotnej. To przymusowe położenie musi być dla drugiej strony motywem skłaniającym ją do przyjęcia krzywdzących warunków umowy zaproponowanych przez sprawcę. Na ten fakt zwracano już uwagę na gruncie kodeksu karnego z 1932r. podkreślając, że przez przymusowe położenie rozumieć należy taki stan rzeczy, przy którym pokrzywdzony zmuszony jest natychmiast zaciągnąć zobowiązanie na warunkach szczególnie uciążliwych pod groźbą jeszcze większych szkód lub przykrości doraźnych. Biorąc pod uwagę dzisiejszy rynek pracy, żądanie od pracownika aby poddał się badaniu wariografem, na co pracownik się godzi, stanowi zdecydowanie czyn wypełniający znamiona przestępstwa, gdyż pracownik stający w gorszej sytuacji nie ma możliwości podjąć zarówno świadomego jak i swobodnego wyboru. Podkreślenia wymaga fakt, że przymusowe położenie jest kategorią obiektywną i nie ma znaczenia czy jest zawionione przez pracownika (np. brak należytego wykształcenia, powoduje sytuację przymusu). Przymus pracownika polega więc na tym, iż aktualne warunki życia pokrzywdzonego kształtują się tak dalece niekorzystnie, iż bezpośrednio grożą wielką szkodą lub niemożnością zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych własnych i rodziny. W tej sytuacji pokrzywdzony, aby tego uniknąć, skłonny jest przyjąć na siebie - w celu poprawy tych warunków - zobowiązanie nawet niewspółmiernie większe od świadczeń wzajemnych innej osoby.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane