WIESŁAW JAGIELAK o obowiązkach gmin - Część gmin już teraz tworzy specjalne zespoły złożone z pracowników policji, sądów oraz pomocy społecznej, które pomagają ofiarom przemocy w rodzinie. Dzięki nim skraca się czas oczekiwania na pomoc.
Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nakłada na gminy obowiązek tworzenia specjalnych zespołów, które mają pomagać ofiarom przemocy. W pana ośrodku taki zespół działa już od roku. Co zdecydowało o jego utworzeniu?
Chodziło głównie o skoordynowanie działań wielu służb, które na różnym etapie uczestniczą w udzielaniu wsparcia osobom dotkniętym przemocą rodzinną. Dzięki działaniu zespołu skrócił się czas podejmowania takich decyzji, jak np. zobowiązanie sprawcy przemocy do uczestnictwa w zajęciach korekcyjno-edukacyjnych.
Jakie służby tworzą zespół?
Przedstawiciele policji, sądu, służby zdrowia, pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej (OIK), którego kierownik jest jednocześnie przewodniczącym zespołu. W skład zespołu wchodzą również przedstawiciele urzędu miasta oraz pracownicy socjalni naszego MOPS. Skład zespołu nie jest jednak stały i w jego spotkaniach uczestniczą osoby, które mogą pomóc w indywidualnym przypadku, np. dyrektor lub nauczyciel ze szkoły, w której uczniem jest dziecko dotknięte przemocą. Zespół spotyka się raz na miesiąc. Monitorujemy też dalsze losy osób, które były objęte naszą opieką.
Na jakiej podstawie prawnej działa zespół?
Z każdą instytucją czyli np. z policją, urząd miasta podpisywał odrębne porozumienia. Na ich podstawie do prac w zespole został oddelegowany jeden pracownik tych służb. Nowelizacja ustawy przewiduje, że to uchwała rady gminy lub miasta będzie określać tryb działania zespołu. Z jej podjęciem czekamy na wejście w życie nowych przepisów.
Czy członkowie zespołu otrzymują z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie?
Nie, uczestniczą w pracach zespołu w ramach swoich obowiązków służbowych. Nowelizacja też nie przewiduje przyznawania im pensji.
Kto sprawuje nadzór nad pracami zespołu i czy jest on zobowiązany do przedstawiania sprawozdania z efektów swojej pracy?
Praca zespołu oraz efekty podjętych działań są ujęte w sprawozdaniu dotyczącym działalności OIK. Następnie jest ono przekazywane radzie miasta. Sprawozdanie jest składane raz do roku.
Zmiana ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie daje prawo zbierania i gromadzenia przez członków zespołu danych o sprawcach i ofiarach przemocy. Czy pana zdaniem jest to dobre rozwiązanie?
Z naszego doświadczenia wynika, że nie ma takiej potrzeby. W sytuacji gdy potrzebujemy jakichś informacji, korzystamy, np. z rodzinnych wywiadów środowiskowych, jeżeli rodzina korzystała wcześniej ze świadczeń pomocy społecznej lub założonej przez policję niebieskiej karty. Nowe przepisy nie precyzują, jak to powinno być zorganizowane.
*Wiesław Jagielak
dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży