"Szpitale leczą pacjentów, których nie powinny"

04.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 04.05.2010, 17:46

RAFAŁ JANISZEWSKI o finansowaniu lecznictwa - Wzrost nakładów na lecznictwo szpitalne nie przekłada się na poprawę jakości leczenia pacjentów. Szpitalne kolejki, poza nielicznymi wyjątkami, się nie skracają. Sytuację może poprawić urealnienie wyceny świadczeń i wymuszenie na szpitalach dyscypliny finansowej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (7)

  • Zośka(2010-05-04 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    No tak wszyscy mowią co trzeba zrobić i nikt nic nie robi poza ograniczaniem finansów- taki czas na rozkradanie majątku państwowego- moment na przekręty. I rzeczywiście władza trzyma tu prym- A pan jako członek komisji tez tylko mówi, mówi ,mówi. Szpitale upadają, pacjenci giną. Personel albo odchodzi albo schodzi na poziom niewolnika. Brawo, gratuluję ponadto szybkości pracy wraz z efektami.

    Odpowiedz
  • Ewa(2010-05-04 15:09) Zgłoś naruszenie 00

    ja rozumiem, ze srodki sa ograniczone ale niech mi ktos powie, co jest wazniejsze - przepisy czy ratowanie ludzkiego zycia?

    Odpowiedz
  • Klemens(2010-05-04 16:07) Zgłoś naruszenie 00

    SZpitale muszą mieć autentycznego właściciela.Żaden wojewoda czy starosta.Tylko fundusz zdrowia.Zarówno NFZ powinien posiadać własne szpitale jak też koniecznie trzeba dopuścić powstawanie innych funduszy i dać im możliwość nabywania szpitali.Podnoszenie składki,czy dodatkowe środki z budżetu nie załatwią problemu.W ustach administracji rządowej nazywa się to urealnienie wyceny świadczenia.A na jakiej podstawie maja urealniać?Nielicznym szpitalom prywatnym opłaca sie wykonanie wielu zabiegów taniej,niż oferuje to państwowym NFZ.PLacówki ochrony zdrowia muszą ze soba konkurować.Jeśli tego nie będzie,koszty lecznictwa będą rosły a kolejki pacjentów do specjalistów także.Państwo nie sprawdza się jako właściciel w żadnej dziedzinie.Nigdzie.

    Odpowiedz
  • Marek(2010-05-04 17:29) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem kim jest pan Janiszewski, ale trochę musi sobie doczytać. Z czego szpital ma opłacać wodę czy energię, skoro jego jedynym źródłem przychodów jest kontrakt z NFZ? Wg ankiety BBN ( nie wg danych MZ) szpitale przeznaczają na wynagrodzenia 47 - 52 % przychodów. W świetle w/w danych słowa pana J są ...

    Odpowiedz
  • kola(2010-05-04 20:24) Zgłoś naruszenie 00

    Do Klemensa - Urealnić wycenę należy na podstawie rzeczywistych kosztów konkretnej procedury a nie opierać sie na głębokim wewnętrznym przekonaniu jak to ma miejsce w chwili obecnej. Dlaczego jak grzyby po deszczu powstają oddziały kardiologii inwazyjnej - bo zabiegi wycenione sa kosmicznie. Dlaczego oddziałów rehabilitacji szukać ze świecą - bo szpitalom nie opłaca sie ich utrzymywać. To są właśnie chore prawa rynku.
    Co do prywatnych szpitali wykonujących zabiegi taniej niz wycenia je NFZ to prosze o konkretne przykłady.
    Co do konkurowania szpitali nalezy wrócić do wyswiechtanego hasła - pieniądz idzie za pacjentem. Zatem nie może byc administracyjnego limitowania świadczeń. W tym celu niezbedne są wieksze nakłady. A te są w budżecie. Rząd musi tylko zdecydować sie co jest ważniejsze - zdrowie obywateli, czy becikowe, wczesniejsze emerytury, finansowanie religii, partii politycznych czy wreszcie utrzymywanie uprzywilejowanych grup nie płacacych składek zdrowotnych.
    Co do przykładu całkowicie konkurencyjnej słuzby zdrowia polecam przykład USA.

    Odpowiedz
  • eri(2010-05-04 22:31) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw niech Dyrektorzy placowek szpitalnych przestana udawac niewidomych i skoncza z prywata lekarzy zatrudnionych a juz wiele sie zmieni!!!
    No ale po co prawda ??? Pacjenci daja kase wiec warto byc cicho !
    To jest w tej chwili najlepszy biznes i najbardziej dochodowy ! Ot cala prawda !

    Odpowiedz
  • Regina S(2010-09-19 00:27) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Janiszewski to ekspert w zakresie wszystkiego co dotyczy szpitali, rozliczania, kontraktowania , prawa w sluzbie zdrowia. Marku - nie uważam żeby musiał "doczytać" ...

    Odpowiedz