Pawlak: KRUS jest najlepszy. To ZUS wysiada

08.02.2010, 11:10; Aktualizacja: 08.02.2010, 17:40

Co jeśli do żadnego porozumienia dotyczącego ubezpieczeń rolniczych w koalicji nie dojdzie? Mieliśmy już kilka doświadczeń z wcześniejszymi wyborami – przekonuje Waldemar Pawlak

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (33)

  • Donald to POlityczny złodziej(2010-02-08 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    Premierze Pański Rząd również szczyci się reformami dla osób zatrudnionych w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach ,odbierając tak poszkodowanym przez tamtejszą reformę Buzka resztki nadziei na sprawiedliwość .My to nazywamy już POlitycznym złodziejstwem. Ludzie którzy przez wiele lat nie mogli się zapisać do II filaru emerytalnego aby nie stracić prawa do wcześniejszej emerytury zostali teraz bez tych - wcześniejszych emerytur i bez kapitału dziedzicznego w II filarach emerytalnych. Przepraszam za wyrażenie ale zostali OSZUKANI TOTALNIE !!--CO PAN NAJLEPSZEGO NAROBIŁ -Wielu z Tych pracowników których ja reprezentuje w latach 80tych,90tych i początkach obecnej dekady przepracowało dla potrzeb produkcji nawet po 1000 dodatkowo ponad ustawowych dni!!! (nie ,nie mylę się -nie godzin a dni) w tych szkodliwych i niebezpiecznych warunkach a nie patrząc na to ,że wielu jest zatrudnionych od 15 roku życia- a w szkodliwych warunkach mają po 30 lat pracy i Ich organizmy zniszczone zostały tą pracą !! zostali ponownie oszukani.
    Znów Ci którzy najdłużej pracowali w takich warunkach nie zostali w nowej ustawie stosownie uwzględnieni . Jeżeli zważymy ,że zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego * pracodawca może pozbyć się wyeksploatowanych pracowników na zasadzie -"już pan jest prawie chory" to my pana nie potrzebujemy czyli "Murzyn zrobił swoje Murzyn może odejść" -to mamy rzeczywisty obraz dramatyzmu sytuacji długoletnich pracowników zatrudnionych w dotychczas szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy. Nikt przy tym nie zwraca uwagi ,że dotyczy to często sytuacji osób z 35- letnim stażem pracy w takich warunkach. Posunęliście się dalej -po nowelizacji dokonanej przez Wasz Rząd zmieniono także doktrynę USTAWY– (de/fakto ustawa znowelizowana zamieniła uprawnienia dla pracowników z osób zatrudnionych w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach pracy na osoby których błąd w pracy może zaszkodzić gospodarce lub środowisku naturalnemu. np. nastawniczowie bloków energetycznych czy decydenci !) Innym osobom faktycznie zatrudnianym w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach uprawnienia odebrano .Chyba tylko dlatego ,że w myśl nowej doktryny obecnych VIPów takich złych warunków się obecnie nie wykazuje!!!

    Dalej nowelizacja wspomnianej ustawy doprowadziła także do sytuacji w której to pracodawca ustala które stanowiska są a które nie są zaliczane do tzw. wcześniejszej emerytury . Pracodawcom zależy na ukrywaniu takich stanowisk aby nie płacić dodatkowych składek ! Pracownik może dochodzić swoich praw sądząc się z pracodawcą na drodze Sądowej lecz Panie Premierze - który pracownik będzie się sądził z pracodawcą mając świadomość ,że pracodawca – Jego jako pracownika później pod byle jakim pozorem wyeliminuje ze stanowiska pracy lub wyrzuci z przedsiębiorstwa czyli i tak pracownik zostanie bez prawa do wcześniejszej emerytury ???

    No niech tylko który się wychyli! -dają obecnie do dorozumienia w tej sprawie pracodawcy!!

    Gazety donoszą ,że aby dalej powstrzymać fale ewentualnych roszczeń w przyszłości rozważacie już wprowadzenie terminu zawitego (5lat przedawnienia) na ewentualne roszczenia pracowników w temacie składek ZUS-kich w stosunku do pracodawców. Jeżeli to prawda to ignorancja lub cynizm Pańskiego Rządu nie zna granic !!!.

    Pan wybaczy sarkazm ale okradanie tak zatrudnionych poprzez napuszczanie medialne większości społeczeństwa w tym przypadku nie wiedzącej często co to są warunki niebezpieczne i szkodliwe przeciwko prawom mniejszości tak zatrudnionej , to jest wasz sposób sposób na politykę.??? -mówił Pan w mediach społeczeństwu ,że osoby te nie płaciły dodatkowych składek do ZUSu!! --a Komu przedsiębiorstwa państwowe które takie osoby zatrudniały odprowadzały zyski?-jak nie Rządowi RP i społeczeństwu !.A teraz My się Pana pytamy kto za Pana płacił wyższą składkę aby Pan mógł w przyszłości korzystać z przywilejów emerytalnych premiera ?-

    Panie Premierze -jest Pan bardzo odważnym człowiekiem -ma Pan odwagę POwiedzieć tysiącom spracowanych i wyniszczonym pracownikom ,że za pracę w dotychczasowych szkodliwych i niebezpiecznych warunkach nie dostaną należnej wcześniejszej emerytury nawet wówczas gdy mają po 30 i więcej lat pracy gdyż nie ma w budżecie na Nich pieniędzy ale nie ma Pan odwagi powiedzieć kibicom i kibolom ,ze Polski nie stać na EURO2012 i dalej organizuje pan te mistrzostwa mimo braku pieniędzy na emerytury!

    Proszę pamiętać:

    Ps:*" Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "-

    Który lekarz da im zgodę na dalsze Ich zatrudnianie -jeżeli Ich organizmy zostały wyeksploatowane i mają uszczerbki zdrowia?

    Zreasumujmy:

    1. Osoby te za Rządów Jerzego Buzka mimo najdłuższego stażu w szkodliwych warunkach nie otrzymały prawa do wcześniejszego wieku emerytalnego -ale otrzymały takie prawa osoby które o wiele krócej pracowały w tych warunkach.

    Otrzymali je także Górnicy z 5 letnim Urlopem Górniczym.

    2. Rząd Pana zmienił ideę wg. której przydzielano te prawa pomijając już całkowicie osoby z 30 -35 letnim stażem pracy w tych dotychczasowych niebezpiecznych warunkach powielając błąd Buzka.

    3. Ludzie Ci nie mogli się zapisywać do II filaru aby nie stracić uprawnień .Teraz pozostali bez wcześniejszych emerytur i kapitału w II filarze.

    4. Pracodawca zgodnie z wskazanym Powyżej wyrokiem SN może pozbywać się takich osób po stwierdzeniu ,że są One wyniszczone czyli są zagrożone ale jeszcze nie nabyły choroby zawodowej.

    Premierze Donaldzie !!!--Czy Pański nowy plan ...polega na otwarciu krematoriów w Oświęcimiu dla osób dotychczas długotrwale zatrudnianych w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych- ze względu na powyżej cytowany wyrok Sądu Najwyższego.

    Odpowiedz
  • Waldi ma rację gdyż Tusk dobił ZUS(2010-02-08 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    1Don ogłasza wszystkim ,że w ZUSie totalnie brakuje kasy i mówi ,wydłużyć wiek emerytalny,odebrać tym co pracowali w szkodliwych warunkach wcześniejsze emerytury bo nie płacili dodatkowych składek choć zyski z Ich pracy przedsiębiorstwa państwowe odprowadzały do budżetu ,obniżymy przyszłe emerytury które muszą być coraz niższe – to Don inaczej wszystkim mówi : Kto będzie płacił na ZUS ten frajer,ten będzie płacił na innych a sam z tego nie skorzysta ! ,lepiej mu będzie pracować na czarno lub ukrywać dochody a może ubezpieczyć się za granicą ! Dlatego twierdze , durnia wybraliście za Premiera!-a na poparcie dowodu :”Kilka tysięcy przedsiębiorców przestało płacić na ZUS. Opłacają składki za granicą. „z GP z 27 listopada 2009 r
    2to oni wszystkim bez względu na zawód zafundowali jednakową minimalną płacę..co doprowadziło, że od takiej odprowadzane są właśnie składki na ZUS a więc też minimalne i dlatego pieniędzy w ZUSie nie ma .Przecież do emerytury liczy się ostatnie 20 lat pracy a pozostałe -lata?-więc poco wykazywać wysokie dochody?. Tracą nie tylko pracujący obecnie ale również emeryci i chorzy .Prezesi nie odprowadzają składek ,wolą ukrywać wysokie dochody,oni mają Was gdzieś
    3Jego Rząd doprowadził do niszczenie środków gromadzonych w tym systemie ,niszczenia systemu solidarności pokoleń ,grabienia zabezpieczenia na wypadek wyżu demograficznego,oraz wyprzedaży majątku narodowego jak pijacy sreber rodzinnych które to stanowiły zabezpieczenie emerytów pracujących w szkodliwych warunkach.

    -czyż ON nie mówi ,ze pracujący w szkodliwych warunkach nie płacili składek !!. A zakłady Państwowe w których Oni byli zatrudnieni komu odprowadzały zyski? Co więc teraz ten Donald chce wyprzedawać- jak nie te zakłady wybudowane z pracy zatrudnionych w szkodliwych warunkach pracy?- na co chce przeznaczyć pieniądze za to uzyskane -na EURO 2012 bo mu w głowie piłka i piłka śwista , ---Chce sobie pokopać to niech kopnie siebie..

    -Sam pracował na kominie i nikt nie umie się dowiedzieć ile w tej uczciwej pracy był zatrudniony. Miesiąc ,dwa a może ? Nawet w Jego życiorysie tego nie pisze. I to chyba była jego najuczciwsza praca ale nikt nie jest też pewien czy od tej pracy odprowadzał składki na ZUS?
    A emeryturę będą mu musieli płacić za cały okres cwaniakowania w SEJMIE – z czego -pytam się – z czego skoro nie produkował produktu narodowego?

    -Don wysprzedaje zabezpieczenie Pokoleń na pniu -ogłosił do sprzedaży 760 firm. Ja sprzedałem garaż na „pniu” ale Urząd Skarbowy doczepił się ,że za tanio.
    Powiedzieli mi mówiąc w skrócie ,iż na kupca aby osiągnąć dobra cenę czeka się czasami latami .

    Odpowiedziałem -idźcie z tym postulatem do Donalda bo On chce sprzedać na "pniu" 740 polskich firm ? jak sądzicie zrozumieli...
    4.Śmierć i eutanazja. Już mamy taki jeden u stomatologów -darmowa jest ekstrakcja i to bez znieczulenia - a co z pracownikami którzy płacą wyższe składki ZUS bo pracują w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach ? Czy za te składki zamierzacie im dać darmowe znieczulenie przy agonii darmowej?-bo jakoś o zapewnieniu tym grupom lepszych warunkach opieki za ich wyższe składki nie myślicie.

    -Jak stwierdziła gazeta wybiórcza"W dwa dni wyparowało 2 mld zł na nasze przyszłe emerytury Kryzys za oceanem bije w fundusze emerytalne " --TYLKO czy gazeta wybiórcza zauważyła --Ogłoszenie prywatyzacji 740 polskich firm spowodowało zapowiedź nadmiaru towaru nad chłonnością rynku co widać na POL giełdzie w która od tego czasu leci na pysk- przecena na nowe prywatyzowane firmy -polska giełda w ciągu ubiegłego roku w WIG 20 straciła --czy to możliwe aby wartość majątku tak nagle-,Ile przez to idiotyczne ogłoszenie wyparowało kasy z Polskich funduszy EMERYTALNYCH!w ciągu ubiegłego roku?popatrzcie na wykres od stycznia ubiegłego roku.

    -w budżecie dziura ,w ZUSie bankructwo, mama zmarła ze zgryzoty ,że Prezesi maja nadal te odprawy ,gospodarka się wali ,złotówka na pysku ,emeryci ze szkodliwych warunków pracy okradzeni ,pożyczki z BŚ może dostaniesz a Ty marzysz o piłce nożnej na plażach Bałtyku.

    A czy jesteś przeciwko bogatym Żydom? Rząd wskazał wroga który pracował gdzie pracował i któremu teraz nie chce płacić bo roztrwonił kasę. Należy napuścić większość która tak nie pracowała aby nie dać tym co pracowali!!Metody Hitlera nadal funkcjonują dobrze !!

    Odpowiedz
  • PRECZ Z KOMUNĄ(2010-02-08 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    ZERO przywilejów, rolnicy, policjanci, żołnierze, nauczyciele wszycscy powinni otrzymywac świadczenia na zasadach obowiązujących w ZUS, oczywiście wcześniej płacić skałdki tak jak inne grupy zawodowe,

    Odpowiedz
  • gugu(2010-02-08 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    ale ma ten pawlak tupet . do krus doplaty z budzetu wynosza 87% zas do ZUS ok 33 % wiec pytam sie , kto tu jest pasozytem? W zywe oczy koles kłamie.

    Odpowiedz
  • Pawlak ma rację(2010-02-08 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    Dla wszystkich wprowadzić KRUS i przestać okradać prowadzących poza rolniczą działalność gospodarczą.

    Odpowiedz
  • Donaldzie -czy taki jest Twój nowy plan???(2010-02-08 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    " Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "-

    Czy Pański nowy plan ...polega na otwarciu krematoriów w Oświęcimiu dla osób dotychczas długotrwale zatrudnianych w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych- ze względu na powyzszy wyrok Sądu Najwyższego.

    Który lekarz da im zgodę na dalsze Ich zatrudnianie -jeżeli Ich organizmy zostały wyeksploatowane i mają uszczerbki zdrowia?

    Odpowiedz
  • A po co bogaci rolnicy maja płacić emerytalny KRUS(2010-02-08 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    aby znowu ICH okradŁ PO lityczny złodziej co zapragnie sobie zrobić EURO 2012 z tych pieniędzy jak Donald zrobił za pieniądze pracujących w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach.Oni wolą te pieniądze inwestować we własne gospodarki a nie dawać do roztrwonienia DONALDOWI.

    Odpowiedz
  • wiktor(2010-02-08 12:59) Zgłoś naruszenie 00

    Gratuluje POmatołom koalicjanta.. haha

    Odpowiedz
  • wrona(2010-02-08 13:01) Zgłoś naruszenie 00

    Cholera, przynajmniej raz Pawlak mądrze mówi... !
    Premierze, jeśli wprowadzicie plan w życie, to pierwszy raz w życiu oddam głos na PSL...

    Odpowiedz
  • cccr(2010-02-08 13:11) Zgłoś naruszenie 00

    Pytam p.Pawlaka to jak jest dobrze w KRUS to dlaczego rolnicy dostają emerytury,renty z pieniędzy z ZUS.

    Odpowiedz
  • fff(2010-02-08 13:12) Zgłoś naruszenie 00

    Rolnicy płacą do KURS a emerytury daje im ZUS to napewno w KURSIE jest dobrze.

    Odpowiedz
  • ana(2010-02-08 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Pawlak rób Pan co chcesz,ale nie daj żeby Boni i Tusk kazali nam do 67 lat pracować ,a na to zanosi sie. Zus trwoni pieniądze na co da sie budynki,kurorty. państwo im dokładało nowych klientów w postaci wczesniejszych emerytur,świadczeń emerytalncych.dopłacają im za lata ktore przeczekaja do emerutyry jako nieskładkowe i płaca. Zadnych oszczęędności w ZUsie bie było i nie ma. Krus jako tako ciągnie i tu wszystkich boli,należy troche reformy zrobić ,ale nie tak drastycznej jak Boni wymyslił.przeciez to nienormalne,żeby z dnia na dzien wprowadzić i podatek i składki emerytalne i zdrowotne. nie dziwie sie ,że kto zna się na wsi to jest szok.

    Odpowiedz
  • Meggi(2010-02-08 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    Wicepremier powoluje sie na model kanadyjski powszechnych emerytur, bardzo prosze zatem...o owym kilka słów
    Każdy obywatel po przekroczeniu określonego wieku w Kanadzie otrzymuje od rzadu jednakowa emeryturę. Do jego funkcjonowania wystarcza spis wyborców, bo każdy obywatel otrzymuje jednakową emeryturę od rządu. System nie wymaga składek, wyrafinowanego systemu informatycznego, biurokracji po stronie rządu i przedsiębiorstw do jego obsługi. I nie motywuje do ucieczki w szarą strefę, i wszystkich tych ciężarów, które w Polsce są już nie do zniesienia i zaakceptowania tak komentuje A. Sadowskim z CAS na obserwatorzefinansowym.

    Zamiast grożenia obywatelom urzędniczymi kontrolami, rządzący mogą wykorzystać powszechne niezadowolenie dla swoich partykularnych celów wyborczych i zaproponować Polakom rozwiązanie funkcjonujące z sukcesem w Kanadzie.

    całość na http://www.obserwatorfinansowy.pl/2010/02/02/jesli-ofe-sa-takim-dobrodziejstwem-to-dlaczego-sa-przymusowe/?k=debata

    Odpowiedz
  • WALDEMAR TUSK(2010-02-08 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    na prezydenta wszystkiego

    Odpowiedz
  • alice(2010-02-08 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    dac pawlakowi wladze i odpowiedzialnosc, zlikwidowac ZUS , i wszyscy do KRUS, na pewno bedzie FAjnie

    Odpowiedz
  • wiktoria(2010-02-08 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    A tak na marginesie, to nie jest takie głupie, niskie składki, niska emerytura, podstawowe zabiegi medyczne bezpłatne.Górkę oszczędzamy i płacimy sami z dowolnych żródel.I nie pokazujemy palcami tych co pracują za granicą, stoją na bazarach, nie ma tolerancji dla pracy na czarno, takie minimum to 100,00zł miesięcznie w obecnych warunkach.Kto chce niech płaci dużo, ale nie mniej.

    Odpowiedz
  • rol-robol(2010-02-08 14:20) Zgłoś naruszenie 00

    Generał Waldi, to niezły tupeciarz.
    Skoro Generale w KRUS jest tak dobrze to płaćmy składki do ZUS w tej wysokości co do KRUS, czyli w przeliczeniu na miesiąc ca 8 razy mniejsze i będzie git. Kto za ?

    Odpowiedz
  • S-w(2010-02-08 14:37) Zgłoś naruszenie 00

    Do: 18.
    Jestem za.
    Dlaczego mam płacić ponad 700,- zł. zamiast 100, zł., brawo panie Pawlak , może pan doloży?
    Tupet to za mało powiedziane.
    PSL od dawna oscyluje po takich koalicjach jak ta i poprzednia.
    Może Pawlak ma pomysł jak zorganizować rolnikom pracę w zimowe wieczory i ranki. Jak to zrobi to będzie Szwajcaria a nie tylko Kanada.

    Odpowiedz
  • do S-W(2010-02-08 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ale S-W PSL to wasz koalicjant.. nie potraficie sie dogadac?

    Odpowiedz
  • abaja(2010-02-08 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    ja oczekuje rozwiązań dla ludzi którzy przepracowali 40 lat a nie maja prawa by przejść na emeryturę, w UE tacy ludzie idą na emeryturę bez wzglęu na wiek i są chonorowi dla Państwa.

    Odpowiedz