"Rząd proponuje policjantom wyższą emeryturę za dłuższą służbę"

07.12.2009, 03:00

Rozmowa ze ZBIGNIEWEM SOSNOWSKIM, wiceministrem MSWiA - Rząd chce, żeby prawo do przejścia na emeryturę mieli funkcjonariusze po ukończeniu 55. roku życia mający co najmniej 25 lat służby.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (43)

  • Narodowiec.(2009-12-07 04:25) Zgłoś naruszenie 00

    Tak powinno być od zawsze.!! wyjątek niepełno sprawność,?? stanowisko za biórkiem, bez zmniejszenia wynagrodzenia. i tyle.!!!?/

    Odpowiedz
  • ZLIKWIDOWAĆ STRAŻ GRANICZNĄ(2009-12-07 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    Po co komu taka formacja?

    Odpowiedz
  • POLAK(2009-12-07 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Niech płacą ZUSy z własnej kieszeni jak wszyscy i na emerytury po 60tym roku
    życia.Dla mnie to tylko Antyterroryści to prawdziwa Policja i tylko im się należą przywileje.

    Odpowiedz
  • Waleczny(2009-12-07 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Wytyczcie jasną ścieżkę awansu w Policji , niech policjant po 10 latach pracy na ulicy przejdzie za biurko. Możecie wierzyć lub nie ale na ulicy nie jest kolorowo i zarabia się najmniej.Nawiązując do wcześniejszego komentarza w Straży Granicznej rok służby liczony jest za półtorej- dlaczego?

    Odpowiedz
  • obserwator(2009-12-07 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejna pseudo reforma produkująca nieprzydatnych biurokratów i technokratów utrudniających normalnym policjantom pełnienie wydajnej służby w terenie.
    Niech pensja policjanta pracującego na ulicy będzie znacznie większa od tych siedzących na krzesłach i fotelach po komisariatach i innych komendach Policji.
    Kiedyś było mniej etatów w Policji, ale było znacznie więcej policjantów patrolujacych pieszo w w radiowozach, byli szybciej na wezwania... ech...
    Policja sama się nie zreformuje, politycy tym bardziej...

    Odpowiedz
  • Janeczek(2009-12-07 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Na razie jest tak, że w tzw. służbach mundurowych średnia wieku zatrudnionycjh jest 39 lat a średnia wieku emeryta z tych służb to 51 lat. Emerytów z tej sfery jest 26% więcej jak pracujących.

    Odpowiedz
  • aso(2009-12-07 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy prawa pracownicze policjantów przestaną być łamane??? O tym nikt nie pisze, związki milczą. O co chodzi? o to, że policjanci nie podgalają w zasadzie pod kodeks pracy i są pozbawieni praw wynikających z tego kodeksu. Przykład proszę bardzo - policjanci są okradani z dodatkowego wynagrodzenia za pracę w święta, okradani z dodatku za pracę w nocy, złodziejskie przeliczanie nadgodzin - godzina za godzinie, a nie tak jak w kodeksie pr. za godzinę zwrot 1,5 godziny czy analogicznego wynagrodzenia.. szerogowy policjant nigdy nie ostanie zgody na dodatkową pracę itp. można wyliczać. Policjant pracujący 30 lat np. w prewencji, ruchu drogowym robi w miesiący w 3 weekendy, ma co najmniej 5-7 nocek. Kwoty wynagrodzeń jakich zostaje w ten sposób pozbawiony są ogromne. Działa ustawa o policji napisana niczym w socjalizmie, ale daje jedyny przywilej w postaci wcześniejszej emerytury. w momencie kiedy pozbawi się tego przwileju należy natychmiast wprowadzić takie same prawa dla policjantów jak i pracowników cywilnych wynikające z kodeksu pracy. Zobaczymy wtedy czy budżetowi państwa będzie lżej.

    Odpowiedz
  • ken(2009-12-07 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    rzad boi sir ruszyx mundurowyvh-yam przynajmniej 50 procent ludzinormalnie pracuje - praca biurowa jak np.sekretarki magazynierzy kadry finanse etc-jaka emerytura szybciej? paranoja jakas

    Odpowiedz
  • policjant(2009-12-07 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    czy aby związki zawodowe walczą o prawa pracowników ? te wszystkie protesty nie wnoszą do służby niczego nowego a potem tacy DEBILE jak "POLAK" który pisze komentarz po to aby napisać czym zbliża się do naszych przełożonych którzy siedzą na naradach bojąc się podnieść rękę do góry żeby nie puścić stołka i udają ,iż problemów nie ma do tego stopnia że sami w to wierzą

    Odpowiedz
  • ja(2009-12-07 12:59) Zgłoś naruszenie 00

    Co chcecie od Straży Granicznej? Jak mają tak dobrze to sami sie przyjmujcie!!!

    Odpowiedz
  • z firmy(2009-12-07 13:05) Zgłoś naruszenie 00

    nie mam nic do antyterrorystow, ad vocem do wpisu Polaka, natomiast chcialbym poinformowac o nastepujacej rzeczy, AT generalnie idzie na akcje , ktora jest planowana przez kilka tygodni, czasem dni ( rzadko doraznie) . Policjant zas pierwszego kontaktu ( pion prewencji) podejmuje interwencji bez praktycznie zadnego rozpoznania i jest bardziej narazony na " niespodzianke" anizeli AT, nie bedac ponadto wyposazony w tak znakomite srodki techniczne jak w/w. Tak wie proponuje Polak daj na wstrzymanie.

    Odpowiedz
  • bzzz(2009-12-07 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego zawsze najwięcej do powiedzenia mają Ci co nie mają bladego pojęcia o zawodzie na temat ,którego tak nieprzychylnie sie wypowiadają

    Odpowiedz
  • ehh(2009-12-07 13:36) Zgłoś naruszenie 00

    Jedno proste rozwiazanie, podciagnijcie policjantow pod kodeks pracy a nie ustawe. Wtedy beda dluzej pracować ale trzeba tez bedzie zapłacic za nadgodziny swieta nocki weekendy. Tylko wtedy okazało by się, ze policjantowi z ulicy zamiast 2 trzeba by zapłacic ze 4 tysiace albo i wiecej, a to by było zbyt kosztowne. Najlepiej zabrać uprawnienia, nie dajac jednoczesnie praw naleznych pracownikom cywilnym.

    Odpowiedz
  • majami wajs(2009-12-07 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    Niech zostanie ale 20 lat służby a nie 25.
    Mając 40 - 50 lat można spokojnie przesłużyć w dochodzeniówce do emki!

    Odpowiedz
  • pablo(2009-12-07 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    Ja (sprzątaczka, inżynier - nie górnik, sprzedawca, kierowca,...) też chcę wyższej emerytury !!

    Wszyscy pracownicy w Polsce powinni podlegać JEDNEJ ustawie emerytalnej, na tych samych zasadach !!!

    Odpowiedz
  • wkurzony(2009-12-07 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkim wrogom policji starży i innych służb życze jednego aby przez kilka miesiecy zawiesic ich działalnośc . Juz widze tych bezinteresownych bohaterów ratujących ludzki ,zycie , gaszących domy ratujących dobytek ludzki w powodzi . Lapiących pospolitych przestępcow i bandziórow . Jak ktos tu stwierdzil madia nie publikuja osiągnięć slużb a raczej i chętniej potknięcia .
    teraz dera sie o odbieraniu przywilejów - nktórych pytam niech to państwo na strazy którego prawa stoimy da nam godnie -powtazram godnie zyć zapewni odpowiednie warunki pracy, od długopisu począwszy, I niczego wiecej nie chcemy. Teraz nie dosyć ,ze pensje na przeciętnym roboczym stanowisku nie pozwalaja normalnie utrzymać rodziny ( nie mówie o oficerskich zarobkach bo te z roboczymi nie przystają) to jeszcze nie wolno nigdzie legalnie dorobić choćby na budowie, bo interes slużby traci .

    Odbierzcie przywileje korporacyjne wszystkim - powtarzam wszystkim grupom zawodowym i będzie ok . kolejarz p jeżdzi koleja za darmo , przedstawiciele handlowi mają za friko sluzbowe samochody którymi jeżdzą też poza pracą , górnicy , hutnicy, stoczniowcy etc etc. Czemu tak komus zalezy żeby te słuzby oagraniczać - chyba złodziejom którzy osłabiając słuzby wzmacniają swoja mafijna pozycje - tym bardziej ,zeczynić to chce rząd. Przy stanie naszego prawa , rozczłonkowaniu służb CBA, ABW, CBŚ i hu wie co jeszcze osłabia sie je defakto . Tylko iiść w slady Wojtka Cejrowskiego i emigrować do jakiegoś prostego kraju gdzie mimo braku podatków ludzie skromnie ale żyją z radościa bez paranormalnych afer.

    Odpowiedz
  • lola(2009-12-07 16:42) Zgłoś naruszenie 00

    Praca w Policji, Straży Pożarnej, SG to nie jest praca tylko służba. Można podnieść wiek odejścia na emeryturę tylko później niech się nikt nie dziwi jak zobaczy policjanta z wielkim brzuchem uganiającego się za małolatami.

    Odpowiedz
  • k(2009-12-07 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    policjanci sami powinni do 55 roku zycia pracowac jak to pracuja inni ktorzy pracuja jeszcze dluzej od tej grupy zawodowej

    Odpowiedz
  • mundurowy 2(2009-12-07 17:51) Zgłoś naruszenie 00

    Panie POLAK ? proponuję Panu i tym podobnym przepracować chociaż 2 tygodnie w normalnej służbie patrolowej (oczywiście w nocy, światek, piątek i niedzielę), a zobaczymy jakie będą odczucia. Rodzina siedzi w święta przy stole , a ty pracujesz do bólu, użerając się z ludźmi, zapraszam i polecam. Niestety za trud pełnionej służby, wyrzeczenia i inne rzeczy należą się pewne profity. W końcu nie każdy może być policjantem !!!

    Odpowiedz
  • CK.(2009-12-07 18:17) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytura, którą otrzymam jest niejako bonusem od państwa za lata wyrzeczeń i poświęceń zarówno z mojej strony jak i rodziny mojej i każdego z nas. Nikomu nic nie ukradłem i nikomu nic nie zabrałem. Na emkę po prostu Zapracowałem. A tak poza tym, znalazłem lepszy sposób na utrzymanie rodziny i godniejszegoi życia. Ciekawy jestem co to będzie za motywacja?. Pracuj dłużej a będziesz miał mniej ! już widzę jak mnie 01 motywuje, żebym został a nie odszedł na emkę. Tak jak zapewne moich poprzedników ? zakazem wejścia na teren komisariatu !. A co do naszych związków to robią to co inne zwiąki !, walczą o swoje i dla siebie ! a nie o policjanta na pierwszej lini !

    Odpowiedz