Głęboka reforma szkolnictwa wyższego może być przeprowadzona dopiero po przygotowaniu strategii jego rozwoju. W tej chwili takiego dokumentu nie ma. Pracuje nad nim Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich wspólnie z Konferencją Rektorów Zawodowych Szkół Polskich i Fundacją Rektorów Polskich. Ma być gotowy 2 grudnia. Nad własnym projektem pracują też eksperci wybrani przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Jak należy zmienić zasady finansowania uczelni?
W ciągu najbliższych kilku lat trzeba wprowadzić powszechną współpłatność za studia, z dobrze funkcjonującym systemem stypendialnym i kredytami studenckimi z rządowymi gwarancjami. Jednak i to nie wystarczy. W budżecie uniwersytetów zagranicznych, zajmujących wysokie pozycje w rankingach światowych, udział funduszy pochodzących z czesnego to na ogół niewielki procent. Niezbędne jest więc finansowanie uczelni z budżetu państwa i przy udziale przedsiębiorców. Dyskusji o zmianach póki co unikają jednak politycy. Szczególnie niepopularna wydaje się kwestia wprowadzenia współpłatności za studia. Wolimy się łudzić tym, że mamy bezpłatne studia, bo tak przewiduje konstytucja, choć nie ma to oparcia w faktach. Mamy znacznie więcej studentów, którzy za studia płacą niż tych, którzy studiują za darmo. Na UW na studiach bezpłatnych studiuje 56 proc. studentów.
Jakie kryteria powinny decydować o podziale funduszy pomiędzy uczelnie?
W nauce i szkolnictwie wyższym powinny obowiązywać żelazne zasady konkurencji i promowania najlepszych. Kryterium decydującym o przyznaniu i wysokości dotacji budżetowej powinna być nie tylko wielkość uczelni, ale i oferowana przez nią jakość kształcenia. Na razie jednak nie powstał wiarygodny system oceny uczelni, a jeżeli nawet pojawiają się jego elementy, to nie mają żadnego przełożenia na wynagrodzenia pracowników i finansowanie ocenianych jednostek. Uczelnie takie jak UW i Uniwersytet Jagielloński, często nie otrzymują żadnych dodatkowych dotacji na utrzymanie ogromnych bibliotek czy centrów komputerowych wielkiej mocy. Ich funkcjonowanie jest niezbędne, jeśli chcemy konkurować z najlepszymi uczelniami w Europie czy na świecie. Dobrze, że ministerstwo planuje wprowadzenie budżetu projakościowego. Większe dofinansowanie mają otrzymać z niego krajowe naukowe ośrodki wiodące i kierunki studiów wyróżnione przez Państwową Komisję Akredytacyjną.
ArnoldUPR(2009-11-09 21:44) Zgłoś naruszenie 10
Oczywiscie ze powinni placic. Z jakiej racji ktos kto nie dostal sie na panstwowe studia bo jego srednia byla o 0,1 czy 0,2 nizsza od innych ma bulic 100% kosztow nauki w szkole prywatnej? Bezplatne studia to fikcja, bo sa tylko dla wybranych. Albo wszyscy maja za darmo, albo nikt. Sredn ia ocen nie moze byc tu zadnym kryterium bo to tylko pretekst zeby kogos odrzucic z listy (bo kogos przeciez musza skoro w tym chorym systemie nie ma kasy)
Odpowiedzheh...(2009-11-09 07:24) Zgłoś naruszenie 00
No tak. Polskie uczelnie w jakości kształcenia poniewierają się na końcach rankingów szkół w Unii, ale dla rektorów jedyne co się liczy, to skąd jeszcze wyciągnąć pieniądze.
OdpowiedzMB(2009-11-09 16:01) Zgłoś naruszenie 00
Będziemy krajem bogatym jak Europa zachodnia, można reformować, a tak dalej siedzimy w tym samym miejscu jeśli chodzi o wypuszczaniu bubli absolwenckich pozostających bez pracy. Z naszych podatków przedstawiciele szkół biorą nie małe wynagrodzenia w porównaniu z pracą swoich studentów, albo bezrobociem.
Odpowiedzstudentka(2009-11-09 12:32) Zgłoś naruszenie 01
A pani pani Katarzyno Chałasinska Macugow wykształciła się Pani za darmo za komuny a teraz chce Pani aby studenci placili. no niezile
OdpowiedzABOLUTNIE NA NIE(2009-11-09 15:24) Zgłoś naruszenie 01
NAJLEPSZE UNIWERSYTETY SA BEZPLATNE W UE
Odpowiedzuniwersytety niemiecki ,w krajach skandynawskich
platna EDUKACJA NIE MA S Z A N S!
Zawsze mozna jechac za granice robic doktorat
iii(2009-11-09 09:22) Zgłoś naruszenie 01
studencji niech współfinansują studia, uczniowie - szkoły, przedkszkolaki -przedszkola, pacjenci -szpitale, emeryci - emerytury, renciści - renty, kierowcy -drogi, słuchacze radia - radio, telewidzowie - telewizje, tylko za co ?
OdpowiedzArnoldUPR(2009-11-09 23:57) Zgłoś naruszenie 01
Nie odwracaj kota ogonem. To typowe dla PiS-u i wszelkiej masci lewactwa. Prawo do bezplatnych studiow mamy zagwarantowane w konstytucji bez wzgledu na srednia ocen czy tez plec lub kolor oczu. Porownanie tego do sportu mija sie z celem.
Odpowiedzbo jego srednia byla o 0,1 czy 0,2 nizsza(2009-11-09 22:26) Zgłoś naruszenie 00
A dlaczego ktoś, kto ma czas lepszy o ułamek sekundy jest mistrzem?
Odpowiedzmalgorzata.academicus(2009-11-09 16:31) Zgłoś naruszenie 00
Dwa hasla rzucone w rzeczywistosc medialna: dla studentow o odplatnosci, dla srodowiska o habilitacji i wszelka MERYTORYCZNA dyskusja na temat polskich uczelni staje sie niemozliwa.
OdpowiedzTym latwiej jest zrozumiec wyniki sondazu GW o poziomie samozadowlenia pracownikow i studentow polskich uczelni.
A mala nowelizacja zamiast glebokich reform jest wynikiem ciaglego torpedowania wszelkich propozycji ze strony grup roszczacych sobie prawo do posiadania mandatu srodowiska - jest to udokumentowane w Centrum Informacji FIAP. Mozna tam miedzy innymi przesledzic ewolucje stanowiska KRASP i jego przewodniczacych juz od roku 2005.
aniula(2009-11-09 15:31) Zgłoś naruszenie 00
a co do tego UW.no coz na dobre uniwersytety jest limit pkt za egzamin wstepny-nie uzyskujesz ,nie musisz skonczyc UW za kase,sa przeciez uczelnie prywatne...
Odpowiedzbulba(2009-11-09 10:03) Zgłoś naruszenie 00
Brak myślenia strategicznego . PO nie ma pomysłu ,jest tylko polityka medialna , nie ma głębszej treści .
OdpowiedzNawet p. Kudrycka nie ma programu - co będzie specjalnością w Polsce za kilka lat i w jakim kierunku kształcić młodych ludzi .
realizm patrzenia(2009-11-09 15:27) Zgłoś naruszenie 00
i jeszcze jedno...we wszystkich niezamoznych krajach w tym do niedawna w W,Brytanii nie bylo mowy o platnych uczelniach,a wysokosc czesnego jest utalana przez rzad,politykow maxymalna w szkolach prywatnych i ewemtualnie publicznych.
Odpowiedzrada senatu uczelni ma tam niewiele do gadania i to chyba byloby najlepsze DLA TEGO KRAJU!
ZASAD REKTUTACJI tez nie wymysla tam uczelnia tylko sa EGZ.PANSTWOWE nawet w USA
wiktor(2009-11-09 14:09) Zgłoś naruszenie 00
najwiecej powinni płacić ci którzy głosowali na PO!!! No i oczywiście ci, którzy dokonywali wpłat na fundusz wyborczy Palikota, bo przeciez forsy maja duzo
OdpowiedzPOpo polska partia piwa!!!!(2009-11-09 12:59) Zgłoś naruszenie 00
finansowac studia z emerytur ubekow
Odpowiedzktorym IPN niechce zabrab
PANSTWO W PANSTWIE
Finansowanie przez przedsiebiorstwa(2009-11-09 11:49) Zgłoś naruszenie 00
Czy General Motors Opel w Gliwicach sfinanuje polskie badania i ksztalcenie studentow na uczelniach wyzszych?
Odpowiedztadeusz.academicus(2009-11-09 11:34) Zgłoś naruszenie 00
Zgadzam sie z Pania Rektor w jednym zdaniu:
Odpowiedz"W nauce i szkolnictwie wyższym powinny obowiązywać żelazne zasady konkurencji i promowania najlepszych."
Tak i taka zasada na dobrych swiatowych uczelniach obowiazuje, tylko nie obowiazuje na ZADNEJ polskiej panstwowej uczelni i KRASP nie robi nic aby to zmienic. Przeciez Rektorzy nie moga zawiesc swojego elektoratu i zaczac zatrudniac mlodych ludzi z dorobkiem naukowym wiekszym niz cale wydzialy, bo jak to bedzie wygladalo? Takich ludzi jest wielu, bo chcac zaistniec w swiatowej nauce musieli wyjechac za granice. Przeznaczanie dodatkowych funduszy z budzetu na szkolnictwo wyzsze bez jego gruntownej reformy dotyczacej min. systemu zarzadzania zadziala tak jak kredyty udzielane Blokowi Wschodniemu w latach 70-tych; dobije je jeszcze bardziej.
Z nielicznymi wyjatkami Rektorzy w ogole nie mysla o poprawie jakosci dydaktyki i badan w swoich uczelniach, tylko o tym jak wyrwac dodatkowe fundusze z budzetu oferujac z roku na rok gorsze wyniki polskich szkol wyzszych.
Rektorzy zatrudniani z konkursow przez ministerialne rady nadzorcze (tak jak np. na najwiekszej na swiecie uczelni jaka jest uniwersytet kalifornijski) byliby zobligowani do podnoszenia jakosci kierowanych przez siebie szkol i zatrudniali w otwartych konkursach najlepszych dydaktytkow i naukowcow. Nie ma to nic wspolnego z pogwalceniem autonomii. Przeciez podatnicy poprzez rzad maja prawo oczekiwac ze ich podatki sa przeznaczane na dobrej jakosci edukacje ich dzieci i badania, ktore przynosza krajowi pozytek. Rzad jest wybierany demokratycznie, Polska jest wolnym krajem. Tylko zmiana systemu zarzadzania panstwowych szkol wyzszych jest w stanie poprawic ich jakosc i tylko wtedy warto w nie inwestowac pieniadze podatnikow. Przemysl moze lozyc na uczelnie ale tylko wtedy jezeli bedzie widzial ze ma to sens i taka inwestycja moze sie zwrocic w postaci: technologii na jakie oczekuje i wykwalifikowanych kadr.
Pixi(2009-11-09 11:21) Zgłoś naruszenie 00
smutne jest to że ci którzy OTRZYMALI WYKSZTAŁCENIE ZA DARMO <CZYTAJ NA KOSZT PAŃSTWA TJ WSZYSTKICH PODATNIKÓW> teraz chcą narzucić innym konieczność płacenia za naukę?
OdpowiedzCzy zwyczajnie, pod płaszczykiem troski "o uczelnie", chcą sobie zapewnić dostatni i spokojny żywot
Licencjacik(2009-11-09 10:40) Zgłoś naruszenie 00
Cos za duzo tych wyksztalciuchow, (chca aby im wiecej placic.)
OdpowiedzDo roboty za pensje minimalna a nie na studia.
Zlikwidowac KRUS i wpuscic rolnikow na rynek pracy,
poprawi sie wynik finansowy bo wzrosnie bezrobocie,
i taki licencjacik czy magisterek zechce pracowac za 800 pln/Msc.
W polsce bezrobocie jest ukrywane w KRUS.
Dobry przykład(2009-11-09 10:05) Zgłoś naruszenie 00
Może Pani rektor da dobry przykład i zapłaci za swoje wykształcenie.
Odpowiedzmalgorzata.academicus(2009-11-09 09:25) Zgłoś naruszenie 01
Mala lekcja demokracji w pytaniu:
OdpowiedzSkoro rektorzy roszcza sobie prawo by decydowac o przyszlosci polskiego szkolnictwa wyzszego, ordynatorzy o polskiej sluzbie zdrowia, adwokaci chca decydowac o systemie prawnym to DLACZEGO wlasciciele jednorekich bandytow nie maja napisac strategii rozwoju hazardu w Polsce i konkretnych rozwiazan ustawowych?
W kazdym przypadku jest to dzialanie lobbystyczne na rzecz interesu konkretnej grupy zawodowej!!! W dodatku tajemnica poliszynela jest fakt, ze osoby zwiazane z procesem legislacyjnym w ramach KRASP uwazaja, ze albo Pani Minister bedzie nowelizowala 'we wspolpracy' z nimi, albo nie zmieni ani jednego paragrafu w tej kadencji (prezydenckiej? parlamentarnej?) i bynajmniej nie kryja sie z tymi pogladami co dla mnie samo w sobie jest juz SZOKIEM.
KRASP zablokowal mozliwosc wprowadzenia lokalnej kontroli, zmiany organizacji i zarzadzania polskimi uczelniami w imie falszywie pojetej autnomii (z zalozen wypadl np. obowiazkowy konwent).