"Na kryzys – praca niepełnosprawnych"

autor: Łukasz Guza01.06.2009, 03:00

Rozmawiamy z WOJCIECHEM SKIBĄ, prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - PFRON wyda w tym roku rekordową kwotę na dofinansowanie zatrudnienia niepełnosprawnych. Dla firm może to być sposób na ograniczenie kosztów pracy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (11)

  • powracajacy z wysp(2009-06-01 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    "Na kryzys" jedna bardzo ważna sprawa, która rozwiąże problem bezrobocia: osoby na emeryturze nie powinny być zatrudniane, bo blokują miejsca pracy!!!
    Następna głupota, osoby te mogą normalnie pracować i brać emeryturę, bez rozwiązywania stosunku pracy!!!
    Zlikwidować to beznadziejne prawo, a zaraz zniknie bezrobocie!!!

    Odpowiedz
  • POLAK...(2009-06-01 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    MASZ RACJE KOLEGO A CO POWIESZ O RZĄDZIE ...PO... KTÓRY DAJE NA PRZYZWOLENIE PRACY NA CZARNO I ZEZWALA PRACOWAĆ RENCISTOM ... a zaraz zniknie bezrobocie!!!... w POLSCE...

    Odpowiedz
  • ela(2009-06-01 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    ten postawny jak dąb ochroniarz może mieć niepełnosprawność z różnych powodów, nie zawsze widać chorobę

    Odpowiedz
  • Realista(2009-06-01 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    Śmieszy mnie ta gadka o zatrudnianiu "niepełnosprawnych". Widziałem w elektomarkecie postawnego jak dąb ochroniarza. Okazało sie że ma II grupę i firma bierze na niego dofinansowanie. Przecież to jest jakaś patologia. Kiedy PFRON zamierza z tym skończyć i wspierać osoby rzeczywiście wymagające takiego dofinansowania??? 99% z tych 2,7 mld zł trafi nie tam gdzie trzeba. Finał, niepełnosprawni grosza nie zobaczą, a PFRON będzie myślał, że pomógł niepełnosprawnym. I tak będziemy żyć w iluzji, aż wkońcu ktoś się opamięta.

    Odpowiedz
  • Piotr(2009-06-01 17:25) Zgłoś naruszenie 00

    Do 1. Jeśli chodzi o pracę niepełnosprawnych, to w wieku produkcyjnym. A to są osoby do 64 roku. A dokładnie wzrosło zatrudnienie osób w wieku 21-26 lat. T jest młodzież po programach aktywizacji. Do. kol. 2. Na czarno pracują Ci, którzy nie wiedzą, że z grupa można na biało. A i z niewiedzy pracodawców, że mogą mieć za nich zwroty z PFRON. A środki na dofinansowania z PFRON pochodzą z wpłat tzw. kar za niezatrudnianie niepełnosprawnych. M.in. płacą zakłady, które nie mogą zatrudnić kogoś chorego, tzn, np. huty, górnictwo itp. Do 3. Często i gęsto, takie osoby mają orzeczone grupy na np. serce, mogą mieć schorzenia astmowe itp.no i choćby załatwione orzeczenia, to też :). To akurat jest niesprawiedliwe. Ja spotkałem się z osobą na wózku, którego nie chciał w pracy właściciel firmy ochroniarskiej, bo nie chodzi i wg niego nie wykonuje pracy dozorcy prawidłowo, choć świetnie wykonywał pracę administracyjną. Ale to jemu i tak nie pasowało. Jedyne co pasowało, to to, że brał za niego kasę z PFRON. Ma znaczny stopień. I tu zacierał ręce. Wiem również, że zarobek miał 650 zł jeszcze w zeszłym roku. Obecnie pracuje w firmie, w której rozliczam PFRON. Ale ogólnie praca niepełnosprawnych może nawet znacznie obniżyć koszty zatrudnienia w firmie. Jeśli się dobrze obmyśli o opracuje stanowiska w firmie. To można zatrudnić niepełnosprawnych tych ze znacznymi i umiarkowanymi niepełnosprawnościami.

    Odpowiedz
  • Do Pana Skiby(2009-06-01 21:51) Zgłoś naruszenie 00

    Do Pana Wojciecha Skiby
    A kto to są "niepełnosprawni"?
    Czy to może jakieś istoty z grupy ludzi?
    A może są to osoby z niepełnosprawnością?

    Odpowiedz
  • soniawiatr@interia.pl(2009-06-15 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    nie naruszyłem regulaminu

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny.(2009-06-20 17:55) Zgłoś naruszenie 00

    a dla mnie co madry prezesie masz do zaproponowania jestem po 2 uch udarach od dwuch lat wszystko kolo mnie trzeba zrobic ,mojej zonie debile zabrali swiadczenie pielegnacyjne, a ten mi tu ******** glupie farmazony lalus zasrany do gnoju z nim...

    Odpowiedz
  • malgosia.(2009-06-21 18:56) Zgłoś naruszenie 00

    niepelnosprawny to taki co jest niezdolny do samodzielnej egzystencji, reszta to oszusci..maz lezy 2 lata i wszystko musze kolo niego zrobic umyc nakarmic zmienic bielizne.

    Odpowiedz
  • soniawiatr@interia.pl(2009-06-15 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Moja mama jest chora psychicznie, przebila nożem w niepoczytalności ,a lekarz
    orzecznik orzekł ,że jest częściowo niezdolna do pracy, napisał że to byl incydent 2,5 roku miała wyjęta z życia mimo jej stanu zdrowia jest po wypadku samochodowym, potrącił ją pijany kieroca,który nie żyję ,trwałe kalectwo uraz głowy ,połamana 5 x noga, żebra, nos,ma wiele chorób somatycznych ,pojechala na szkolenie osób niepełnosprawnych,dostała od 3 lekarzy zakaz pracy,od powiatowej komisji ma całkowitą niezdolnośc,to po co ZUS JĄ chce wysłać do pracy na piękny wyglad,AKTYWIZACJA MA DUŻY SENS DLA TYCH CO MOGĄ DOROBIĆ DO MAŁYCH RENT GŁODOWYCH,ludzie ci ni mają za co kupić lekow.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2010-08-30 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    Rząd chce a żeby emeryt niepełnosprawny niemógł dorobić a w ławach sejmu większość posłów to emeryci ,nie będe głosował na rząd Tuska

    Odpowiedz