"Płaca minimalna powinna być zróżnicowana regionalnie"

autor: Łukasz Guza31.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 31.10.2008, 12:32

TRZY PYTANIA DO... JANA RUTKOWSKIEGO głównego ekonomisty w Biurze Banku Światowego w Polsce - Od 2009 roku płaca minimalna wzrośnie o 150 zł i wyniesie 1276 zł. Będzie stanowić 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Czy tak duży wzrost nie spowoduje, że pracownicy zarabiający niewiele więcej będą domagać się podwyżek?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (36)

  • Jagusia(2009-02-18 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    Pracuję 35 lat w zakładzie budżetowym w tzw. " oświacie" jako pracownik umysłowy i moja podstawowa pensja brutto to 1180 zł. Komentarz chyba niepotrzebny.

    Odpowiedz
  • Jadzia(2009-01-09 22:38) Zgłoś naruszenie 00

    Czy w Polsce ludzie mają różnej wielkości żołądki. Dlaczego jest wśród urzędników korupcja, bo między płacami ludzi pracy a urzędnikami jest zaduża rozbieżność płacowa. Urzędnicy uważają, że według majętności przysługuje ludziom okazywanie szacunku lub traktowanie niegodnie.
    I do puki nie usunie się korupcji w sądach nie należy podnosić płac sędziom. Polska płaci bardzo wysokie odszkodowania za złą robotę sądów.

    Odpowiedz
  • wiola(2008-12-13 19:00) Zgłoś naruszenie 00

    taka pensja to dla tych co ją ustalili i zobaczymy jak by żyli z miesiąca na miesiac, to jest smieszne że pensje sa jak ochłap a my ciężko pracujemy na to aby z naszych podatków inni sie rozbijali

    Odpowiedz
  • EWA F.(2008-12-07 19:08) Zgłoś naruszenie 00

    Nie da się wyżyć za te marne pieniądze .Mam 3-osobową rodzinę i nie wiem jak bym oszczędzała to i tak nie starcza na podstawowe potrzeby.A za co mam wykształcić córkę? Szkoda słów.To wszystko można o d... roztrzaskać.

    Odpowiedz
  • człowiek(2008-09-18 23:22) Zgłoś naruszenie 00

    Ja proponuje żeby ci którzy mają te cudne pomysły sami z nich korzystali ,a nie prubowali na szarocie...Niech sprobóją wyżyc za te ochłapy które im odpadną,i my sie nimi żywimy

    Odpowiedz
  • marcinnn(2008-08-05 15:58) Zgłoś naruszenie 00

    Związki zawodowe to jest to co krępuje rozwój wolnej przedsiębiorczości.

    Odpowiedz
  • marcinnn(2008-08-05 15:56) Zgłoś naruszenie 00

    Pewnie że to nie jest dużo samemu mieszkając kontem można by się za to utrzymać ale coś więcej nie ma mowy.

    _______________________
    Uważam że płacy minimalnej nie powinno być w ogóle niech rynek wycenia ile jesteś wart !

    Bez obrazy (nie piszę tego złośliwie) ale zauważyłem że najbardziej cenionym dokumentem w Polsce są "uprawnienia na wózki widłowe".

    Odpowiedz
  • a co ja będę miał za Pańską legalna pracę?(2008-07-31 23:22) Zgłoś naruszenie 00

    --emerytury nie dostane bo jakiś Donald stwierdzi ,ze znów okradli ZUS ,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm... bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!! Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacic legalne składki ZUS z których mnie

    Odpowiedz
  • Do 18(2008-07-31 22:44) Zgłoś naruszenie 00

    prawda i nieprawda -tym którym zależy tak ,ale są i tacy co im nie zależy.

    Odpowiedz
  • biniu(2008-07-31 16:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ratyfikuijcie Europejska Karte Spoleczna w calosci, a unikniecie zbednych dyskusji na temat minimalnej placy. 66 % sredniej krajowej = wg E.K. S. jest to godziwe wynagrodzenie.

    Odpowiedz
  • Henio(2008-07-31 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    Ten pan, który takie brednie opowiada, powinien się wstydzić, a on powinien dostać za ten artykuł - nic, bo nie jest nic warty, zwykłe bzdury.

    Odpowiedz
  • banda neoliberalow(2008-07-31 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    A podatki tez sie powinno placic regionalnie?? do placenia podatkow to solidarnie, a do korzystania z dochodu narodowego to regionalnie? tylko debil, nierob moze cos takiego wymyslic, aby dalej okradac najslabszych. Platfusy ciagle dziela spoleczenstwo, teraz przyczepili sie do regionow...

    Odpowiedz
  • gr(2008-07-31 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    a w sklepach też powinno być regionalnie???

    Odpowiedz
  • równe żołądki(2008-07-31 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    ale niepoważna propozycja.Np. czy pomorzanin ma inny żołądek od ślązaka ?. Ja proponuję zrównać pensje prezesów i innych , którzy zarabiają krocie z osobami o najniższym wynagrodzeniu. Przecież żyjemy w kraju równości i solidarności.

    Odpowiedz
  • Bib(2008-07-31 12:42) Zgłoś naruszenie 00

    koszty zatrudnienia sa wysokie bo narzuty na wynagrodz.to ok. 36% - i to wlaśnie spowoduje, że pracodawcy nie będą przyjmować do pracy nowych osób, a w okresie dekoniunktury gospodarczej będą ich zwalniać. Ktoś tu nie ma pojecia o prowadzeniu płac w przedsiebiorstwie...pracownik dobrze wynagradzany pracuje wydajniej, można dzieki temu zatrudniac tez lepszych fachowców. ale za 850 netto? wybaczcie ale nawet po podstawówce nie przyjdzie nikt pracowac...

    Odpowiedz
  • ekonomista(2008-07-31 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    Co ty p.Rutkowski znowu za brednie wypisujesz o tej najniższej pensji,może na forum się wypowiesz ile ty zarabiasz miesięcznie,albo ty dostaniesz najniższą pensję i będziesz z tego żył.Zobaczymy w tedy twoją minę.

    Odpowiedz
  • mark(2008-07-31 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    p.Rutkowskiemu proponuje by te swoje bajki zaczol opowiadać na zachodzie i zobaczymy co z tego wyniknie-sam niech weznie ta najnizsza i zobaczymy jak bedzie w tedy mówil-mama ceny jak na zachodzie a nawet nieraz wyzsze a zarabiamy duzo mniej to jest polityka -zona pracuje w zagranicznej firmie i wszyscy maja najnizsza tylko kierownicy i szefowie oczywiscie z niemiec maja place takie jak na zachodzie -i co jest grane-ale ciagle wciska sie kit spoleczenstwu ze niemoze duzo zarabiac

    Odpowiedz
  • do 16(2008-07-31 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    Mowisz chyba o Schetynie, ktory musial zwrocic sie do grupy bojowkarzy intenerowej, aby codziennie poswiecili pol godz na chwalenie tuska, bo sami nie byli w stanie, a raczej chyba nie pozwalal im na to ytelekt, aby doszli do takiego wniosku...to kaczorydonaldy placa na forum jak wynika..
    A co twoj idol Tusk zalatwil do tej pory usmiechami z tarcza? NIC! gdyby PiS chcial za bezcen zalatwic, to dawno by podpisal zgode, ale to trudne dla ciebie do pojecia i musisz miec sciage...
    a co twoj idol zalatwil w Rosji oprocz usmiechow?? kilkakrotna podwyzke gazu?? te typy tak maja, czego sie dotkna to spapraja...

    donaldy tylko umieja krecic lody, o czym juz dawno zdradzila Sawicka. Sziptale musialy byc dostosowane do warunkow unujnych do 2009, czyli teraz to stanowi dla nich dobry kasek, dlaczego tego nie robili wczesniej?? bo im sie nie oplacalo...

    Odpowiedz
  • prezes(2008-07-31 12:16) Zgłoś naruszenie 00

    Prezes odprowadza składki od pierwszej pensji, dalej nie może bo przekracza górną granicę oskładkowania i wcale nie musi ukrywć dochodów bo robi to zgodnie z naszym kochanym polskim prawem.

    Odpowiedz
  • Płaca a emerytura(2008-07-31 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    Wprowadzenie przez PO minimalnej płacy dla wszystkich bez względu na zawód doprowadziło, że od takiej odprowadzane są składki na ZUS a więc też minimalne i dlatego pieniędzy w ZUSie nie ma . Prezesi nie odprowadzają składek ,wolą ukrywać wysokie dochody,oni mają Was gdzieś ,gdyż wiedzą, że to złodziejski system i wyjeżdżają na wakacyjne SAFARI tam tracić swoje pieniądze.

    Odpowiedz