"Propozycja rządu to nie reforma KRUS, ale mydlenie oczu"

autor: Bożena Wiktorowska24.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 31.10.2008, 12:35

Rozmawiamy z prof. KATARZYNĄ DUCZKOWSKĄ-MAŁYSZ, kierownikiem Katedry Rozwoju Obszarów Wiejskich w Szkole Głównej Handlowej - Nie ma powodu, aby rolnik płacił dziesięć razy niższe składki niż jego sąsiad prowadzący zakład usługowy i płacący składki do ZUS. Rolnicy mający gospodarstwa powyżej 11 hektarów osiągają przychody podobne do ludności pozarolniczej. Przedstawiona przez rząd reforma KRUS to proteza rozwiązań.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (47)

  • FARMER7530e -premium(2009-11-11 19:17) Zgłoś naruszenie 00

    Drodzy MIESZCZANIE i inne tego typu osobniki , gdyby nie nasza kochana polska wieś, i nasi wspaniali polscy rolnicy, którzy kiedyś żywili i bronili a teraz żywią i nieraz dostarczają energii elektrycznej do domów, gdyby nie oni i ich ciężka praca to POMARLIBYŚCIE Z GŁODU!!! Bo rolnictwo to nie jest lekka praca, to krew, pot i łzy wylewane codziennie przez cały rok. Owszem może i są bogaci rolnicy ale oni dorabiali się pokoleniami, przez wiele lat rozwijając gospodarstwa; zaciągali kredyty które będą spłacać ich wnukowie ale mają ...
    A wy wciąż tylko wyzywacie tych rolników od leni i darmozjadów. spróbujcie urwa przyjść tu, na wieś i za pier*alać . proszę bardzo ...Zazdrość przez was przemawia... Czasami jak słyszę jak ktoś śmieje się z rolnika albo żle o rolnikach mówi to podszedłbym i z bani takiemu komuś zaj*ał. Prosze bardzo , wszyscy rolnicy z polski mogliby przestać pracować i powiedzieć:"pie*le nie robie, i nikt mi nie bedzie zarzucał że jestem złodziejem, ida do innej pracy i bede płacił ZUS, albo bede żył jak pustelnik..." i co by się stało? firmy zaczełyby importować żywność, bo na samym ryżu to by wam było ciężko a państwo uruchomiłoby rezerwy ale do kiedy, ile można? /umarlibyście/ [*]
    Spójrzcie na dziadków i babcie z miasta(jacy pełni wigoru-kurorty, wycieczki, rętka) i porównajcie ich z tymi ze wsi którzy całe lata pracowali na roli gdzie wiele prac wykonywano ręcznie, z użyciem siły... rolnicy łączcie się, nie dajcie się żeby państwo wami gardziło i pomiatało.
    Jak dobrze że bombowce zrzucają bomby na miasta

    Odpowiedz
  • zgret(2009-10-11 15:53) Zgłoś naruszenie 00

    bezrobotny nie z wlasnej winy zatrudni sie jako parobek za wyzywienie i nocleg . na 3 lata do czasu otrzymania emerytury pomostowej tlj do konca 2012 roku posiadam prawo jazdy kat ;a b t.

    Odpowiedz
  • ola(2008-12-09 19:43) Zgłoś naruszenie 00

    ja zauważyłam że na wsi można zauważyć taki kontrast biede i dobrobyt.bo na wsiach jest bez wątpienia dużo osób co żyją za minimum socjalne często wtych rodzinach chorują na różne choroby przewlekłe. pomocy dużej nie uzyskują .a ci co dobże prosperują często nie do końca są uczciwi ale to czy na wsi czy w mieście to niema żadnej różnicy cwaniactwo i pocioctwo jest wszędzie takie samo . a te dopłaty dla gospodarstwa co ma pare hektarów ziemi to też nic się za dużo nie zrobi myślę że te kłutnie między miastem a wsią są nie potrzebne.wszędzie dobże gdzie nas niema .

    Odpowiedz
  • ola(2008-12-09 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    mieszkam na wsi należę do krusu i zgadzam się z opinią pani profesor jak też z komentażami na temat wsi i krusu .zgadzam się że stawki na ubezpieczenie są niskie i że są zamożni rolnicy .oni powinni płacić wyższe składki.kryją się ze swoimi dochodami nawet potrafią stękać jakby żyli za minimum socjalne ,dotego pobierają lewe renty.bo jak można powiedzieć o osobie ktura nabyła prawo do renty chorobowej z krus i nadal w tym gospodarstwie pracuje.a jak się zwruci uwagę to żucają tekst że renciści też mogą dorobić. ale chyba nie w tym gospodarstwie z kturego nabyli prawo do renty chorobowej co uniemożliwiało im prace w tym gospodarstwie. to właśnie jest paranoja tym powinien zajądż się rząd . tymi wyłudzonymi rentami i uważam że taka osoba powinna odpowiadać karnie za ten proceder.a jeśli rencista czy osoba niepełnosprawna chce dorobić to ma prawo są otwierane zakłady dla osób niepełnosprawnych czy też inne przywileje z tego tytułu.sama jestem osobą niepełnosprawną .

    Odpowiedz
  • Działkowiec(2008-08-04 16:33) Zgłoś naruszenie 00

    Do 42

    Dlatego miejska mądrala, nie kupuje ziemi, bo nie za co. Zarobki, są tak wysokie, że ledwie na i opłaty i jedzenie wystarczy, na nic innego wiejska mądralo.

    Odpowiedz
  • Ala(2008-08-02 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego miejska madralo nie kupisz hektara ziemi i wtedy sie ubezpieczysz i chorobowe dostaniesz 7 zł za dzień. Wiele jest ofert sprzedazy ziemi, na co czekasz. KRUS NIE ZOSTANIE ZREFORMOWANY, bo jest dobrze.

    Odpowiedz
  • Dosyć gadania !!!(2008-07-24 22:21) Zgłoś naruszenie 00

    Teoria właściwa. Tylko trzeba wcielić w życie i bezwzględnie kolejno zabrać się za lekarzy, palestrę , i innych im podobnym. Dosyć gadania !!!

    Odpowiedz
  • rychu(2008-07-24 20:19) Zgłoś naruszenie 00

    "Polska wieś przejada pieniądze przeznaczone na restrukturyzację rolnictwa."

    I kolejny przejaw pseudonaukowego stwierdzenia.

    Wraz z dopłatami dla rolników zyski odnotowali producenci nawozów, oprysków i ich handlarze.

    Robienie z rolników utracjuszy szczególnie z tych mniejszych jest nieuprawnione. Oni muszą szczególnie nagłówkować aby wyjść na plus.
    Więcej obiektywizmu ekspercie rolny z SGH.

    Odpowiedz
  • rychu(2008-07-24 20:12) Zgłoś naruszenie 00

    "W ubiegłym roku z budżetu państwa do rolnictwa w różnej formie zostało skierowanych w sumie 13 proc. wszystkich środków, czyli 3 proc. PKB. Na polską wieś i do rolników trafiło więc około 50 mld zł.A rezultaty osiągniętego z tego tytułu są minimalne."

    Zapomniałaś czcigodna profesorko, że w związku z ubiegłoroczną suszą i wysokimi cenami produktów rolnych szacuje się że polskie rolnictwo zarobiło 27 mld zł (zajrzyj do internetu pani naukowiec i gazet) !!!
    Bez populizmu kobito!!!

    Odpowiedz
  • pamiętliwy(2008-07-24 20:05) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz ta profesor się wymądrza na łamach GP, a jak była doradcą prezia Kwaśniewskiego to jakoś nic nie zdziałała w sprawie reformy KRUS-u gdy ster władzy dzierżył premier Miller a potem Belka.
    I gdy SLD stchórzyło z reformą Kasy przed wyborami w 2005r. to jakoś cicho siedziała a teraz daje wykład ciemnemu ludowi w prasie.

    Odpowiedz
  • Zaradny(2008-07-24 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    Henia - A czemuś ty taka nie zaradna. Każdy kto ma głowę na karku płaci składki w KRUS a korzysta jak w ZUS. To nie kwestia równych i równieszych. Tylko sprytnych i sprytniejszych.
    Zresztą PSL jest to partia kolalicyjna (niezależnie kto u władzy) i skutecznie wybija ze łba wszelkim premierom pomysły na reformy KRUS

    Odpowiedz
  • henia(2008-07-24 15:12) Zgłoś naruszenie 00

    Przez tyle lat nie udało się żadnemu rządowi zreformować KRUS-u bo PSL czuwa.
    Jeżeli uda to się Platformie to będe uważała że jest to rząd najlepszy od czasów komuny.W mieście również żyja i pracują ludzie i często nie od nich zależy m-czny dochód (pielęgniarki i niezbędna obsługa medyczna) 1000 zł więc rocznie można policzyć.Od dawna chłopi to swięte krowy i wszystko im sie nalezy.
    Prowadzący działalność płaci 700 zł co m-c, chłop parę groszy.Gdzie tu jest sprawiedliwość.Emerytury będą miec podobne.Dzisiaj chłopstwo jest po szkole przynajmniej zawodowej więc nie obce są im papierki.Fakturę widzieli na oczy.

    Odpowiedz
  • maciej(2008-07-24 14:51) Zgłoś naruszenie 00

    a może by tak pozostawić tylko podatek w formie VAT(od każdego wyrobu sprzedanego przez kasę) a pozostałe podatki włącznie z ZUS i KRUS zlikwidować-- ręty i emerytury płacić na podstawie sumy z kasy fiskalnej(wynagrodzenia też przez kasę)- to by była reforma!!!

    Odpowiedz
  • mieszczuch- emeryt(2008-07-24 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    W zupełności popieram poglądy P.Profesor.

    Odpowiedz
  • Do pustych łbów(2008-07-24 14:01) Zgłoś naruszenie 00

    Popatrcie sobie na wykonanie budżetu za pólrocze 2008r i porównajcie liczby po stronie dochodów i wydatków budżetu. I tak dochód z tyułu podatku od osób prawnych to 26 mld zł.
    A wydatki budzetu na dofinansowanie emerytalno-rentowe pus pochodne 47 mld zł.

    I pyanie - ile mozna zbudżetu wydoić więcej zwłaszcza że liczba emerytów będzie rosła

    Odpowiedz
  • _semi(2008-07-24 13:56) Zgłoś naruszenie 00

    No bez przesady z tymi 16 godzinami pracy. Jak ja sobie do 8 godzin pracy dodam czas spędzony w drodze do pracy i z powrotem+obowiązki domowe, które mam tak samo jak mieszkańcy wsi, to też chyba trochę wyjdzie. Nikt tego za mnie nie zrobi. A jak ci "rolnicy" przyjeżdżają do miasta na dyskotekę i zakupy to im się wydaje, że w mieście człowiek nie robi, tylko ładnie wygląda i pachnie

    Odpowiedz
  • Anna(2008-07-24 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    do 30 ,Pan Marian : to nie Rząd i Sejm dopłacają rolnikom do wszystkiego.
    To MY wszyscy płacimy składki od swoich dochodów ,które idą do wspólnego worka-budżetu i dzielone są na poszczególne grupy. Sposób Pana wypowiedzi jest roszczeniowy,należy dać "coś" z SIEBIE. Gdyby wymarły pozostałe grupy społeczne ,to dalej orał by Pan sochą.Nawet zwykłą gracę musi zrobić rzemieślnik. Nie chce Pan głosować Pana sprawa,nie ma narazie przymusu. Podstawą tego Kraju-Polski są wszyscy żyjący w niej LUDZIE.

    Odpowiedz
  • Marian(2008-07-24 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    Po to jest Rząd i Sejm żeby dopłacano rolnikom do wszystkiego. Jak nie zrobią tego to nie będziemy na nich głosować. Rolnicy i górnicy są podstawą tego kraju i muszą mieć co chcą.

    Odpowiedz
  • Pracownik(2008-07-24 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    Tak trzymać Pani Profesor!

    Odpowiedz
  • Anna(2008-07-24 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram Panią profesor.Jak demokracja to demokracja ,równość zobowiązań-składek wobec ZUS ,KRUS, z MON i z Policji ,a nie kto "rano wstanie ten rządzi" ,przepycha przywileje dla swoich.Zadne państwo nie wytrzyma tylu przywilejów i w końcu każdy system się załamie. Wszyscy winni płacić składki od swoich przychodów. W powyższej dyskusji widać polskie pieniactwo i zawiść .Pracownik ,robotnik,rolnik i inni ciężko pracują ,aby godnie żyć. Kto chce niech przpije ,przehula swoje dobra-jego prywatna sprawa. RÓWNOŚĆ OBOWIĄZUJE WSZYSTKICH POLAKÓW !!!

    Odpowiedz