"Fundusz Pracy sfinansuje bezrobotnemu studia podyplomowe"

autor: Paweł Jakubczak, Izabela Rakowska-Boroń18.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 31.10.2008, 12:37

Rozmawiamy z CZESŁAWĄ OSTROWSKĄ, wiceministrem pracy i polityki społecznej - Od przyszłego roku osoba bezrobotna nie będzie już stać w kolejce w urzędzie, aby potwierdzić gotowość do podjęcia pracy przez złożenie podpisu na liście bezrobotnych. Będzie musiała brać udział np. w szkoleniach zawodowych, dzięki czemu zachowa status bezrobotnego, ale też otrzyma ponad 1 tys. zł stypendium szkoleniowego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (17)

  • Pełna Nadzieji(2009-11-01 17:38) Zgłoś naruszenie 00

    A mi pup w gdańsku sfinansował w całości studia podyplomowe za 5tyś. ;) + stypendium 20% zasiłku. Bardzo jestem szczęśliwa! Wniosek złożyłam w dniu rejestracji jako bezrobotna- tydzień po obronie- niecały miesiąc później byłam już na podyplomówce! W pozytywnym szoku byłam;) No ale po tym kierunku można ( choć oczywiście trzeba się nagimnastykować) zarabiac ok 200zł za godzinkę pracy- pracując 2-3 weekendy (ok.40 godz. miesięcznie). Założę własną firmę -mam gdzieś "pracodawców-wyzyskiwaczy".

    Odpowiedz
  • 53jaro(2009-02-02 18:18) Zgłoś naruszenie 00

    W 2008 roku złożyłem wniosek o dofinansowanie Studiów Podyplomowych w celu uzyskania uprawnień - Certyfikatay Energetyczne Budynkow.Później otworzyć działalność gospodaeczą, Odpowiedz z UP Legnica nie można tylko w przypadku zapewniania zatrudnienia przez innego pracodawcę.Paranoja.Sam siebię nie moę zatrudnić tylko szukać kolegi który napisze zobowiązanie o późniejszym zatrudnieniu.Jeszcze jest dużo do wyczyszczenia.

    Odpowiedz
  • jamzen(2008-09-05 15:50) Zgłoś naruszenie 00

    wszystko było okej a co z tymi co nie mają żadnego wykształcenia tylko podstawowe i jeszcze dużo lat 40+ co z nimi

    Odpowiedz
  • Iwa(2008-07-26 00:38) Zgłoś naruszenie 00

    mam 51 lat .od 3 m-cy jestem bezrobotna i chciałam isc na szkolenie z PUP. okazało sie ze można wybrac tylko jedno.ale nie wiadomo kiedy sie rozpocznie i czy wogóle się zakwalifikuje bo pierwszenstwo maja ci co sa juz długo bezrobotni.to po co takie głupie gadanie i robienie ludziom wodę z mózgu.A tak naprawdę to pracodawcy szukają tylko młodych góra 44 lat.

    Odpowiedz
  • olek(2008-07-19 16:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jak można okradać pracujących,belzebuby jedne.

    Odpowiedz
  • irytek(2008-07-19 13:37) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram komentarz Gefy -faktycznie urzędy pracy powinno się zlikwidować. Mają dużo pracy -ale z ewidencjonowaniem bezrobotnych. Trafiłam na najgorszy zastój na rynku pracy po studiach i miałam z nimi do czynienia. Na samo wspomnienie pojawia się we mnie irytacja. Tyle razy chodziłam i prosiłam o szkolenia -dopiero po paru latach raczono mnie wysłać na przygotowanie zawodowe (z mojej inicjatywy), apotem na prace interwencyjne. Stażu nie miałam bo powiedziano że mi się nie należy. Chciałam zrobić kurs księgowości ale żądano ode mnie zaświadczenia od pracodawcy że ten mnie przyjmie - w ówczesnej sytuacji był to absurd. A gdyby mi wtedy sfinansowali kurs to pracę miałabym dawno. Jeszcze w dużych miastach w PUP robią szkolenia. Natomiast w małym miasteczku wszystkie atrakcyjne szkolenia były do 25 lat. Miałam powyżej to mogłam skorzystać z kursu spawania lub podstaw komputera-po prostu śmiech-tyle że mnie do śmiechu nie było. W końcu przy pomocy finans. rodziny zrob. podyplomówkę i mam pra

    Odpowiedz
  • polak(2008-07-19 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    czy to stypendium jest jednorazowe czy za m-c

    Odpowiedz
  • MB(2008-07-19 11:07) Zgłoś naruszenie 00

    kierunek szkolenia odpowiedni dla takiej osoby, a w niektórych sytuacjach bezrobotny zostanie skierowany do Centrum Integracji Społecznej.Te szkolenia skierowane powinny być dla inwalidów z grupą inwalidzką, za 450 złotych na miesiąc, a nie dla bezrobotnych zdolnych do podjęcia pracy zarobkowej. Nowe miejsca pracy po przez inwestycje będą nadzieją dla bezrobotnych na zatrudnienie. Omamiać bezrobotnego już się nie da. Szkolić osoby w wieku 55+ przed emeryturą też nie, ze względu na wyuczone swoje zawody, w których już wcześniej się sprawdzili, że są w nich najlepsi. Robicie sobie kpiny z bezrobotnych, restrykcjami chcecie poprawić statystyki w zmiejszaniu bezrobocia nic więcej. Na siłę zmuszacie zakładać swoja działalność gospodarczą z której wyżyć się nie da. Szkolenia już są przeprowadzane przez PUP jak sadzić kwiaty na ulicach i czyścić chodniki miejskie, to sa aktualne programy szkoleniowe w wykorzystaniu dotacji.

    Odpowiedz
  • filozus(2008-07-19 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    Dyrektor oddziału ZUS we Wrocławiu Antoni Malaka i szef prawników tegoż oddziału ZUS Zbigniew Rak przyłapani na okłamywaniu swoich warszawskich zwierzchników i sądu. Oszukiwali, by zatuszować sabotowanie polityki prozatrudnieniowej rządu i bezprawne represjonowanie bezrobotnego za jego aktywność zawodową. Wpisz: Bloger Adam Klykow i czytaj o ZUS-ie. Coś ze świata absurdu, legislacyjne polish jokes.
    Wszystkich niezainteresowanych przepraszam za te powtórki, ale dopóki na prawniczy debilizm urzędników ZUS nie reagują nadzorujące tę instytucję Kancelaria Premiera oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - dopóty mam zamiar być tą kroplą, która drąży skałę...

    Odpowiedz
  • Karen(2008-07-19 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    Guffi,studia podyplomowe oznaczają,że ma już jakieś studia,tylko chce zrobić dodatkowy kierunek.Mam wątpliwości,jakim to fachowcem się stanie po 2 latach?

    Odpowiedz
  • wapieńko(2008-07-19 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    do 6 -
    28 lat na budowie ( kier bud. ,majster) 12 lat koszorysant, projektant,(biuro)
    Skierowanie do podjęcia pracy - parkingowy. Nie podjąłem. Teraz funkconuję jako insp. nadzoru,kosztorysant w szarej strefie. Żyć trzeba dalej. Paradoks zarobki 200% wyższe niż niż na etacie.

    Odpowiedz
  • pośrednik(2008-07-18 20:33) Zgłoś naruszenie 00

    Pracowałam w Urzędzie Pracy tam jest obłed,papiery klioencido zwariowania.Tylko z boku widać że nic sie nie robi.Cieżko się pracuje,kiedy wiesz,że musisz aktywizować,a bezrobotny tgego nie chce.70%

    Odpowiedz
  • A to mowa jest o tym Rządzie?(2008-07-18 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    ze będzie stał w kolejce? --nie,nie --oni nie po to pchali się do władzy -oni wiedzą jak ta władze wykorzystać ,oni już nigdy nie będą musieli pracować,naród dał im złoty róg.Donald obiecywał powołując się na mamę ...że PREZESI PAŃSTWOWYCH FIRM: nie biedą mieli odpraw które znacznie przewyższają płace jego mamy i co robi -- znosi USTAWE KOMINOWĄ --za to gaże będą mieli znacznie wyższe!! a teraz podateczek liniowy ,szybka wyprzedaż na bessie firm państwowych i kto to kupi? -no zgadnij.

    Odpowiedz
  • A to mówa jest o tym Rządzie(2008-07-18 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    ze będzie stał w kolejce --nie,nie --oni nie po to pchali się do władzy -oni wiedzą jak ta władze wykorzystać ,oni już nigdy nie będą musieli pracować,naród dał im złoty róg.Donald obiecywał powołując się na mamę ...że PREZESI PAŃSTWOWYCH FIRM: nie biedą mieli odpraw które znacznie przewyższają płace jego mamy i co robi -- znosi USTAWE KOMINOWĄ --za to gaże będą mieli znacznie wyższe!! a teraz podateczek liniowy ,szybka wyprzedaż na bessie firm państwowych i kto to kupi? -no zgadnij.

    Odpowiedz
  • Fkcja dla statystyki(2008-07-18 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    Uczestniczyłem już w dwóch takich kursach. Jest to nabijanie kabzy wykładowcom, doradcom itp. Bezrobotnym świadectwa z kursu nie ułatwiają uzyskanie stanowiska.

    Odpowiedz
  • gufffi(2008-07-18 12:57) Zgłoś naruszenie 00

    Gefa -> bo ich nie stać na płatne!!! Więc jak ktoś skończy ogólniaka to niekoniecznie chce wylądować w sklepie spożywczym tylko wykorzysta np. szkolenie z administracji lub jakiekolwiek inne, które pozwoli sięgnąć wyżej!
    Poza tym szkolenia dla bezrobotnych to jedna sprawa a beznadziejność PUP-ów to całkiem co innego więc trzeba umieć to rozgraniczyć!

    Odpowiedz
  • Gefa(2008-07-18 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    ostatnia głupota,po co i komu szkolenia i kursy z urzędu pracy?Wiadomo,że nie ma pracy,a urzędy powinno się zlikwidować,ponieważ nie spełniają swego zadania,ktoś,komu zalezy na pracy,znajdzie ją bez pomocy urzędu pracy.Urzędy pracy do likwidacji!!!

    Odpowiedz