"Rząd: emerytury pomostowe tylko dla 200 tys. osób, nie dla nauczycieli"

autor: Bożena Wiktorowska14.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 31.10.2008, 12:39

Rozmawiamy z AGNIESZKĄ CHŁOŃ-DOMIŃCZAK, wiceministrem pracy i polityki społecznej - W tym tygodniu kończą się konsultacje projektu ustawy o emeryturach pomostowych. Rząd zapowiada, że nie ulegnie presji związków i prawo do tych emerytur uzyska tylko 200 tys. osób wykonujących około 60 prac. Będą wypłacane wyłącznie osobom urodzonym w latach 1949-1968.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (226)

  • xyz(2008-07-14 06:50) Zgłoś naruszenie 00

    Dyrektor oddziału ZUS we Wrocławiu Antoni Malaka i szef prawników tegoż oddziału ZUS Zbigniew Rak przyłapani na okłamywaniu swoich warszawskich zwierzchników i sądu. Oszukiwali, by zatuszować sabotowanie polityki prozatrudnieniowej państwa i bezprawne represjonowanie bezrobotnego za jego aktywność zawodową. Wpisz: Bloger Adam Kłykow i czytaj „ZUS – szczyt głupoty”. Coś ze świata absurdu, prawnicze polish jokes.
    Wszystkich niezainteresowanych przepraszam za te powtórki, ale dopóki na prawniczy debilizm urzędników ZUS nie reaguje nadzorujące tę instytucję Kancelaria Premiera oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - dopóty mam zamiar być tą kroplą, która drąży skałę...

    Odpowiedz
  • filozus(2008-07-14 06:56) Zgłoś naruszenie 00

    "A przedłużanie o kolejny rok możliwości korzystania z wcześniejszych emerytur według zasad starego systemu to koszt nawet 1,5-2 mld zł rocznie, co będzie stanowić bardzo duże obciążenie dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Trzeba też pamiętać, że dzisiaj koszt wcześniejszych emerytur to 20 mld zł rocznie".
    No właśnie, tyle nas kosztują mundurówki, które otrzmują policjanci i wojskowi po 15 latach

    Odpowiedz
  • filozus(2008-07-14 06:59) Zgłoś naruszenie 00

    "A przecież system emerytalny powinien być prosty".
    No właśnie, Pani Minister. O prawie do emerytury powinien decydować nie wiek, a staż pracy - i system będzie prosty!

    Odpowiedz
  • polak mały(2008-07-14 07:39) Zgłoś naruszenie 00

    Miało być : nie należysz do OFE możesz przejść na wcześniejszą , teraz już możesz wyjść z OFE, i nie możesz do niego wrócić- 10 lat w plecy, za to nie możesz przejść na wcześniejszą emeryturę. Kraju mój kraju barwny, dlaczego masz takich zakutych myślicieli co by dobrze dla kraju chcieli. Podwójne oszustwo nie przejdzie.

    Odpowiedz
  • ala(2008-07-14 07:43) Zgłoś naruszenie 00

    i dobrze

    Odpowiedz
  • wiktoria(2008-07-14 08:03) Zgłoś naruszenie 00

    decyzja ze wszech miar słuszna, nie jestem nauczycielem , a bywałam, nareszcie coś się zmieni w tym leniwym środowisku.

    Odpowiedz
  • Urzędniczka ur.1954r.(2008-07-14 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    tak to słuszne, że system emerytalny powinien być prosty. To przede wszystkim powinien decydować staż pracy a nie wiek. Pytam ! dlaczego kobiety urodzone w 1954 roku mają tak mocno poniżone. To jest okrutne. To jest skandal. Kobiety urodzonę w 1953 r. dostaną większą emeryturę niż te co ur. w 1954r. i na dodatek muszą jeszcze pracować do 60 roku życia. To jest dopiero prawdziwa DEMOKRACJA i RÓWNOŚĆ.

    Odpowiedz
  • 1954(2008-07-14 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Chłoń-Domińczak, Pani myśli, że na tym stanowisku będą Pania trzymać do 70-ki? Pani to pewnie nie potrzeba, bo Pani naskłada sobie teraz pieniędzy tyle na emeryturę, że przejdzie Pani na nią wcześniej. I tak to dać "baby' do rzadu. Myślałam, jako kobieta, że będą troche realniej myśleć, ale cóż - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. A co kochana Pani z kobietami z długoletnim stażem pracy? Też mają pracować do 70 lat (50 lat stażu pracy)? A Pani mama, to pracuje, czy już na emeryturze, więc Pania inne kobiety nie interesują?? Na kogo Narodzie głosowałeś!!!!!

    Odpowiedz
  • O.R.(2008-07-14 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem te 200 tys osób to i tak zdecydowanie za dużo !!!
    Kilka zawodów tylko kilka jest wystarczające. Pozostali majac staż np. 35 lat pracy również mogą iść na emeryturę - ale ....... świadczenie mają w takiej wysokości w jakiej wypracowali - np. 750 zł/m-c. I tyle w tym temacie.
    Do roboty - lenie.

    Odpowiedz
  • Ovidius(2008-07-14 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidować nieuzasadnione przywileje emerytalne, emerytury pomostowe tylko dla pracujących w naprawde ciężkich warunkach !!!! A nie dla urzędniczek po pięćdziesiątce

    Odpowiedz
  • 1946(2008-07-14 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    teraz skamle rocznik 54 za rok 55 i tak w nieskończoność. Najbardziej cwaniackie środowisko wreście odsunięte od "cycka". Na zachodzie zawód nauczyciela wybierają osobnicy którzy przekładają gwarancję pracy nad większymi zarobkami. Skończyły się czasy kiedy dziewczątko po maturze zostawało sekretarką i pracowało do 60 roku życia w jednym zakładzie pracy.

    Odpowiedz
  • Przyszły emeryt(2008-07-14 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    ********* nie zabierać teraz głosu, jak przyjdzie na was czas to wtedy zobaczymy jak będziecie cięko śpiewać. PO i PSL, jeśli uchwalicie tą ustawę to będzie chyba ostatnia wasza ustawa w tym sejmie, prezydent i związki, mam nadzieję nie sprzedadzą narodu tak jak wy

    Odpowiedz
  • Iwona(2008-07-14 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    A może zrobić tak: kto chce iść na wcześniejszą emeryturę - proszę uprzejmie, ale za mniejszy procent emerytury i brak mozliwości dorabiania w maksymalnej wysokości? Może i będę jęczała, że nie moge iść wcześniej na emeryturę, ale trzymam kciuki za ten rząd , żeby miał odwagę zreformować ten chory system i KRUS

    Odpowiedz
  • młoda(2008-07-14 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    Cwaniaki rządzą tym krajem,wybrani przez naszą głupotę. NIGDY to się nie powtórzy. Wciskają bzdury nam,że długo pracując otrzymamy wyższą emeryturę. BZDURA!!!. A dlaczego? otóż przechodząc przez tyle rąk zostanie oskubana tak dalece, że dla nas zostaną tylko ochłapy. Brak sprawiedliwości, jedni pracują 15 lat a drudzy 50 lat. To może być tylko w naszym kraju

    Odpowiedz
  • makaku(2008-07-14 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    Wyliczenia rządu:
    "50-letnia osoba mająca zaledwie 25-letni staż pracy otrzyma świadczenie wynoszące 20 proc. ostatniego wynagrodzenia."
    Cóż za niespotykana troska rządu, by człowiek miał godziwą emeryturę.

    Odpowiedz
  • przedemeryt z 44-letnim stazem pracy(2008-07-14 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    Do młoda
    Zgadzam sie z Tobą !!!!!
    Ustalic maksymalny staż pracy uprawniajacy do emerytury.

    Odpowiedz
  • Stary(2008-07-14 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytura za staż pracy a nie wiek czy rodzaj wykonywanej pracy
    Jeżeli ktoś przechodzi na wcześniejszą emeryturę po 15 – 20 latach to niech płaci podwójne składki.
    A nie jak obecnie, że jeden pracuje 30 – 40 i więcej lat płaci bardzo wysokie składki i jeszcze jest za młody
    A cała reszta np. wojsko, policja, straż i jeszcze parę innych zawodów nie płacą i emerytura po 15 latach
    A na dodatek KRUS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    I to ma być sprawiedliwe państwo Irlandia
    Jeżeli to raczej Tuskolandia

    Ale cóż macie wyborcy PO i PSL, co chcieliście Pretensje, ale do siebie

    Odpowiedz
  • 55 lat to dobry wiek do pracy(2008-07-14 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 55 lat (rocznik1953)i jestem w II filarze. Dlaczego?. Bo dbam o swoją przyszłość. wiele tych wypowiedzi jest egoistycznych i wynika z niezrizumienia elementarnych zasad ekonomii. Już dziś pracujemy na rzesze wcześniejszych klientów ZUS, ne wszyscy mogliby brać świadczenia gdyby wyjść z założenia , że nie da się wyżyć za 700złotych świadczenia przedemerytalnego. Więc co robią wceśniejsi emeryci? Pracują sobie na "czarno", korzystają ze wszystkich świadczeń w imie zasady "jak dają to biorę" i śmieją się z takich jak ja.Każdy 50 latek praez ostatnie parę lat tylko przelicza co mu się opłaci. Do pracy ma coraz większy wstręt i trudnio się dziwić, wymagania coraz wyższe, umiejętności niezbyt wysokie to co robić? Brac co dają, a póżniej się zobaczy. KRUS - To jest dopiero pomyłka, myślę, że rząd nawet za cenę niepopularności i przegranych następnych wyborów zrobi porządek w tym temacie. 50 - latkowie nie szukajcie winnych tego chorego systemu. To my sami jesteśmy winni. Buzek na premiera

    Odpowiedz
  • ezana(2008-07-14 09:32) Zgłoś naruszenie 00

    "• Związki zawodowe nie zgadzają się na takie ograniczenie uprawnień."

    Przeczytajcie dokładnie ten punkt, Można go rozumieć dwojako, Ja rozumiem, że osoby urodzone do 1968 roku wybierając I filar mają prawo do emerytur pomostowych, Pani Chłoń wyraża się bardzo niejasno i miesza jak mało kto,
    Jak wy rozumiecie ten punkt jej wypowiedzi?

    Odpowiedz
  • optymista(2008-07-14 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli wszystkim tak bardzo zależy na podwyzszeniu wieku emerytalnego, to powinno im też zalezeć na zniesieniu uprawnień do emerytur prezydentom. Czy to jest sprawiedliwe, ze prezydent przesiedzi kadencję i bez względu na wiek otrzymuje dożywotnią emeryturę?

    Odpowiedz