"Za trzy lata do pierwszej klasy trafią wszystkie sześciolatki"

autor: Jolanta Góra08.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 31.10.2008, 12:43

Rozmawiamy z KATARZYNĄ HALL, ministrem edukacji narodowej - Resort edukacji wydłużył o rok reformę obniżającą wiek szkolny z siedmiu do sześciu lat. Rodzice dzieci urodzonych w 2003 i 2004 roku sami będą decydować, kiedy posłać je do szkoły. Samorządy otrzymają dotacje z budżetu na odpowiednie przygotowanie szkół. Rząd chce też od 2010 roku wprowadzić obowiązkową edukację przedszkolną dla pięcioletnich dzieci.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (24)

  • pitfor(2008-07-08 05:48) Zgłoś naruszenie 00

    Z przykrością należy stwierdzić, że chcą nasze dzieci zagnać szybciej do szkoły żeby potem mogły stac się wcześniej podatnikami płacącymi za przywileje emerytalne innych.Pomysł uważam za co najmniej chybiony z punktu widzenia rodzica i malucha.

    Odpowiedz
  • Walka z rodziną(2008-07-08 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    Wcześniejsze odebranie matce dziecka to wcześniejsza demoralizacja, ograniczenie wpływy rodziców na wychowanie dziecka, standaryzacja postaw.Walka z rodziną cały czas trwa.

    Odpowiedz
  • XY(2008-07-08 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    DO pitfor: Dokładnie, trafiłeś chyba w sedno sprawy.
    Zostawcie Maluchy w spokoju !!!!!! i nie porównujcie Polski do innych krajów, bo to nie te realia.

    Odpowiedz
  • iuris prudens(2008-07-08 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny etap nacjonalizacji dzieci, realizacja hasła "wszystkie dzieci nasze są", co naprawdę oznacza, że dzieci są państwowe.

    Gdzie tu miejsce na wychowanie geniusza? Wystarczy poczytać biografie wybitnych postaci - duża część z nich uczyła się w domu, szkoła była jedynie krótkim epizodem w ich życiu.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2008-07-08 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    Polska jest najszybciej kurczącym się narodem Europy. Mamy najniższy współczynnik dzietności. Polkolenie dzieci jest mniejsze od pokolenia rodziców o 40%. Dajcie większe zasiłki matkom. Dotowanie przedszkoli jest martnotrastwem środków. Czy o to chodzi?

    Odpowiedz
  • podatnik(2008-07-08 15:51) Zgłoś naruszenie 00

    co za bzdury, Pani Hall powinna się wstydzić, że swoim autorytetem lansuje takie bzdury!!! porażka!

    Odpowiedz
  • YAYO(2008-07-08 15:59) Zgłoś naruszenie 00

    PRECZ Z TĄ BABĄ

    Odpowiedz
  • brak zgody(2008-07-08 16:01) Zgłoś naruszenie 00

    trzeba będzie protestować, skrzyknąć się, założyć stowarzyszenie i nie pozwolić na "reformy". Niech Hall się zajmie poprawą bezpieczeństwa w szkołach, reformatorka od siedmiu boleści

    Odpowiedz
  • k-eee(2008-07-08 21:25) Zgłoś naruszenie 00

    Jak Was czytam, to przypomina mi się to stwierdzenie Lema: "Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów."

    Odpowiedz
  • aa(2008-07-08 22:29) Zgłoś naruszenie 00

    precz z ta hall, wara od naszych dzieci

    Odpowiedz
  • halny(2008-07-10 00:38) Zgłoś naruszenie 00

    "WYBÓR RODZICÓW" - czy pani Hall?

    "710 tys. dzieci urodzonych w 2003 roku i 2004 roku najbardziej odczuje konsekwencje reformy systemu oświaty. Przez cały okres nauki, czyli sześć lat szkoły podstawowej, trzy lata gimnazjum i trzy lata szkoły ponadgimnazjalnej, będą chodzić do klas różnowiekowych".

    te klasy oczywiście będą przepełnione - potem brak miejsc na studia - czyli dwa roczniki mozna spokojnie rozpisac na straty - zarobia wydawnictwa, nowe podręczniki, nowe ceny

    Odpowiedz
  • mama(2008-07-16 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    pomysł zupełnie nie przemyślany,mam dziecko w tym wieku i co ja mam zrobić, już go zapisać do zerówki -by lepiej go przygotować do szkoły? będziemy różnicować dzieci na kategorie-pzygotowany i nie...chyba się cofamy!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • kokosanka(2008-07-17 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Same nieścisłości w tym artykule, chyba ze ja juz nie kumam. Najpierw piszą ze 1 września 2010 do pierwszej klasy pójdą siedmiolatki urodzone 1 maja-31 grudnia 2003 oraz sześciolatki urodzone pomiędzy 1 stycznia a 31 sierpnia 2004 (czyli tylko część sześciolatków) a paragraf nizej piszą: Od roku szkolnego 2010/2011 (czyli rozumiem ze właśnie od dnia 1 września 2010r) wszystkie sześciolatki rozpoczna nauke w szkole...Wymyśliła pani Hall, absolwentka matematyki.
    Szcześliwie moje dziecko urodziło sie we wrzesniu 2004 roku i do szkoły pójdzie w wieku siedmiu lat.

    Odpowiedz
  • Justyna(2008-08-21 00:39) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedyś nie było ani gimnazja ani żadnych innych " podnąszących " kwalifikacje dzieci systemów i jakoś wszyscy kończyli szkoły i ludzie ci osiągnęli wysokie stanowiska, no oczywiscie nie wszyscy..Jak dla mnie to jest idiotyzm, co mnie obchodzi że w innych krajach jest tak a nie inaczej, Polska i tak zawsze będzie 100 lat za murzynami, nasz rząd nie potrafi dosłownie nic, począwszy od zarobków ( co prowadziłoby do lepszego życia w naszym " pieknym kraju ") a kończywszy na nauce szkolnej dzieci 6 letnich..To przecież rok wyciętyz życiorysa dziecka albo i więcej, dzieci w wieku 6 lat nie chcą się uczyc w przedszkolach, a co dopiero w szkole. Zrobią z nich tumanów a nie geniuszy i jak zaczną zauważac ze cofają nasze dzieci to może w końcu to zniosą. Co za bzdury, wymyslil se to ktoś i chce wciskac na mus...Nie poważne, myslałam, że przynajmniej nasze dzieci będą się miec lepiej ale chyba nici z tego!!!

    Odpowiedz
  • agnieszka(2008-09-16 19:10) Zgłoś naruszenie 00

    to jakis absurd.Nie wyobrażam sobie aby moja córeczka poszła już za rok do szkoły, te dzieci są zbyt małe.Urodziła sie 3 stycznia w 2003 i jestem załamana.Wprowadzają co nowe to reformy a dzieci po tylu latach kształcenia nie potrafią nawet pisać po polsku.Dlaczego nasze polskie dzieci zawsze mają najgorzej, dlaczego nie ma w Polsce ladnych szkol,zadowolonych nauczycieli a jedynie strajkujacych,dlaczego dzieci chcodzą z ciezkimi plecakami zamiast zostawiania ich w szkole w odpowiednich szafkach?Kto zajmie się takim maluchem w szkole podczas przerwy?Przeciez takie dziecko potrzebuje jeszcze rodzicow, dla polowy tch dzieci bedzie to szok.Dlaczego dzieci sa krolikami doswiadczalymi w badaniach ludzi, ktorzy je wymyslaja a sami potrzebuja edukacji.To jakies niezrozumiale.Chce a raczej zadam aby moje dziecko w szkole panstwowej czulo sie rowne i aby wszystkie dzieci byly wtym samym wieku aby pozniej nie miala problemu w dostaniu sie na uczelnie, studia.

    Odpowiedz
  • mamka(2008-09-28 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    przecierz to jakas bzdura,dzielenia dzieci na daty urodzenia ,ja mam dziecko w pierwszej klasie urodzone 30 listopada i radzi sobie lepiej niż niektóre dzieci urodzone na początku roku,takie dzielenie dzieci to jakaś bzdura,jak dla mnie niech idą wszystkie albo wcale.

    Odpowiedz
  • Hanka(2008-10-08 19:41) Zgłoś naruszenie 00

    Totalny ABSURD !!! Przedszkola mają wspaniała bazę, doświadczonych pedagogów. Rodzice mają komfort psychiczny, że dziecko w przedszkolu ma zapewnioną najlepszą opiekę, ciekawe zajęcia, 3 posiłki. Dzięki reformie pani Hall dzieci będą się kisiły w przyszkolnych świetlicach, gdzie nikt nie jest w stanie zapewnic im takiej opieki, jak przedszkola. RODZICE, nie pozwólcie na to !!! Kurcze, w końcu mamy demokrację, rządzą ludzie, których sami wybraliśmy, powiini wsłuchać się w Wasze głosy.Od Was Rodzice zalezy przyszłośc WAszych dzieci. Nie niszcie im dzieciństwa. WWW.RATUJMALUCY.PL

    Odpowiedz
  • dynia(2008-12-25 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    poroniony pomysł,co jeszcze wymyślą ,ech szkoda słów .

    Odpowiedz
  • Anna(2009-03-08 19:51) Zgłoś naruszenie 00

    Zanim wyślą dzieci do szkoły to może by pomyśleli o ciężkich plecakach! Nie wszystkie dzieci mieszkają obok szkoły są jeszcze góry z których te dzieci muszą co dzień schodzić! Ale co tam Panią Minister to nie dotyczy! Ważne żeby coś w tym sejmie zrobić! Nie ważne czy to będzie dobre czy złe byle by było! Tak jak mundurki!!!

    Odpowiedz
  • Ann444(2009-05-30 16:35) Zgłoś naruszenie 00

    Ten pomysł to po prostu porażka!!

    Odpowiedz