"Emerytury pomostowe tylko dla wybranych"

autor: Bożena Wiktorowska03.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 28.10.2008, 20:57

O ostatecznym kształcie emerytur pomostowych zadecydują eksperci medycyny pracy a nie urzędnicy. Jednak między specjalistami trwa zacięty spór o kryteria przyznawania uprawnień emerytalnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (174)

 • robotnik(2008-07-03 16:09) Zgłoś naruszenie 00

  Do 35
  Ad mortem usrandum

  Odpowiedz
 • Tadeo(2008-07-03 20:14) Zgłoś naruszenie 00

  Enid,oświeciło mnie,że latem jak robiłem badania pracownicze,to znacznie różniły się od tych sprzed 4 lat!Teraz poza laryngologiem nic mi nie zrobiono,siuśki wylałem do kibelka w przychodni bo nie byly potrzebne.4 lata temu przebadano mnie skrupulatnie,z okulistą!To draństwo!Za co my placimy?

  Odpowiedz
 • kobieta(2008-07-03 20:57) Zgłoś naruszenie 00

  Do REALISTY...... Proszę mi wytłumaczyć jak z dnia na dzień można coś zmienić, [ nie przystąpiłam do OFE gdyż miałam zapewnioną emeryturę w wieku 55 lat}I teraz to mi się zabiera . jeszcze pogodziłabym chociaż z wilkim oporem gdyby reforn\ma była wprowadzana stopniowo , ale nie w ten sposób ,że jeden rocznik się łapie , a drugi już nie .Dlatego też uważam ,że jest to niesprawiedliwe i żądam emerytura za staż pracy , a 35 lat pracy kobieta , to okres całkowicie wystarczający. Bądzcie dla ludzi , a nie przeciw, a jeśli tak brakuje pieniędzy to proszę obniżyć sobie pobory i żyć za tyle co skołatane społeczeństwo.

  Odpowiedz
 • Enid(2008-07-03 21:05) Zgłoś naruszenie 00

  Kobieto,szczęściaro!Przynajmniej będziesz miała jednego złodzieja do rozliczenia!My jeszcze OFE.Bóg był nad tobą!Co do ZUS-to on pewno bierze kredyty na poczet naszych wpłat,za nie buduje pałace,ośrodki szkoleniowe,daje sobie wysokie pobory i pensje.Tylko dla nas nie ma?Widocznie jak to w pewnym gangsterskim filmie,milion dolarów podzielone na 1 mln ludzi nic nie daje.Ale ukradzione przez jednego,przy zerowej karalności to jest kasa.

  Odpowiedz
 • 58latek(2008-07-03 21:12) Zgłoś naruszenie 00

  proszę nie prowadzić dyskusji przez osoby które w temacie są zielone .zmianę którą przegłosowało PO wspólnie z SLD w ~2004 roku skutecznie nas ograbiły.czy jeszcze chcą nam więcej zabrać .młodzież jak się nie chce uczyć to do roboty a nie pisać na forum dyrdymały !!!

  Odpowiedz
 • Obserwator(2008-07-03 20:51) Zgłoś naruszenie 00

  Do Realista i inni podobnie myślący

  Proszę pamiętać, że emerytura to nie jakaś łaska, którą nam ktoś przydziela.
  Pamiętaj ze Emerytura to świadczenie, na które każdy pracuje i płaci składki.

  Nie rozumiem, dlaczego każesz ludziom ze stażem 30 – 40 i więcej lat pracy jeszcze pracować do wieku 60 – 65 lat natomiast nie wspominasz a może nie wiesz, że całkiem spora grupa ludzi to tzw. uprzywilejowani emeryci np. wojsko, policja straż,artyści, KRUS gdzie obowiązuje zasada, że albo nie płacimy składek w ogóle lub śmiesznie małe ( KRUS)

  Apelujesz o merytoryczną dyskusje to pytam, dlaczego jeden na emeryturę idzie już po 15 latach natomiast ktoś inny mając staż pracy 30 – 40 i więcej lat jeszcze ma pracować.
  Nie jest tajemnicą, że Ci spracowani emeryci z 15 letnim stażem natychmiast podejmują dalszą pracę.

  Odpowiedz
 • Obserwator(2008-07-03 20:53) Zgłoś naruszenie 00

  Do Realista i inni podobnie myślący cd

  Pytam, na jakiej podstawie twierdzisz, że w ZUSie nie ma pieniędzy?
  Jeżeli tak to, z czego powstają kolejne pałace.?

  Na jakiej podstawie twierdzisz, że dzisiejsi młodzi muszą pracować na obecnych i przyszłych emerytów.
  Wybacz, ale znam życie już dziś wie, że masz małe szanse, aby wypracować 40 lat pracy nie mówię już o wieku 65 lat
  Pomyśl za nim napiszesz kolejną głupotę

  Odpowiedz
 • Mural(2008-07-03 20:32) Zgłoś naruszenie 00

  Nauczyciele są wyjątkową grupą zawodową. Po pierwsze, ich zawód jest wyjątkowo ważny dla przyszłości naszego społeczeństwa. Ta wyjątkowość powinna być usankcjonowana odpowiednim wynagrodzeniem i odpowiednią ścieżką ich kariery zawodowej. Wcześniejsze emerytury adresowane do tej grupy zawodowej trudno uzasadnić merytorycznie. Podnoszony przez nauczycieli problem wypalenia zawodowego dotyczy wg naszych badań przede wszystkim młodych, ambitnych nauczycieli, którzy nie znajdowali satysfakcji zawodowej z realizowanych przez nich ambitnych, autorskich programów edukacyjnych.-ocena opisowa/moja/=1.banały i pozorne pochlebstwa,2.ludziom z 25letnim stażem już nic nie pomoże w kwestii organizacji ścieżki zawodowej.3.Największe wypalenie następuje po takim podziękowaniu władz dla nas.4.Też byliśmy młodzi,mieliśmy autorskie programy-odszkodowania za nasze zmarnowane marzenia.5.więcej takich bzdurnych zmian a napewno życie ludzkie się skróci.

  Odpowiedz
 • Realista(2008-07-03 20:38) Zgłoś naruszenie 00

  Nareszcie merytoryczna dyskusja i racjonalne głosy... Można się spierać, nie zgadzać, ale normalnie rozmawiać.
  Podziękowania: Andrea, Tadeo, s134, tik

  Odpowiedz
 • Andrea(2008-07-03 20:25) Zgłoś naruszenie 00

  Docelowo ważne jest oczywiście, aby pracownicy bardziej niż dotychczas konsekwentnie egzekwowali od pracodawcy bezpieczne i zdrowe warunki pracy mając w tym skuteczne wsparcie nauki oraz odpowiednich czynników kontroli i nadzoru nad warunkami pracy. -już widzę,jak po stwierdzeniu,że w komputer świeci mi słońce/jedyna możliwość ustawienia sprzętu/,a świetlówki są bez opraw,pomieszczenie w piwnicy,brak wentylacji,smród z kanalizacyjnej cofki-wylatuję z roboty jako konfliktowa.

  Odpowiedz
 • abaja(2008-07-03 23:02) Zgłoś naruszenie 00

  "emerytury tylko dla wybranych" było do przewidzenia, że weterani pracy będą zaiwaniać na obiboków. A nasza młodzież to by najchętniej ze starych krew wypiła, zapomnieli jak żyły wypruwaliśmy dla nich, by żyło im się lepiej. I po co było to poświęcenie. Wychowaliśmy bezwzględna chorą egoistyczną młodzież, która matrwi się tylko o własny zad. Niech by tak pożyli parę lat z kagańcem na gębie jak my w minionym ustroju. Walczyliśmy o wolną Polskę i w tej walce wymknęło się z pod kontroli "porządne wychowanie dzieci". Ale to wróci "Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie".
  Przy podawaniu średniego wieku przejścia na emeryturę, winno się odliczyć mundurowych: policję, straż, wojsko oraz baletnice, dzieninikarzy, nauczycieli i innych uprzywilejowanych obiboków. Ciekawe jaki by wówczas był sredni wiek przeciętnego emeryta, obawiam się, że ponad 65 lat. A jakie są statystyki procentowe przedwcześnie zmarłych - takich inf. się jakoś nie podaje. A jaki jest % weteranów pracy w stosunku do "wczesnych leni"?

  Odpowiedz
 • s134(2008-07-03 19:38) Zgłoś naruszenie 00

  POLAK MĄDRY PO SZKODZIE
  Po jakie licho było wprowadzać i nowelizować od razu ustawę ZUSU 98/99.
  Oczywiście za rządów Buzka. Dlaczego nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności do tej pory.Zakłady w których występowała praca w szczególnych warunkach była ustawowo wyszczególniona w Dzienniku Ustaw z roku 1983. Były objęte specjalną opieką lekarską sprawowała Przemysłowa służba zdrowia. Nadzór lekarzy był nie to co dziś, lekarze kontrolowali prace w terenie np ( laryngolodzy) stpień hałasu oraz zanieczyszczenie powietrza.Natomiast Kadrv w zakładach pracy pilnowali grup zawodowych w szczególnych warunkach i opłacali zwiększone składki na ZUS. Dziś o tym nikt nie chce wiedzieć i nie pamięta dzięki tej ustawie z 98/99 r . Rządy Buzka i następne przyjęły taktykę , że większe prawa mieli pracownicy zwalniani z przyczyn likwidacji zakładów pracy, jak z terani wypracowani schorowani wykończeni pracownicy legitymujący się 15 lat pracy w szczgólnych warunkach. Verte

  Odpowiedz
 • Enid(2008-07-03 19:47) Zgłoś naruszenie 00

  Słusznie,już wiem dlaczego ostatnie badania pracownicze zrobiono mi po łebkach!

  Odpowiedz
 • s134(2008-07-03 19:49) Zgłoś naruszenie 00

  Krzywdy narobili orzecznicy z ZUSU , którzy nie znając specyfiki i warunków pracy w szczegolnych warunkach nie przyznawali ani rent ani świadczeń rehabiltacyjnych. I sądy oddalały pozwy. Minęło już 10 lat , a my wciąż dyskutujemy. Czas z dyskusje zakończyć , a najbardziej na dziś kompetentna jest medycyna pracy.

  Odpowiedz
 • aza(2008-07-03 19:12) Zgłoś naruszenie 00

  Jeżeli nie ma pieniędzy na emerytury to należy:
  1.zlikwidować możliwość przejścia na emeryturę mundurowym po 15 latach pracy oraz pobierać od nich składki emerytalno-rentowe (obecnie nie płacą w/w składek a więc ich renty i emerytury są finansowane z naszych składek,
  2. Zlikwidować KRUS, niech rolnicy też płacą w/w składki.
  3 Emerytura po 35(K) i 40 (M) latach pracy to nie żadna wcześniejsza emerytura a UCZCIWIE WYPRACOWANA emerytura.
  4. Niech nikt nie mówi, że na nasze emerytury będzie ktoś musiał pracować, to bzdura bo my przez 35-40 lat pracy na nie już zapracowaliśmy, a że tych pieniędzy nie ma to nie moja wina, Niech szukają tych co je ukradli, przepili czy przełajdaczyli.

  Odpowiedz
 • tik(2008-07-03 19:25) Zgłoś naruszenie 00

  Tu jest tylko marudzenie, a brak rzeczowej dyskusji. Przecież mówię, że składka rentowa załatwia renty i nie ma problemu. Składka emerytalna ma załatwić emerytury. Przecież badania wykazały, że górnicy żyją dłużej niż inni w kraju. To wiadomo, że będą pobierać emeryturę co najmniej 35 lat i to wyliczoną w sposób preferencyjny. Proste zatem jest ustalenie ile mają odprowadzić składki. To samo dotyczy innych zawodów. Nie może być tak, że płacimy takie same składki, ale przez różny czas, a ci co płacili dłużej otrzymają niższe świadczenia i jeszcze przez krótszy czas.

  Odpowiedz
 • Karin(2008-07-03 17:58) Zgłoś naruszenie 00

  Robimy tu błąd:potrzebne są twarde negocjacje,wymagania.Melodramaty to dobre są na tym forum.Jak trzeba,to powtórka z przeszłości Solidarność by się przydała.Tylko kto to zrobi?Ci,którzy wieszają na nas psy,nas nie poprą.Potośmy się zmagali tyle lat?Komuna nie dała nam rady,samiśmy poprzegryzali sobie gardła.Co nie zrobiła komuna,zrobią liberały i pisowniki.
  Na przemian włażąc na stołki.Różnią się mało,jedni kosmetycznie,drudzy nawet w opozycji zajmują się lustracjami,komisjami.To nie jest moje państwo.Dom wariatów,za sterami samolotów.Idę na spacer z psem,dopomina się i nie odmówię mu.

  Odpowiedz
 • Mural(2008-07-03 17:45) Zgłoś naruszenie 00

  Niech ci eksperci od medycyny zrobią wykaz schorzeń typowych dla wieku 50-65 lat.Takie choroby wypływające jedynie z wieku człowieka obu płci.I zrobią symultanę,co w tym wieku mogą robić,jaka jest sprawność,słuch i wzrok.Mięśnie,kości,zmysł równowagi.Meno-i andropauza oraz dolegliwości z nimi zwiazane.I niech pokażą,jak można to u nas leczyć,czyli jak z dostępem do specjalistów,sanatoriów,rehabilitacji. trzeba dbać przecież o to,aby móc sprawnym być do późnej starości.Chyba mamy takich specjalistów w kraju.Tylko proszę prawdę.I zmierzcie prawdziwie poziom hałasu w szkołach,na przerwach.Prawdziwy poziom.I ustalcie,a normy są,ile razy przekracza to te normy.Małe dzieci już chorują z tego,tylko nie kojarzą że na własne zamówienie.Starsze kochają hałas,te IPODY,radia,słuchawki w uszach.Starsze
  osoby mają z tego konkretne choroby.I jak łączyć wodę z ogniem?
  Na badaniach u lekarzy pracy wiele razy słyszymy,że pewnych rzeczy powinnyśmy unikać,badają nam słuch,wzrok,gardła.Po coś to jest.

  Odpowiedz
 • Karin(2008-07-03 17:24) Zgłoś naruszenie 00

  Widocznie i tu lata są przeciwko nam.Młody Ovidiusie,pożyjesz jeszcze trochę i też będziesz krzyczał.Lata wciskania kitu i obietnic bez pokrycia nie uodporniają!Nareszcie jak zaczynamy myśleć o naszej przyszłości,bo nawet gdy ma się dzieci i często bez stałej pracy/nie z naszej winy/,to często ma się starych rodziców,którzy nas potrzebują.A tu słyszymy,my którzy pracujemy a nie stoimy po zasiłki,że nic albo prawie nic nie dostaniemy.I to ma nas cieszyć,gdy z jednej strony widzimy,jak głodują emeryci,widzimy jak podwyżki pożerają nasze dochodziki,gdy na dzień dobry i dobranoc słyszymy,że możemy się przekwalifikować,zmienić pracę.Jest to jak pobyt na dziurawej łódce,kładka daleko,a z wszystkich stron głodne krokodyle.Mamy wielki wybór zaiste.Kopiujemy życiorysy naszych rodziców,za młodu myśleliśmy,że będzie inaczej.Oni już nic nie mają do powiedzenia i my już nic nie znaczymy.Nasze dzieci i wnuki skopiują nas kiedyś,bo Polska powtarza stare błędy i cudów nie ma.

  Odpowiedz
 • ezana(2008-07-03 21:32) Zgłoś naruszenie 00

  63: 58latek
  Bardzo słusznie skomentowane bo jak sądzę nasza kochana młodzież kiedy dożyje do naszego wieku będzie miała 3/4 albo połowę tego stażu pracy co my teraz. Skoro więc w przeważającej większości nie będą w stanie nam dorównać to lepiej niech nie zabierają głosu. Ja mam 54 lata i 46 lat stażu i do tego wszystkiego lata te są składkowe. Nie trwoniłam czasu na naukę przed ale uczyłam się pracując. Nikt mi tych lat podwójnie nie policzył a z tego co wiem do stażu pracy wlicza się 5 lat studiów dziennych, To też jest niesprawiedliwe,

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane