"Emerytury pomostowe tylko dla wybranych"

autor: Bożena Wiktorowska03.07.2008, 03:00; Aktualizacja: 28.10.2008, 20:57

O ostatecznym kształcie emerytur pomostowych zadecydują eksperci medycyny pracy a nie urzędnicy. Jednak między specjalistami trwa zacięty spór o kryteria przyznawania uprawnień emerytalnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (174)

  • z poważaniem(2008-07-03 07:28) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Dyrektor rocznik 1954 błaga o wydłuzenie dla nich o rok możliwości przejścia na emerytury.Mamy po 33-35 lat pracy a nie mamy sił.

    Odpowiedz
  • nie dyrektor(2008-07-03 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    I ja też, rocznik 56 błagam o to.Chcę przejśc na emeryturę i swoje miejsce oddać młodym , niech nie wyjeżdżają z kraju.

    Odpowiedz
  • Ewa 55(2008-07-03 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    Rocznik 1955 prosi również o wydłużenie możliwości przejscia na emeryturę.
    Czy 35 lat pracy to mało,przecież wypracowalismy sobie emeryturę a młodzi czekają na pracę . Nie znamy dnia ani godziny.....

    Odpowiedz
  • Realista(2008-07-03 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Drodzy PAństwo - możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury to nie kwestia dobrej woli, to nie św. Mikołaj, to kwestia wyliczenia. Dlatego nie proście o możliwośc przechodzenia na wcześniejsze emerytury, ale zapytajcie tych młodych, dla których chcecie zwolnić miejsce czy chcą na was łożyć - bo za Wasze wcześniejsze świadczenia ktoś musi zapłacić.
    Z poważaniem - realista

    Odpowiedz
  • kobieta r. 53(2008-07-03 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem tym szczęśliwcem co sie "załapał" na możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę.Mam przepracowane 36 lat pracy i będę dalej pracować, jednak jestem za tym aby wszyscy mieli prawo wyboru.Kobiety 35lat pracy a mężczyzni 40 lat. Wiedząc, że jest możliwość przejścia na emeryturę po takim stażu pracy człowiek chce pracować dalej bo sam decyduje o swwojej emerytury. Staż pracy powinien być tym głównym warunkiem możliwości odejścia na wcześniejszą emeryturę a nie lata pracy.Ile odłożyłeś tyla masz na stare lata.

    Odpowiedz
  • kobieta r.53(2008-07-03 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam myślałam o ukończonym wieku życia. Staż pracy czyli przepracowane lata pracy to główny warunek możliwości odejścia bna wcześniejszą emeryturę

    Odpowiedz
  • tik(2008-07-03 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    Piszę i piszę i nic nie dociera do nikogo. Przecież mówię: dać wszystkim wcześniejsze emerytury, ale za nie zapłacić wcześniej należne składki, pokrywające dokładnie wydatki, aż do średniej trwania życia. Niech górnik, wojskowy, policjant, strażak, nauczyciel idzie sobie na wcześniejszą emeryturę, ale niech zapłaci100%, 200% 300% płacy składkę. Ile zapłacić, to proste jest do wyliczenia i to powinien robić pracodawca. Jeśli okaże się, że kopalni lub np. wojska, czy szkoły nie stać na płacenie tych składek, to się zamyka firmę i zwalnia ludzi, zmniejsza się liczbę wojskowych, górników, nauczycieli. Węgiel kupuje się tam gdzie tańszy, wojsko może niepotrzebne nikomu na nic, dzieci można uczyć w domu, a egzaminy będą tylko zdawać w szkołach, lub będą chodzić do szkół prywatnych. Nic nie może być dane z nieba. Jedynie sprawiedliwe i uczciwie przyznane renty są poza wszelką dyskusją.

    Odpowiedz
  • kobieta(2008-07-03 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę powiedzieć ile wynosi staż pracy w Polsce jeżeli 35 lat pracy kobieta to mało Ralisto przepracuj tyle to nie będziesz wypisywał głupot .

    Odpowiedz
  • ezana(2008-07-03 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    4: Realista
    Kochany realisto głowisz prawdy w stylu Kalego tzn "jak kali ukraść to dobrze ale jak kalemu ukraść to żle" Uważasz, że zwolnienie miejsc dla młodych jest złe bo dlaczego młodzi mają pracować na starych, A nie widzisz nic złego w tym, że teraz ci co pracują utrzymują tych niepracujących młodych ludzi, Fundujemy im opiekę lekarską, kursy, szkolenia i inne sprawy z naszych podatków.

    Odpowiedz
  • Czytelnik(2008-07-03 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Sprawa bez zbędnych dyskusji powinna być już dawno rozstrzygnięta. Jeżeli warunki na danym stanowisku z medycznego punktu widzenia są szczególne, niebezpieczne i szkodliwe, powodują negatywne zmiany dla naszego zdrowia. Należy ustalić maksymalny czas pracy na takim stanowisko. Po tym czasie pracownik musi być przeniesiony do pracy nie powodującej zagrożeń dla niego i przyszłych pokoleń. Obecne 15 lat pracy w warunkach szczególnych jest cyfrą której nikt nie ustalił i nie przebadał. czy i ile lat jeszcze przeżyjemy.Jeżeli na stanowisku szczególnym np. strażaka bez ujemnych dla organizmu skutków można pracować 5 lat to po tym okresie należy przenieść go do innej pracy w tej jednostce np. biurowej. W ten sposób zakończymy dyskusje o szczególnych warunkach. Nie można nikomu celowo szkodzić i rekompensować mu wcześniejsza emerytura, zwrotem kosztów pogrzebu itp.

    Odpowiedz
  • arimgdynia(2008-07-03 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    A POTEM BĘDĄ LAMENTOWAĆ,ŻE MAJĄ NISKĄ EMERYTURĘ!

    Odpowiedz
  • 1954(2008-07-03 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    A co z osobami, które pracują 8 godz, przy komputerze i w 2009r będą mioały 55/30 ? Ślepota, nadciśnienie i chory kregosłup.

    Odpowiedz
  • D.(2008-07-03 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    do 11 - arimgdynia - młody człowieku martw się o swoją emeryturę i twoich rówieśnikow - my już na swoją zapracowaliśmy

    Odpowiedz
  • 1949 / 42(2008-07-03 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Chciałbym aby ten co się podpisał Realista ujawnił się , ile ma lat , ile przepracował i ile chciałby jeszcze popracować. Jeżeli dla niego 35 lat pracy dla kobiet to jest mało to ja chcę żeby ustosunkował się do moich danych podaję , jestem męzczyzną , mam 59 lat , posiadam staż pracy 42 lata. Informuję ,, Realistę " że mnie g..o obchodzi co myślały wszystkie dotychczasowe Rządy i obecny również. Nie interesują mnie wyliczenia rządu że niestać , że trzeba pracować dłużej.Ja według mojej oceny utrzymałem nie jednego emeryta i na swoją emeryturę zapracowałem. Jeżeli rządzący nie potrafią uporać się z tym problemem to niech odejdą od koryta i cały Rząd podda się do dymisji. Rządowi urzędnicy nie za bardzo chcą opuścić ministerialne posadki , potrafią tylko straszyć razem z pracodawcami wszystkich tych którzy bardzo długo sumiennie pracowali i zasłużyli na wcześniejszą emeryturę. Czekam na odpowiedź w mojej sprawie

    Odpowiedz
  • filozus(2008-07-03 12:09) Zgłoś naruszenie 00

    Dyrektor oddziału ZUS we Wroclawiu Antoni Malaka i szef prawników w tej placówce Zbigniew Rak przyłapani na kłamstwie, które miało zalegalizować sabotowanie przez nich polityki prozatrudnieniowej państwa. Wpisz w wyszukiwarce: Bloger Adam Kłykow i czytaj "ZUS - szczyt głupoty"

    Odpowiedz
  • Obserwator(2008-07-03 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    Wprawdzie poruszany temat już mnie nie dotyczy bo mając 62 lata i staż pracy 46 lat wreszcie udało mi się załapać na zasłużoną emeryturę.
    To jednak denerwuje mnie wypowiedź małolatów typu Realista i jemu podobni, że na nasze emerytury muszą pracować młodzi ludzie.

    Nic bardzie głupiego nie można było wymyślić.
    Proszę sobie policzyć
    Składka zusowska to ponad 40 % zarobków.
    Jeżeli ktoś przez 35 – 40 i więcej lat płacił składki prosty sposób liczenia pokazuje, jaki to kapitał.

    Odpowiedz
  • Obserwator C.d.(2008-07-03 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    A więc emeryci z takim stażem pracy odbierają tylko swoje pieniądze.
    I jeszcze jedno
    W sytuacji, kiedy dziś młodzi zaczynają nie tak jak my prace w wieku 14 15 lat
    A najczęściej dopiero w wieku 25 - 30 lat pracy to niby, z czego zamierzają dopłacać do naszych emerytur.

    Będzie dobrze jak zapracują na swoje, czego oczywiście z całego serca Wam życzę
    Pamiętajcie, że czas szybko biegnie, jeżeli będziecie powielać te durne wypowiedzi miernych polityków to za parę lat Wasze dzieci Przypomną Wam, że muszą pracować na Waszą emeryturę
    Pytanie czy będzie Wam miło

    Odpowiedz
  • Pesymista(2008-07-03 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam sie z 1949/42. Ile trzeba pracować,aby zasłużyć na emeryturę ?Może warto wprowadzić pracę do śmierci.Przy tendencji wydłużania wieku emerytalnego pracownik podejmujący pracę po studiach przeciętnie przepracuje 40 i więcej lat.Wiadomo, że rzadzącym zależy na dożywotnich pracownikach, którym nie trzeba płacić emerytury.Po co te antagonizmy starzy-młodzi.Czas szybko leci i obecnie młodzi ludzie usłyszą to co starzy teraz, że nie zapracowali na emeryturę.Nie jestem młoda a ni stara, ale po ponad 40 latach pracy powinnam chyba w przyszłości zasłużyć na 10-12 lat pobierania emerytury?

    Odpowiedz
  • demencja(2008-07-03 12:36) Zgłoś naruszenie 00

    ezana bezrobocie w POlsce wg eurostatu to 7,5% o jakich bezrobotnych mlodych mowisz, ktorym trzeba robic miejsce?

    Przeciez nie ma rak do pracy juz w wielu galeziach przemyslu. Mysli sie o sciaganiu pracownikow z Ukrainy a Ty nadal powtarzasz brednie, ktore byly aktualne 5 lat temu ostatni raz.

    W pewnym wieku juz sie pamieta tylko to co bylo dawno a nie pamieta sie tego co bylo wczoraj?

    Odpowiedz
  • jolka(2008-07-03 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    To że ludzie żyją dłużej może jest i prawdą ale to, że sprawność fizyczna i umysłowa jest taka sama u 60 - 80 i 100 latka to czysta bzdura, Popatrzcie sobie na tych wiekowych ludzi w domach "szczęśliwej starości" . Czy ktoś uważa, że ci ludzie mogą pracować, decydować lub zarządzać? Fajnie było jak ludzie umierali w trakcie zatrudnienia ale nie jest fajnie jak teraz nie chcą wcześniej umierać i trzeba im wypłacać emeryturę,

    Odpowiedz