Bierni stracą prawo do opieki lekarskiej

autor: Izabela Rakowska-Boroń06.05.2008, 03:00

WYWIAD. Resort pracy w tym miesiącu wyśle do konsultacji projekt ustawy, przewidujący m.in., że osoby bezrobotne otrzymają wyższe zasiłki. Ich wysokość będzie jednak maleć wraz z upływem czasu pobierania. Specjalne rozwiązania mają być adresowane do osób biorących udział w szkoleniach zawodowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (78)

  • ziutek(2008-05-06 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    Pomysl dobry, tylko po co podnosic zasilki? To do niczego nierobow nie zmotywuje. I jeszcze jedno, jak bedzie sprawdzana obecnosc na takich szkoleniach? Polacy umieja kombinowac, napewno sie znajda "pracodawcy" co beda na niby szkolic i niby bezrobotni co beda pracowac na czarno i pobierac stypendia i zasilki. Ogolnie idea jest sluszna, nie mozna dawac zasilkow w nieskonczonosc i nic nie wymagac w zamian. Tylko te proponowane rozwiazania powinny jeszcze miec jakies mechanizmy kontrolne

    Odpowiedz
  • lord carington(2008-05-06 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    to w polowie conajmniej bywa smieszne! co zrobicie z ludzmi ktorych juz nie da sie aktywizowac? a co bedzie jesli na nowo bedzie brakowalo pracy ps znowu zmiany programu dawalisci im na pieprz ilistki a teraz i tio chcecie zabrac wogole dajcie im po dwa metry sznura i ok .....

    Odpowiedz
  • nika(2008-05-06 16:15) Zgłoś naruszenie 00

    Wymyślają sposoby czołgania ludzi po 50-ce. Jestem rocznik 55 , mam prawie 33 lata pracy. Od kilku lat podwyżka mnie obejmuje wtedy gdy minister podwyższa najniższą krajową , bo pracodawca dobrze wie, że nie odejdę, bo mnie nikt nie przyjmie. Przez ostatnie 23 lata pracując w prywatnym zakladzie nie chorowałam nawet jednego dnia, a obowiązków wciąż przybywało.To nie jest praca tylko obóz pracy. Dzisiaj mam problemy ze stawami i wiem dokładnie jeżeli rzucę zwolnienie, będę na bruku. Wybudujcie krematoria dla takich jak ja, to będzie daleko idący humanitaryzm

    Odpowiedz
  • edek(2008-05-06 16:09) Zgłoś naruszenie 00

    Ależ tu mamy festiwal postaw roszczeniowych - wszyscy są winni poza jaśnie wielmożnym bezrobotnym. I jeszcze pretensje że zasiłki za małe 1000 euro by się chciało. Niech mi nikt nie gada głupot że nie można dostać pracy bo nastąpił taki splot okoliczności że się nie da. Jak nie ma pracy w biurze to idź na budowę, albo smażyć frytki, tam zawsze są przyjęcia.

    Odpowiedz
  • Klemens(2008-05-06 16:51) Zgłoś naruszenie 00

    Kurczowe trzymanie się przez rząd tzw.polityki zatrudnienia tylko pogarsza sytuację.Ograniczanie bezrobocia,wypłata zasiłków ,szkolenia, kursy przekwalifikujące a więc aktywną działalność na rzecz ograniczania bezrobocia należy szybko przekazać samorządom.Urzędnik w Warszawie nie tylko nie umie działać aktywnie lecz niejednokrotnie nie ma pojęcia o rzeczywistych możliwościach w tzw. "terenie".Rząd powinien jedynie finansowo wspierać samorządowe działania.

    Odpowiedz
  • śmieszno i durno(2008-05-06 17:32) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz trzeba "cerówką" sobie dwa paluszki zszyć z literki "V".... zwycięstwo.!!! TYLKO CZYJE?
    Robotnik, i nie tylko on się przeliczył, i teraz za kochanego kapitalizmu jest w d..... kopany.
    Jak Rakowski w stoczni mu mówił że tak będzie - nie wierzył.... a teraz jaest jak jest.....

    Odpowiedz
  • Andrzej(2008-05-06 17:24) Zgłoś naruszenie 00

    Socjalizm to taki ustrój, który bohatersko walczy... z problemami nigdzie indziej nie wystepujacymi.

    Taa...k bezrobocie spadło? No to trzeba zrobic cos by bylo wieksze... Moze konkurowac z pracodawcami o pracownikow?

    No bo jak nie bedzie bezrobotnych to i nasz urzad zlikwiduja... Przeciez w cywilizowanym kraju nie moze nie byc tak waznego urzedu, to byloby nie zgodne z prawami czlowieka... ;-)

    Odpowiedz
  • ojo(2008-05-06 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw należy zadbać o zdrowie osób po 50-tce a potem je szkolić. W przeciwnym wypadku poumierają zanim wyszkolicie!

    Odpowiedz
  • kaj-5(2008-05-06 18:13) Zgłoś naruszenie 00

    do Stefana nr. 35;
    jak nie wiesz o co chodzi-to nie pisz bzdur! Kto ci powiedzial, ze w Niemczech zasilek dla bezrobotnego wynosi 1000 Euro? Moze zacznij z innej beczki -zasilek dla bezrobotnego w Niemczech otrzymuje sie w zaleznosci od wieku; i tak do 55 roku zycia-otrzymuje sie go przez rok,od 55 do 58-przez 1 1/2 roku a powyzej 58 roku zycia-przez 2 lata. A wysokosc otrzymywanego zasilku zalezy od dochodow, jakie sie osiagalo z pracy,przed pojsciem na ten zasilek.
    I to sa podstawowe zasady przyznawania zasilkow w Niemczech.

    Odpowiedz
  • bezrobotna 50+(2008-05-06 21:14) Zgłoś naruszenie 00

    PUP wyśle mnie abym zdobyła kwalifikacje przy czyszczeniu ryb, a szkolenie to będzie trwało dwa tygodnie, później będę musiała normalnie pracować przez te 1,5 roku. Tylko nie wiem jak ja to wszystko przeżyję, ponieważ w tych zakładach ludzie ciągle odchodzą ze względu na bardzo złe traktowanie, głodowe pensje. Oni chociaż będą mogli odejść, ja nie z obawy, że stracę ubezpieczenie zdrowotne. Wyeksploatują mnie maksymalnie i wyrzucą aby zatrudnić następnych bezrobotnych, przestraszonych. Nic mnie nie przekona, że rząd ten robi to z myślą o moim zatrudnieniu. To co oni planują zrobić, to jest jeszcze bardziej pogarsza moją sytuację bezrobotnej. Jestem osobą 50+, staż pracy 33 lata, pamiętam, gdy przeprowadzano w latach 90-tych reformę emerytalną powiedziano wyraźnie, że osoby, które będą chciały skorzystać ze wcześniejszego przejścia na emeryturę nie powinny wchodzić w drugi filar.

    Odpowiedz
  • życzliwy(2008-05-06 19:52) Zgłoś naruszenie 00

    do 43: edek
    Zyczę ci ignorancie tego co jest w poście nr 23 oraz tego abyś trochę podupadł na zdrowiu, stracił pracę i w tym momencie otrzymał zaproszenie do pracy na budowie. To wystarczy. Bo to co dostaniesz napewno to starość i za twoje poglądy to nawet nikt ci kapci nie poda.

    Odpowiedz
  • ~`Alicja(2008-05-06 19:38) Zgłoś naruszenie 00

    Ja jestem w PUP jako bezrobotna od dziewieciu lat. Miałam spokój aż w zeszłym roku przyczepili sie dlaczego nie szukam pracy? Przez rok chorowałam i jakos udało sie przeciagnąć do dzis to , że nie mam pracy. Nie szukam pracy rzeczywiście. Zależało mi tylko i zależy nadal na ubezpieczeniu. Sory, ale pisze po prostu prawde. Nigdy nie otrzymałam zadnego zasiłku przez ten cały okres. I jak teraz nie przyjme kilku ofert to co z ubezpieczeniem? Sami wiecie, że 60 procent osób tylko po to jest zarejestrowanych w urzedzie pracy, aby mieć ubezpieczenie zdorowtne, że w razie szpitala czy choroby...sami wiecie. Dziś spotkałam kobiete w wieku około 55-57 lat i ona również jak ja jest od tylu lat zarejestrowana. Czy wiecej kosztuje państwo ubezpieczenie tych wszystkich bezrobotnych czy zatrudnienie nowych szkoleniowców, którzy nie wiadomo czy tak na prawdę mi pomogą? Gdzie mozna sie ubezpieczyc? Nigdzie tak jak w Urzędzie Pracy zapewne.

    Odpowiedz
  • czytelniczka(2008-05-06 20:08) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem osobą bezrobotną 50+, posiadam duże kwalifikacje i długi staż pracy w różnych zawodach (skutek ciągłego przekwalifikowywania się). W związku z tym, że musiałam się uczyć ponosiłam także znaczne koszty finansowe a także i zdrowotne. Muszę stwierdzić szczerze, że nie mam zdrowia na 1.5 roczną naukę
    np. fryzjerki, kucharki bowiem uważam, iż takich zawodów winno uczyć sie w nieco młodszym wieku. Rząd powinien mi zapewnić zatrudnienie w moich trzech wyuczonych konkretnych zawodach, a także spowodować jako osoba bezprawnie zwolniona powinnam być natychmiastowo przywrócona do pracy

    Odpowiedz
  • MB(2008-05-06 20:56) Zgłoś naruszenie 00

    Nie dość, że pracodawcy dzisiaj pomiatają ludżmi, to i wy rządzący, doprowadzić chcecie ludzi, aby się do reszty wykończyli psychicznie. Przez ponad 13 lat bezrobocia, bezrobotny, który stracił pracę, co uważacie że nie jest wyczerpany pschicznie, tylko sobie siedzi w domu i kiwa palcem w bucie, co?, weźcie się do łopaty i na działkę jak my, aby przetrwać.Takie Wasze myślenie patologiczne jest od lat. Macie za nic bezrobotnego, ani na emeryturę, ani na rentę, wykończyć go do reszty, a po co się z nim męczyć jeszcze jak nie można z niego doić podatków, co? Dobrze było jak pracowali za grosze i potracali podatki 20%, na zus 48%, to co jeszcze było mało? Dostali wszyscy kopniaka podatkowego w postaci inflacji. Ile razy można karać bezrobotnego? Daliście z łaski zdrowotne - po tylu latach opłacania składek na zus 48%, to się nam należy jak palcem w d***e, ponieważ nie chorowaliśmy, tylko pracowaliśmy na was. A może ja kłamię, co? Skandal z tą waszą polityką z likwidacją bezrobocia.

    Odpowiedz
  • bezrobotna 50+ c.d.(2008-05-06 21:41) Zgłoś naruszenie 00

    Nie zapisałam się, zostałam tylko w ZUS, licząc na wcześniejszą emeryturę. Czuję się bardzo oszukana . Najgorsze jest to, że nikt z rządzących tym państwem nie chce zająć się właśnie tym problemem. Panuje opinia, że nie będzie pieniędzy na emerytury, nic mnie to nie obchodzi, ten rząd ma tak pracować aby wszystkim wystarczyło teraz i w przyszłości. Jeżeli nie potrafi uporać się z tym problemem są (bardzo nieporadni lub bardzo cwani i przebiegli) to D.Tusk i jego ekipa powinni podać się do dymisji.Wprawdzie wczoraj w wywiadzie prezydent L.Kaczyński próbował poruszyć ten problem, ale T. Lis szybko zakończył wywiad, bo czas się wyczerpał. To jest ta nasza polska rzeczywistość, gdzie różni oszuści mają się dobrze a reszta społeczeństwa jest kompletnie im poddana i prawie już przez nich ubezwłasnowolniona. Ja takiej sytuacji nie akceptuję, będę z nią walczyć, choćby pisząc tutaj.

    Odpowiedz
  • ezana 1954(2008-05-06 21:35) Zgłoś naruszenie 00

    56: bezrobotna 50+
    To co mówisz jest bardzo prawdopodobne, Wogóle odnoszę wrażenie, że te szkolenia będą zlecane tzw zaufanym firmom, czyli kolesiom aby im nabić kasę i sobie za stworzenie im nowych możliwości na rynku. Np taki program "Solidarność pokoleń 50+" wogóle nie widzę związku między jednym a drugim bo po pierwsze młody nie zrozumie starego zanim sam się nie zestarzeje a po drugie w programie tym mówi się jak poprawić los biednym dzieciom w szkołach i o aktywizacji zawodowej (reanimacji?) ludzi po 50-te. Co ma jedno z drugim wspólnego, Ten program chyba był tworzony przez Panią Minister jak była na potężnym kacu bo normalny człowiek nie łączył by tak skrajnych tematów.

    Odpowiedz
  • życzliwy(2008-05-06 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    do 55: MB
    No właśnie a taki edek w poście nr 43 daje dobre rady ludziom sponiewieranym przez nasz kochany rząd,

    Odpowiedz
  • max(2010-03-07 19:20) Zgłoś naruszenie 00

    czy ktoś śledził czy taki bezrobotny po szkoleniu znalazł pracę i jaki jest to procent do ludzi kończących szkolenie!-myślę,że jest to nabijanie kasy firmom prowadzącym szkolenia-po za tym kto sprawdza jakość prowadzonych szkoleń-jest to wszystko fikcja.

    Odpowiedz