Bierni stracą prawo do opieki lekarskiej

autor: Izabela Rakowska-Boroń06.05.2008, 03:00

WYWIAD. Resort pracy w tym miesiącu wyśle do konsultacji projekt ustawy, przewidujący m.in., że osoby bezrobotne otrzymają wyższe zasiłki. Ich wysokość będzie jednak maleć wraz z upływem czasu pobierania. Specjalne rozwiązania mają być adresowane do osób biorących udział w szkoleniach zawodowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (78)

  • max(2010-03-07 19:20) Zgłoś naruszenie 00

    czy ktoś śledził czy taki bezrobotny po szkoleniu znalazł pracę i jaki jest to procent do ludzi kończących szkolenie!-myślę,że jest to nabijanie kasy firmom prowadzącym szkolenia-po za tym kto sprawdza jakość prowadzonych szkoleń-jest to wszystko fikcja.

    Odpowiedz
  • Basia rocznik1952(2008-12-04 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Do MB. Calkowicie sie z toba zgadzam, jestem juz 6 lat na bezrobociu, przepracowalam 24lata , pozniej zachorowalam i musialam przejsc na rente inwalidzka .Hauzner uzdrowil mnie cudownie . Jak mozna zostawic takich jak my na powolna smierc , kto nas zatrudni w tym wieku ,po przeszkoleniu? pytam ,czy ktos na glowe upadl . Dlaczego zlikwidowano szkoly zawodowe ,ktore uczyly zawodu w zakladach pracy przez 3lata pytam , bo dzis wymysla sie szkolenia na takich ludziach jak my , bo chca nas upokorzyc , .Dlaczego mlodych ludzi nie zatrudnia sie , pisze bo cho dze do urzedu pracy i widze ilu jest mlodych ludzi bez pracy . Dlaczego takim ludziom ,ktorym brakuje pare lat do emerytury nie da sie zasilkow nawet najmniejszych zeby mieli na suchy chleb i lekarstwa, przeciesz nawet nikt nie wspomni o takich ludziach premier martwi sie o nauczycieli , ale oni sa potezna grupa , my natomiast mala ,nic nie znaczaca .Piszemy tylko w komentarzach i zostaje na papierze .

    Odpowiedz
  • MB(2008-05-13 23:29) Zgłoś naruszenie 00

    Do osoby z nr 73: jestem przekonana, że nie interesujesz się statusem materialnym bezrobotnych, ponieważ twierdzisz, że połowa nie szuka pracy. Przez 13 lat bycia bezrobotną otrzymałam zaledwie raz roboty publiczne na pół roku, potem spis powszechny na jeden miesiąc i przygotowanie zawodowe też na pół roku, to wszystko. Oprócz tego, to ile pism zaniosłam do róznych pracodawców nie zliczę. Nie pisz zatem, że bezrobotni nie szukają pracy, a ileż można jej szukać, kiedy za każdym razem pocałujesz klamkę. W swojej miejscowości znam pracodawców jak własną kieszeń. Ileż można chodzić i szukać, kiedy pracodawca powie wprost dziadek, babka wnuki bawić, nie wierzę, że bezrobotni nie myślą o swoim wymiarze emerytury. Nie te czasy i nie ten wiek i nie wypada pisać bzdur.

    Odpowiedz
  • bezrobotna 56r.(2008-05-12 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    jeśli bezrobotni stracą prawo do opieki zdrowotnej to b.dobrze.
    Nie leczeni będą szybko umierać i problem bezrobocia rozwiąże się sam.
    Jest to b. dobra propozycja szczególnie w odniesieniu do osób po 50 bo ich emerytalna kasa zostanie w budżecie.
    Nobel dla pomysłodawcy, albo wypowiedzenie z pracy - niech sam przetestuje pomysł na swojej osobie.

    Odpowiedz
  • urzędnik(2008-05-10 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    Już mówimy,że jesteśmy oddziałami ZUZ w urzędach pracy bo ciagle ustalamy świadczenia zdrowotne bezrobotnych, (zarejestrowany, wyrejestrowany, urodziło sie dziecko itp) a my mamy szukać i proponować pracę.Dlatego zalały nas papiery a na "misję" którą winniśmy wykonać już nie starcza czasu.Jest jeden ruch, który powinni wykonać posłowie uchwalić ustawę - nie warunkującą prawa do świadczeń zdrowotnych od uzyskania statusu bezrobotnego.Nawet prości ludzie już o tym mówią a kolejne rządy udają,że nie słyszą. czym więc rzecz?...................

    Odpowiedz
  • z 15 letnim stażem(2008-05-10 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem pośrednikiem i z całą odpowiedzilnością twierdzę, że spośród zarejestrowanych połówa nie szuka pracy.Chcą zaświadczeń do różnych zasiłków stypendiów, a warunkiem ich uzyskania jest zaświadczenie z urzędu pracy, żę szukają i są zarejestrowani.Więc muszą się zarejestrować i udawć zainteresowanych.Kłamią jak z nut, zasłaniając się opieką nad dziećmi, chorymi babciami itp.A ty szukasz i tracisz czas tych co szukają ich naprawdę.Dlatego praca nasza jest b.trudna.Oni nas oszukują a my musimy im to udowodnić przyjmując po 70 klinetów na jednego pośrednika dziennie.

    Odpowiedz
  • pośrednik pracy(2008-05-10 07:56) Zgłoś naruszenie 00

    W naszym regionie 800-1200 to standardowa płaca netto.Dlatego podwyższenie zasiłku spowoduje,że teraz dopiero bezrobotni będą uchylać się od pracy.Lepiej za darmo niż za pracę otrzymać wynagrodzenie.Proste jak drut.

    Odpowiedz
  • bezrobotna(2008-05-09 22:55) Zgłoś naruszenie 00

    40+ jestem osobą bezrobotna ekonomista(likwidacja zakładu pracy) z własnej inicjatywy poszłam na szkolenie podnoszące kwalifikacje mimo że mam wykształcenie wyższe,ponieważ U.P. nie zaproponował mi szkolenia,mało tego przez rok nie zlożył mi ani jednej oferty pracy,na własną rękę szukam pracy i słyszę ,że mam zawysokie kwalifikacje na te oferty,ktore są dostępne na rynku,a na kierownicze stanowiska nie nadaję się bo na nich nie pracowalam.Jestem osobą zawieszoną w prożni: tu za dużo tam za malo.Tylko sobie w łeb palnąc.Wiek produkcyjny,doświadczenie,wiedza, chęci do pracy i nikt ciebie nie chce!!!! A rachunki nie pytaja czy masz kasę tylko systematycznie co miesiąc przychodzą.Dla mnie Urzedy Pracy nie są zainteresowane aby bezrobotni podjęli pracę,tylko odchaczą ,że byłeś wyznaczy następni termin i pani po drugiej stronie biurka dobrze spełnila swój obowiązek pracy,a Ty rób ze sobą co chcesz.Jest tak zapracowana,że przez rok nie poleciła ci ani jednej ofert pracy.Może emigracja????????

    Odpowiedz
  • lika(2008-05-09 19:55) Zgłoś naruszenie 00

    zarobią tylko szkolący, bezrobotnego pchnie się do darmowej pracy, tu widać lobbing Lewiatana,tylko im zależy na darmowej sile roboczej,jeszcze będą mieli satysfakcję z upadlania 5o plus.

    Odpowiedz
  • Naiwna?(2008-05-09 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Tym którzy wymyślają ustawy pozbawiające ludzi bezrobotnych prawa do opieki zdrowotnej, życzę żeby kiedyś musieli na własnej skórze doświadczyć zapisów takiej ustawy.
    Nowe prawo emerytalne należy opracować dla ludzi młodych.
    Kursy, szkolenia i przekwalifikowania to dobre dla młodych umysłów, a nie dla ludzi po 50 roku życia z 30 (i więcej) stażem pracy.!!!!!!!
    Obecna ustawa emerytalna MUSI dotyczyć wszystkich którzy ukończyli 50 rok życia.
    Ci którzy nie przystąpili do OFE mają prawo przejść na emeryturę wg zasad z 1999r.- Tak stanowiło i stanowi prawo, a prawo to rzecz święta, jego przestrzeganie to wiarygodność państwa - każdego.

    Odpowiedz
  • 58r(2008-05-09 00:43) Zgłoś naruszenie 00

    Chciałabym wiedzieć czy ukończenie takiego szkolenia po 50 + będzie uwieńczone certyfikatem na stałe, czy bezrobotny otrzyma na okres tymczasowy. Po ukończeniu takiego szkolenia czym się jest , czy pomocnikiem czeladnika, czy czeladnikiem , czy może mistrzem.
    Np ukończenie kursu palacza - zamiast bezterminowo ostatnio wydają na okres 5 lat . Wiadomo , że po kursie palacz musi nabierać praktyki i wprawy , obsługując codziennie , już po roku jest dobrym palaczem. Kto wymyślił i wydał zarządzenie żeby po 5 latach ponownie trzeba było ubiegać się o nowy certyfikar i ukończyć taki sam kurs i płacić. Jak się dalej chce pracować jako palacz. Czy nas jako państwo stać na takie bezmyślne szkolenia. Czy to ma jakiś sens. Po 89 r jak grzyby po deszczu pootwierali różne szkoły prywatne , kursy na prawa jazdy , na wszystko, dysponują szkoleniowcami obecnie napewno dogadali się z Urzędami Pracy i będą szkolić bezrobotnych po 50 tym roku życia. Będzie to takie utajnione bezrobocie.

    Odpowiedz
  • 56 r.(2008-05-08 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    Mam nie odparte wrażenie, że ta ustawa da bardzo dużą kasę pracodawcom i zapewni DODATKOWE dochody SZKOLĄCYM, a bezrobotni (szczególnie Ci po 50) potrzebni są jedynie jako podstawa do wypłacenia tej kasy.

    do 18: pośrednik.
    15 lat!!! - czas żebyś zmienił zawód i rozpoczął przekwalifikowywanie się mądralo.

    do 65: ezana 1954
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • D.(2008-05-08 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    do ihi - dodam tylko do Ezany - drogie dziecko obyś ty znalazła się za kasą supermarketu - życzę ci tego z całego serca bo na to zasługujesz!

    Odpowiedz
  • ezana 1954(2008-05-07 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    do 64: ihi
    Robotę to i może można znależć ale my mówimy o pracy Proszę Pani. Mniemam, że jest Pani osobą młodą i stąd ten brak wiedzy a przede wszystkim brak doświadczenie, Jeśli ktoś włożył czas, serce i zaangażowanie w poprzednią pracę, Kształcił się to niby dlaczego ma iść do supermarketu gdzie jak Pani sama wspomniała jest duża rotacja, Niby skąd ta rotacja wg Pani? Ano z powodu tego, że są tam łamane podstawowe prawa nie tylko pracownika ale i człowieka a wynagrodzenie jest na poziomie ochłapu, Często bywa, że taki pracodawca nie płaci zusu i składki zdrowotnej. Mogę jedynie życzyć Pani aby w wieku 50+ straciła Pani pracę i dostała robotę.

    Odpowiedz
  • ihi(2008-05-07 02:06) Zgłoś naruszenie 00

    zadnych szkolen, zadnych nowych urzednikow - to marnowanie publicznych pieniedzy. a jak wiadomo gdy rzad grzebie swoimi brudnymi lapskami za pomoca DURNEJ glowy w mechanizmach rynkowych to nigdy sie todobrze nie konczy. rynek wystarczy ze ma dobre ramy prawne i reszta sama sie unormuje(oczywiscie przy PATOLOGIACH wkracza rzad). to jest oczywiste i wiadome od ponad 200 czy 300 nawet lat. ci ludzie z rzadu to sa po prostu TEPAKI NIEWYEDUKOWANE w podstawowych sprawach ekonomicznych.
    TRAAGEEDIAA
    aha i nie wierze jak ktos tam pisal ze nie moze znalezc roboty przez iles tam czasu rok chyba-nie pamietam. toz to sa takie czasy ze JAK SIE CHCE to robote mozna znalezc zawsze-chocby w supermarkecie za kasa-teraz tam sa takie rotacje ze bardzo latwo dostac prace. i tutaj wiek sie nie liczy..
    i jeszcze jakas >50 narzekala na prywatyzacje- no rece opadaja-prl zrobil swoje. aha i zdanie jakies widzialem w stylu "panstwo powinno mi dac prace" - opamietajcie sie. manifest komunistyczny juz nieaktualny

    Odpowiedz
  • katkol(2008-05-06 23:02) Zgłoś naruszenie 00

    62. Pani Tereso! dlaczego Pani ubliża bezrobotnym? Wiem dlaczego, ponieważ uważa Pani, że wszyscy bezrobotni powinni być traktowani jak ludzie spoza marginesu, dziwni przestępcy, którzy maja się czelność tutaj wypowiadać. Oj nieładnie takie słowa jak: "nierobów", "tępaków" , nie świadczą o Pani dobrze. Życzę Pani, aby znalazła się Pani na takiej samej "ławce", na której ja teraz siedzę. Inaczej Pani będzie mówić. Więcej pokory. Teraz wiem dlaczego nigdy nie lubiłam tego imienia. Serdecznie Panią pozdrawiam!

    Odpowiedz
  • Teresa(2008-05-06 22:35) Zgłoś naruszenie 00

    Niedość, że nieroby nic nie robią, to maja wyolbrzymione wymagania .
    Głodowe pensje, a iluż przedsiebiorców stacćna spełnienie wymogów nierobów, tępaków. A kto za to zapłaci? Jka długo potrwa marnotrastwo za cudze pieniądze !!
    Niech nieroby założą swój interes, i nich zarobią na podatki, ZUS, dobre płace
    dla pracowników, i dla siebie !!!

    Odpowiedz
  • Irena Anna(2008-05-06 22:22) Zgłoś naruszenie 00

    Nie tak dawno "Gazeta prawna "podawała, że pracodawca za szkolenie bezrobotnego powyżej 50 roku życia otrzyma dotację w wysokości 5.000 żl [może być więcej ale dokładnie nie pamiętam, W każdym razie była też mowa o tym że osoba szkolona otrzyma 1.100 zł tj mniej niż wynosi minimalna płaca. Obecnie nic na ten temat się nie pisze. Mnie interesuje czy kwota 5.000 zł będzie wypłacana pracodawcy jednorazowo czy przez kilka miesięcy. Wystarczy mież kilka osób na szkoleniu i fajne zyski. Bezrobotny ma jedynie pracować 8 godzin za marne pieniądze. Kto tu zyska naprawdę.Planowano również pozbawiaź rencistów rent alby szkolili się za marne grosze. Chyba założę swój biznes i zajmę się szkoleniem bo jestem po 50-tce, mam określone umiejętności i doświadczenie życiowe.Wolę być osobą szkolącą niż szkoloną za marne grosze.To był oczywiście żart ale być może ktoś wpadnie na podobny pomysł.

    Odpowiedz
  • ezana 1954(2008-05-06 21:56) Zgłoś naruszenie 00

    59: bezrobotna 50+ c.d.
    Zapraszamy na forum art "rząd nie zgadza się na przywileje..." nr 1 w komentowanych. Mamy już prawie 1000 komentarzy. Wspieramy się i piszemy maile gdzie się da. Chodż do nas.

    Odpowiedz
  • bezrobotna 50+ c.d.(2008-05-06 21:41) Zgłoś naruszenie 00

    Nie zapisałam się, zostałam tylko w ZUS, licząc na wcześniejszą emeryturę. Czuję się bardzo oszukana . Najgorsze jest to, że nikt z rządzących tym państwem nie chce zająć się właśnie tym problemem. Panuje opinia, że nie będzie pieniędzy na emerytury, nic mnie to nie obchodzi, ten rząd ma tak pracować aby wszystkim wystarczyło teraz i w przyszłości. Jeżeli nie potrafi uporać się z tym problemem są (bardzo nieporadni lub bardzo cwani i przebiegli) to D.Tusk i jego ekipa powinni podać się do dymisji.Wprawdzie wczoraj w wywiadzie prezydent L.Kaczyński próbował poruszyć ten problem, ale T. Lis szybko zakończył wywiad, bo czas się wyczerpał. To jest ta nasza polska rzeczywistość, gdzie różni oszuści mają się dobrze a reszta społeczeństwa jest kompletnie im poddana i prawie już przez nich ubezwłasnowolniona. Ja takiej sytuacji nie akceptuję, będę z nią walczyć, choćby pisząc tutaj.

    Odpowiedz