• Sejm uchwalił właśnie ustawę dającą prawo do emerytur 60-letnim mężczyznom z 35-letnim stażem. Co to oznacza?
- Nowelizacja dotyczy mężczyzn urodzonych przed 1949 rokiem, tj. tych, którzy w tym roku ukończą 60 lat lub ukończyli je wcześniej, ale z uwagi na nieosiągnięcie 65 lat nie mogli przejść na emeryturę powszechną. Jeśli legitymują się 35 latami składkowymi i nieskładkowymi, uzyskają prawo do emerytury bez konieczności posiadania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy. Ponadto muszą jednak spełniać inne warunki dające prawo do tzw. wcześniejszej emerytury pracowniczej.
• Jakie?
- Chodzi głównie o tzw. ostatni tytuł ubezpieczenia. Dla takiej osoby ostatnią formą pracy, przed złożeniem wniosku do ZUS, musi być stosunek pracy. Z tym że nie jest ważne, czy od zakończenia pracy taka osoba otrzymuje na przykład rentę z tytułu niezdolności do pracy, zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne. Istotne jest, aby ostatnim tytułem ubezpieczenia związanym z pracą zarobkową było ubezpieczenie pracownicze. Ale nawet od tej reguły jest wyjątek.
• Jaki?
- Jeśli mężczyzna, który będzie ubiegać się o emeryturę w ZUS wykaże, że pracował na etacie, a więc jako pracownik, przez cały 35-letni okres wymagany do przyznania świadczenia.
• Nawet jeśli obecnie prowadzi na przykład działalność gospodarczą?
- Tak. Wtedy ZUS nie interesuje, jaki jest ostatni tytuł ubezpieczenia, ale sam fakt posiadania wymaganego okresu ubezpieczenia pracowniczego.
• Czyli mężczyzna urodzony w 1946 roku, który obecnie prowadzi firmę, ale wcześniej przepracował 37 lat na etacie, będzie mógł skorzystać z emerytury?
- Tak.
• A co z tymi, którzy nie spełnią tych warunków?
- Aby uzyskać emeryturę, muszą przez co najmniej 6 miesięcy poprzedzających zgłoszenie wniosku pozostawać w ubezpieczeniu pracowniczym.
• Czyli osoba, która obecnie prowadzi firmę, może ją wyrejestrować i przynajmniej przez pół roku być pracownikiem?
- Tak.
• Czy ZUS wymaga, żeby był to pełny etat?
-- Nie. Wystarczy pracować na przykład na pół etatu.
• A czy wymagany tytuł ubezpieczania musi być spełniony jeszcze do końca tego roku?
- Nie. Emerytura ta przysługuje wyłącznie mężczyznom, którzy do końca tego roku ukończą 60 lat. Pozostałe warunki wymagane do jej przyznania, w tym 35-letni staż ubezpieczeniowy i ostatni tytuł ubezpieczenia (pracowniczy), mogą być spełnione w każdym czasie. W odniesieniu do osób urodzonych przed 1949 rokiem, ustawa emerytalna nie przewiduje żadnych ograniczeń czasowych. Co ważne osoby, które spełnią warunki do przejścia na emeryturę już w tym roku, nie muszą się o nią w tym roku ubiegać. Jeżeli złożą wniosek na przykład za rok lub dwa, także ją uzyskają.
• Co powinni zrobić teraz mężczyźni, którzy po opublikowaniu wyroku TK zgłosili się do ZUS, który odmówił im przyznania świadczenia?
- To zależy, jak dalej potoczyła się ich sprawa. Jeśli nie odwoływali się do sądu od decyzji ZUS, powinni złożyć powtórny wniosek do ZUS o przyznanie emerytury. Wniosek powinien być złożony najlepiej w miesiącu, w którym ustawa wejdzie w życie. Wtedy ZUS przyzna im świadczenie od dnia wejścia w życie ustawy, z nową kwotą bazową obowiązującą na dzień złożenia powtórnego wniosku.
• A co z tymi, którzy od decyzji ZUS odwołali się do sądu?
- Jeśli sąd I instancji nie wydał jeszcze wyroku, a tak jest w większości, bo w ponad 18 tys. spraw, sprawa - z aktami ubezpieczonego - znajduje się w sądzie. Wtedy może on wycofać odwołanie z sądu, sąd umorzy postępowanie i przekaże akta do ZUS. Ubezpieczony powinien wtedy zgłosić wniosek do ZUS-u o ponowne rozpatrzenie uprawnień do emerytury. Świadczenie zostanie przyznane przez ZUS od pierwszego dnia miesiąca, w którym zgłoszono ponowny wniosek, nie wcześniej niż od dnia wejścia w życie ustawy.
• A co, jeśli ubezpieczony nie wycofa z sądu odwołania?
- Wtedy sąd może wydać wyrok, w którym zasądzi przyznanie emerytury na podstawie przepisu, który wejdzie w życie. Sąd uwzględni wtedy stan prawny obowiązujący na dzień wydawania wyroku i przyzna emeryturę od dnia wejścia w życia ustawy. Gdyby przyznał emeryturę z datą złożenia pierwotnego wniosku, ZUS wniesie apelację od tego wyroku.
• A co z ubezpieczonymi, którzy odwołali się od wyroku I instancji do sądu apelacyjnego i czekają na rozstrzygnięcie?
- Wtedy sprawa także znajduje się w sądzie, gdzie są akta sprawy ubezpieczonego. Ubezpieczony może więc wycofać apelację z sądu, a sąd ten umorzy postępowanie i przekaże akta ubezpieczonego do ZUS. Także wtedy ubezpieczony musi wystąpić do ZUS z ponownym wnioskiem o emeryturę.
• Co z osobami, które wygrały swoje sprawy w sądzie I instancji, ale nie mają przyznanego świadczenia, bo ZUS odwołał się od tego wyroku?
- Zaledwie w niewielu ponad 400 sprawach wyroki sądów były pozytywne dla ubezpieczonych. ZUS nie przyznał im jednak świadczeń, bo nie było na to podstawy prawnej i wniósł apelację od wyroku I instancji do sądu apelacyjnego. W pięciu sprawach zapadły już tam wyroki, które podważyły rozstrzygnięcia sądu I instancji i przyznały rację ZUS. Tylko w jednostkowej sprawie, na podstawie której orzekał TK po przyznaniu przez sąd emerytury, ZUS wykonał wyrok sądu, nie wnosząc apelacji.
• Czy ZUS w ich przypadku wycofa apelację?
- Nie. Apelacja był zasadna, bo sąd I instancji przyznał świadczenie bez przepisu prawnego, umożliwiającego jego przyznanie.
• Czyli taka osoba musi czekać na rozstrzygnięcie sądu II instancji?
- Tak.
• Halina Wolińska
dyrektor departamentu świadczeń emerytalno- -rentowych ZUS od 2008 roku Wcześniej wicedyrektor kierujący pionem normatywnym w tym departamencie. Ukończyła studia prawnicze na UW
Dominika(2018-05-09 15:29) Zgłoś naruszenie 10
Ja nie liczę na emeryturę. Dwa lata temu wyjechałem z mg solutions do pracy do Niemiec i odkladam pieniądze na konto
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzaśka(2019-02-07 16:28) Zgłoś naruszenie 00
ja takk samo i tez jezdze z mg solutions, nie wyobrazam sobie pracy w kraju za marne pieniadze
MRÓZ(2008-04-14 11:21) Zgłoś naruszenie 11
Mam przepracowane 15 w firmie państwowei a 23 lata w działalności i obecnie prowadzę działalność chciałbym przejść na emeryturę to muszę przepracować pół roku jako pracownik bo moje ubezpieczenie jest gorsze od pracowniczego .W jakim ja kraju żyje i kto te prawo uchwala pewnie de,,,,,,,le,,
Odpowiedzxy(2008-04-14 11:10) Zgłoś naruszenie 00
Na posłów trzeba wybierać osoby urodzone po 1950 roku i będzie OK.
OdpowiedzLech(2008-04-16 19:59) Zgłoś naruszenie 00
Myślę że jak takie opinie na tym forum przeczyta P.Dyrektor Departamentu ZUS, p. Wolińska to podzieli rację zainteresowanych , bo taka jest prawda że prowadzący działalność to człowiek pracujący dla tego kraju tak jak wszyscy którzy pracują uczciwie aby nie chodzić po jamłużnę do Opieki Społecznej.
OdpowiedzKalina(2008-04-16 19:41) Zgłoś naruszenie 00
To jest po prostu idiotyczne że prowadzący działalność gospodarczą i płacący wszystkie składki doZUS jest traktowany jak nie człowiek tylko jak nierób. Ten który ustanowił taki bubel prawny , był chyba niedouczonym urzednikiem jakich w naszym kraju nie brakuje , co pokazuje nam codziennie życie.
Odpowiedzxxx(2008-04-16 17:29) Zgłoś naruszenie 00
Zgadzam się!!!!!
OdpowiedzMaks(2008-04-15 20:12) Zgłoś naruszenie 00
DO MROZA Masz słuszną rację to Państwo jest wrogiem dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W takim kraju przyszło nam pracować , gdzie prawo jest dla ZUS oraz urzędasów.
OdpowiedzOlek(2008-04-15 20:01) Zgłoś naruszenie 00
To jawne łamanie praw zatrudnionych osób na umowy zlecenie , o dzieło czy inne te osoby płacą składki do ZUS i ZUS je przyjmuje z radością , a co mają z tego tacy pracujący nic , są dyskryminowani jak trędowaci to jest niedopuszczalne , aby wyzyskiwać w tych czasach pracujących. To należy zmienić natychmiast bo to jest niezgodne z Konstytucją RP - gdzie jest równość wobec prawa , art 31i art. 32.
OdpowiedzAnielcia(2008-04-15 14:56) Zgłoś naruszenie 00
a co z kobietami,które mają 35 lat pracy zawodowej i drugie tyle domowej.???To jeszcze za mało????Ile jeszcze rząd chce gnębi kobiety???
OdpowiedzMarcin(2008-04-13 09:08) Zgłoś naruszenie 00
nie rozumiem dlaczego przyjęto roczniki 1946-48 adlaczego np.nie do roku1950 byłoby 5 lat.Mam nadzieję że od nowego roku Rząd pomyśli onastępnych emerytach którzy osiągną wymagany wiek,bo czy my jesteśmy gorsi.Może p.Marczuk znowu pomoże w walce o należne przywileje dla pozostałych pracowników.Pozdrawiam
Odpowiedzrena(2008-04-18 12:03) Zgłoś naruszenie 00
Jestem oburzona faktem dyskryminowania ludzi pracujących na umowę zlecenie, lub o dzieło. Pracując na umowę zlecenie, pracodawca odprowadza wszystkie składki do ZUS. Doprawdy nie rozumiem w czym problem. Praca wykonywana na umowę zlecenie niczym nie odbiega od pracy na umowę o pracę. Wiadomo, że stworzono taką forę umowy aby ukrzywdzić pracowników, a dla pracodawcy to kolejny wybieg w omijaniu prawa pracy. Dlaczego umowy zlecenia nie podciągnięto pod stosunek pracy? Przecież wiadomo, że wiele osób starszych pracuje obecnie w takiej formie umowy (zlecenie albo o dzieło).Kolejny raz jesteśmy oszukani przez PAŃSTWO POLSKIE. Życzę wszystkim ministrom odpowiedzialnym za tę bzdurę dobrego samopoczucia!!!
Odpowiedztadzik1(2008-04-02 07:43) Zgłoś naruszenie 00
To chyba jest logiczne.Ale nie mają czasu na takie sprawy.żeby reagować.Pozdrawiam .
Odpowiedztadzik1(2008-04-02 08:33) Zgłoś naruszenie 00
p.HALINKO jest Pani super.Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
Odpowiedzradek(2009-11-01 19:44) Zgłoś naruszenie 00
czy męszczyzna w wieku 58 lat może ubiegać się o ręte pomostową i jakie musi spełniać warunki jak ma przepracowane 34 lata
OdpowiedzZREZYGNOWANY ANDRZEJ(2010-09-06 10:17) Zgłoś naruszenie 00
MAM 60 LAT I OD 22 LAT PO OPERACJI NIE MOGĘ ZNALEŻĆ PRACY. MAM PRZEPRACOWANE 14 - 15 LAT. CO MAM DALEJ ROBIĆ?
Odpowiedz60+latek(2016-04-05 14:11) Zgłoś naruszenie 00
Dlaczego ZUS nie mówi wszystkiego.Niedawno bylem w Zusie, mam skończone 61 lat i ponad 40 lat pracy i co i g..... Muszą cię wylać z roboty z przyczyn ekonomicznych,w ostatniej pracy musisz otrzymywać minimum 1850zł do ręki i odpowiednie składki i podatki i to jest warunek aby zarejestrować się do Urzędu Pracy i otrzymać zasiłek inaczej nie dostaniesz żadnego świadczenia.A te 1/2 czy 1/50 etatu to bzdura i pobierać kuroniówę przez min 0,5 roku i nie wolno ci odmówić żadnej propozycji pracy bo cię skreślą Najważniejsze to abyś szanowny niewolniku otrzymywał najniższe poświadczone przez ZUS wynagrodzenie tj 1850zł. A jak tak jest to żaden szanujący się biznesmen palcem nie kiwnie aby się narażać
OdpowiedzRobert(2008-04-17 12:31) Zgłoś naruszenie 00
Mam dobrą stałą pracę lecz niestety na umowę o dzieło. Nie powinny mieć miejsca takie praktyki. To jest bardzo niekorzystne dla pracownika.
Odpowiedzjuras543(2014-02-24 15:43) Zgłoś naruszenie 00
Przy wyborach podziękuje panu premierowi za przedłużenie wieku emerytalnego do 67 lat.
OdpowiedzAmik(2008-04-16 19:56) Zgłoś naruszenie 00
Mam 52 i też chcę?
Odpowiedzwaldek(2008-08-22 10:07) Zgłoś naruszenie 00
A dlaczego mężczyni nie moga przejśc na emeryturę tak jak kobiety z 35 letnim stazęm pracy w wieku 55 lat ? {rzecięz jest to zwykła dyskriminacvja mężczyzn. A ponadto sredni wiek mężczyzn jest krótszy o 13,3 lat !
Odpowiedz