"1,2 tys. zł płaci rocznie każdy zatrudniony na wcześniejsze emerytury"

autor: Bożena Wiktorowska17.12.2008, 03:00; Aktualizacja: 18.12.2008, 15:30

Rozmawiamy z JOLANTĄ FEDAK, ministrem pracy i polityki społecznej - Jeśli Sejmowi nie uda się odrzucić prezydenckiego weta w sprawie emerytur pomostowych i rent kapitałowych, rząd w przyszłym roku rozpocznie prace nad nowymi projektami ustaw regulujących te zagadnienia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (91)

  • wcześniejsza(2009-01-04 22:54) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze nie słyszałam ile ZUS zyskuje corocznie na tych, którzy pracowali 30 i więcej lat i niestety nie dożyli emerytury (znam wiele przypadkow). Na co idą ich (niemałe przecież) składki ?. Żądam uzupełnienia tragicznego bilansu ZUS o te dane !!!
    I proszę przestać obciążać ludzi pracy skutkami nieudolnego rządzenia i grabienia społecznych środków przez dziesięciolecia - ostatnie też !!!

    Odpowiedz
  • tik-podsumowanie(2008-12-22 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    Należy zreformować system emerytalny. Wprowadzić zasadę prostą: masz tyle ile uzbierałeś i to dzielić przez średnią życia kobiet i mężczyzn. Jeżeli daje się komuś przywilej wcześniejszego lub wyższego świadczenia, to ten ktoś, a zwłaszcza jego pracodawca płaci za ten przywilej odpowiednio wyższe składki, które muszą pokryć całkowicie koszt przywileju (zwiększenia świadczenia i wydłużenia czasu korzystania z niego). Nie może być w kraju osób, które nie płacąc żadnych składek, od pokaźnych zarobków otrzymują wysokie emerytury (MON, MSW, MS i wiele służb). Rolnicy w większości są biedną grupą społeczną i im można zostawić przywileje. Nie mówię o obszarnikach i producentach rolnych, którzy powinni być ubezpieczeni na ogólnych zasadach. Zrozumiałe są przypadki losowe, ale to powinien załatwiać system rentowy i budżet państwa.

    Odpowiedz
  • Nie pokazuj paluchami tylko zgłoś do Trybunału Konstytucyjnego(2008-12-22 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    ,ze Rząd okrada ubezpieczonych w ZUSie gdyż np: nauczyciel uczy dzieci wszystkich -wiejskie też, a Rząd zabiera innym ubezpieczonym w ZUSie i dopłaca do wcześniejszych emerytur nauczycielom zamiast na ten cel znaleźć pieniądze w budżecie. Czyli Rząd RP okrada innych pracujących i ubezpieczonych w ZUSie traktując ich składki jak swoje co jest naruszeniem prawa własności i za to Rząd powinien stanąć przed Trybunałem.

    Odpowiedz
  • QQQQQ!!!!!!(2008-12-22 07:18) Zgłoś naruszenie 00

    POPIERAM OD 1 DO 10!!!
    PANI MINISTER UWAŻA ŻE PRACUJĄCY SĄ GŁUPCAMI!!!
    KOMUNA ZLIKWIDOWAŁA ANALFABETYZM. SPOŁECZEŃSTWO JEST ROZUMNE I WIE ŻE JEST OKRADANE , PONIEWIERANE, UPADLANE.
    JAKIE 1,2 TYŚ ZŁ DOPŁATY!!!

    Odpowiedz
  • ewa(2008-12-20 20:40) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem zbulwersowana odebraniem mi możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.Przyszło mi tylko żałować,że z moim wykształceniem w 1985 roku wybrałam pracę w szkole,pamiętajmy iż wtedy możliwość pracy była wszędzie,a zarobki w tamtych latach w oświacie marne.

    Odpowiedz
  • zmartwiona z zagranicy(2008-12-20 16:51) Zgłoś naruszenie 00

    A ja bym tych wszystkich ubrala w gumowe buciki dala gospodarstwo rolne i niech zobacza jak wyglada naprawde prca nawe w zmechanizowanym gospodarstwie w sobote niedziele w lecie.Tam nie ma czasu na fryzjera manicur ,pedicur itp.Albo wyslala bym do Niemiec na zbior ogorkow lub szparag tylko na 3 miesiace.Wtedy moze docenia jesli ktos pracuje fizycznie 30 lat i ubiega sie o emeryture,bo zadufany urzedas nigdy nie zrozumie co to praca.Oczywiscie,ze odpowiedzialnosc na stanowiskach jest rozna,ale kazdy pracuje.Polsko ,Polsko nie bylo cie na mapie 120 lat a teraz co dalej???

    Odpowiedz
  • Jolka(2008-12-18 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli analityk( nie jasnowidz) GUS nie potrafi odpowiedzieć na pytanie ile osób zechce przejść na wcześniejszą emeryturę, a Rząd już rozbębnił o wielkich stratach w przypadku veta Prezydenta vs pomostówek:-)
    Żądza władzy zabija zdrowy ROZSADEK:-D

    Odpowiedz
  • Jolka(2008-12-18 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli młodzi pracują na nasze emerytury, to na czyje pracowali obecni emeryci przez 35 a często i 45 lat?

    Odpowiedz
  • jolka(2008-12-18 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    DOMINIK ma rację!!!

    Odpowiedz
  • PANI FEDAK PROSZĘ ZANIEŚĆ SKSEROWANĄPOZ DO LEWIATANA(2008-12-17 22:29) Zgłoś naruszenie 00

    PROSIMY ODZIAŁANIE

    Odpowiedz
  • c,d.(2008-12-17 22:26) Zgłoś naruszenie 00

    godziwe zarobki i dobrą egzystencje.
    W ten sposób pracuje 90% społeczności Europejskiej i jest to sprawiedliwym i funkcjonalnym podejściem do tego problemu. Inną kwestia jest dziedziczenie składek emerytalnych .

    Odpowiedz
  • TU MASZ JOLKA PLAN DZIAŁANIA(2008-12-17 22:25) Zgłoś naruszenie 00

    Aby przeprowadzić reformę emerytalną to trzeba:
    1) Wprowadzić obowiązkowe stawki zaszeregowania dla społeczeństwa polskiego, i obywateli innych nacji zatrudnionych w państwie polskim na podstawie ustawy.
    2) Stawki zaszeregowania powinny obowiązywać jako I, II, III grupa .( powinny one wynosić 7,50 dla pracowników sezonowych obcych państw. 11 zł dla gr I, 13 zł dla gr II. 15 zł dla gr III na GODZINĘ pracy )
    3) Wprowadzić dodatek za wysługę lat, w kwocie 1,50 na godzinę po każdym przepracowanym roku.
    4) Wprowadzić 100 % zapłaty za przepracowane soboty i niedziele .
    5) Wprowadzić 50% dodatku za przepracowane 2 godziny, ponad obowiązujący limit.
    6) Wprowadzić 100% dodatku dla pracownika pracującego ponad 10 godzin + posiłek na rzecz pracodawcy.
    7) Wprowadzić dodatki za pracę szkodliwą, wykształcenie, funkcyjny.
    8) Ustalić poziom emerytury w dwóch wersjach tj 2500 zł i 2900.

    Problem wcześniejszych emerytur zniknie sam, bo społeczeństwo na nią nie będzie chciało odchodzić tracąc

    Odpowiedz
  • Dominik(2008-12-17 22:03) Zgłoś naruszenie 00

    Słuchajcie!!!
    Jestem pewien, że rząd przedłuży o rok jeszcze stare przepisy i bedzie musiał opracować nową sprawiedliwą dla wszystkich ustawę emerytalną.
    Nie ma innego wyjścia.!!! Chyba, że awaryjne tj.dymisja.
    Tusk i jego ekipa są wściekli, bo wiedzą, że Prezydent ma rację i dla zamydlenia oczu opowiadaą brednie o jakimś planie B / ukazie/ .Kolejna paranoja.
    Prezydent dobrze zna prawo i jest dobrym strategiem.

    Odpowiedz
  • załamana(2008-12-17 21:02) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Minister jakie negocjacje w sprawie emerytur? kto negocjował PSL; PO: Lewiatan; Co mówił Premier, "Muszę przepchnąć tą ustawę" na siłę po trupach a spotkanie z Związkami traktował jak Zło konieczne, Mowił " Musimy go zaliczyć ale decyzje już są podjęte. Dla Pani Minister Premiera i cełej tej górnej świty człowiek jest "TYLKO ZASOBEM LUDZKIM" Takiego Rządu nie pamiętam przypomina mi Dyktaturę. Jedni mają robić , robić i jeszcze raz robić do śmierci a drudzy będą ich kosztem żyć. Rząd powinien stworzyć warunki pracy i godnego życia a nie maltretować ludzi pracy. FORTUNA KOŁEM SIĘ TOCZY. WSTYD

    Odpowiedz
  • emerytka z R(2008-12-17 20:11) Zgłoś naruszenie 00

    Jak może minister takie bzdury wygadywać...
    Myśmy ciężką pracą zapracowali na te głodowe emerytury i nam teraz PO nie robi łaski. Opowiadanie, że młodzi są zmuszeni pracować na każdego emeryta jest skandalem i wołającym o pomstę do nieba...
    Wielokrotnie powtarzana jest ta bzdura przez członków PO.
    Buta i arogancja rządu tej parti nie zna granic.
    Panie premierze Tusk wstydź się Pan!!!
    Zawsze popierałam PO ale teraz widzę, że bardzo, bardzo się myliłam.
    PO okazało teraz swoje oblicze, partia ludzi bogatych, biedni ich nie obchodzą ale biedni też na nich głosowali i oczekują trochę przyzwoitości.
    Okazało się wielkie chamstwo tej partii i ich przedstawicieli.
    PiS był zły ale PO też nie jest lepsze. Zyska na tym SLD.

    Odpowiedz
  • rocznik 1950(2008-12-17 16:49) Zgłoś naruszenie 00

    1.proszę podać procentowo ile ludzi umiera przed otrzymaniem emerytury i w okresie do 5ciu lat po otrzymaniu emeryutury!!! i gdzie są te ich składki za lata pracy!!!
    2.przepracowałem 38 lata , do wieku emerytalnego/65 lat/ brakuje mi 7 lat i
    jak wyrzucą mnie z pracy to za co będę żył??? pani minister reformuj pani te ustawy emerytalne, a nie opowiadaj bzdur powielając rząd, jesteś ministrem pracy,a nie ministrem rządzących,po co nam klakier!!!

    Odpowiedz
  • Andrzej(2008-12-17 16:01) Zgłoś naruszenie 00

    IDEALNA Z PUNKTU WIDZENIA WZROSTU STANDARDU ZYCIA LUDZI REFORMA EMERYTALNA TO:

    1. Emerytury pomostowe powinny byc ograniczone do minimum (prozycja PO dla 270 tys jest bardzo chojna; kryterium medyczne moze przeciez dotyczyc niemal kazdego zawodu w podobnym stopniu; jesli ktos chce przejsc na emeryture -prosze bardzo -ale z wlasnych skladek)

    2. Sluzby mundurowe powinny zdecydowanie pozniej niz obecnie -podobnie jak wyzej nie widze uzasadnienia aby mundurowi pracowali krocej niz inni, a podatnicy finansowali emeryture.

    3. Zrownanie wieku emerytalnego kobiet i mezczyzn - obecna rozbieznosc jest bezcelowa oraz szkodliwa dla kobiet (mniej skladek, dluzej na emeryturze)

    4. Wymagany do przejscia na emeryture okres zawodowy powinien byc wydluzany np. o jeden rok co dzisiec lat (dlugosc i jakosc zycia sie wydluza, co powinno znalezc odzwierciedlenie w proporcji pomiedzy okresem aktywnosci zawodowej a srednim okresem na emeryturze).

    5. Zweryfikowac i zaostrzyc kryteria przyznawania rent

    Odpowiedz
  • jodyna 2000(2008-12-17 15:44) Zgłoś naruszenie 00

    I tak napuszczamy jednych na drugich.Niech Polacy się gryzą.

    Odpowiedz
  • prawie emeryt(2008-12-17 15:26) Zgłoś naruszenie 00

    69: Polak emeryt
    Masz rację to całkiem realny scenariusz,

    Odpowiedz
  • lewicowiec(2008-12-17 15:15) Zgłoś naruszenie 00

    Rachunek za takie nieuzasadnione wydatki budżetowe nalezy wystawić Kaczyńskim!!!

    Odpowiedz