PROBLEM CZYTELNIKA - Najpierw miałam umowę o pracę na trzymiesięczny okres próbny. Następnie podpisaliśmy umowę na czas określony obejmujący cztery miesiące. Dopiero trzecia umowa, zawarta 1 listopada 2008 r., ma charakter bezterminowy. Kilka dni temu okazało się, że jestem w ciąży. W kadrach powiedziano mi, że nie będę mogła pójść na urlop wychowawczy, bo za krótko pracuję. Czy jest to zgodne z przepisami?

Wyjaśnia ekspert EWA BEDNAREK, radca prawny z Pactum Kancelarii Prawnej E. Bednarek

Pracownik zatrudniony co najmniej sześć miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do trzech lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie czwartego roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu wlicza się poprzednie zatrudnienia. W przypadku opisanym przez czytelniczkę miało miejsce podpisanie trzech umów z tym samym pracodawcą. Były to umowy o pracę, chociaż każda z nich miała inny charakter. Pierwsza była umową na okres próbny, druga umową na czas określony, a trzecia na czas nieokreślony. W sumie na ich podstawie czytelniczka była zatrudniona dłużej niż sześć miesięcy. Można więc stwierdzić, że warunek dotyczący sześciomiesięcznego zatrudnienia w jej przypadku został spełniony.
NASZA REKOMENDACJA
Przy ustalaniu sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wymaganego do nabycia prawa do urlopu wychowawczego bierze się pod uwagę nie tylko umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, ale także umowy na okres próbny i czas określony.
Podstawa prawna
• Art. 186 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).