Pracodawca nie zawsze musi płacić odszkodowania za lojalkę

autor: Lg02.08.2012, 08:30; Aktualizacja: 02.08.2012, 08:31

W umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy pracodawca zobowiązuje się do wypłaty pewnej sumy, która ma zrekompensować pracownikowi ograniczenie swobody zatrudnienia. Jak można uwolnić się od tego obowiązku?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (2)

  • taki tam(2013-10-10 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Zastrzeżenie dla pracodawcy prawa odstąpienia w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, bez określenia terminu wykonania tego prawa, jest nieważne (art. 395 § 1 k.c. w związku z art. 58 § 1 k.c. i w
    związku z art. 300 k.p.).
    Wyrok SN z 08.02.2007 r. (II PK 159/06, OSNAPiUS 2008/7-8/91)

    Odpowiedz
  • Baltazar(2012-08-02 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    Panie mecenasie proszę wczytać się w ten wyrok (III PK 26/11):
    "Oznaczenie terminu odstąpienia od umowy zależy od swobodnej decyzji jej stron podjętej z uwzględnieniem ich interesów. Art. 395 § 1 k.c. nie daje podstaw do wymagania, aby termin odstąpienia od umowy był określony wyraźnie. Oświadczenia woli stron dotyczące tego terminu podlegają wykładni na ogólnych zasadach przewidzianych w art. 65 k.c. W niniejszej sprawie termin ten został oznaczony przez określenie terminu końcowego obowiązywania umowy i stwierdzenie, że odstąpienie od niej może nastąpić wcześniej."

    W umowie nie musi być oznaczony termin odstąpienia. Wystarczy przewidzieć samo uprawnienie i Są Najwyższy przyjmie sobie, że ten termin zastrzeżony to wynika z czasu trwania umowy. Nawet geniusz by na to nie wpadł. Nasz SN, tak :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane