Od 20 września 2008 r. przedsiębiorcy mogą składać wnioski do oddziałów ZUS o urzędową interpretację przepisów ubezpieczeniowych. Do 1 stycznia 2011 r. mieli do wyboru jeden z 42 oddziałów ZUS. Od tej daty do wydania pisemnej interpretacji przez ZUS są właściwe tylko dwa oddziały: w Gdańsku i Lublinie. Nawet jednak jeśli przedsiębiorca złoży wniosek w innym oddziale ZUS niż w Gdańsku albo w Lublinie, zostanie on przez ZUS przekazany właśnie do jednego z nich.

Obecnie Oddział ZUS w Gdańsku wydaje interpretacje w sprawach wnioskodawców z zakresu terytorialnego oddziałów w: Białymstoku, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Łodzi I, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, Płocku, Poznaniu I, Poznaniu II, Siedlcach, Słupsku, Szczecinie, Toruniu, Warszawie I, Warszawie II, Warszawie III, Zielonej Górze. Z kolei Oddział ZUS w Lublinie wydaje interpretacje w sprawach wnioskodawców z zakresu terytorialnego oddziałów w: Bielsku-Białej, Biłgoraju, Chorzowie, Chrzanowie, Częstochowie, Jaśle, Kielcach, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łodzi II, Nowym Sączu, Opolu, Radomiu, Rybniku, Rzeszowie, Sosnowcu, Tarnowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wałbrzychu, Wrocławiu, Zabrzu.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Kto może złożyć wniosek

Wyjaśnienia przepisów

Interpretacji UE

Niezbędnych danych

Terminów na uzupełnienie wniosku

Czy przedsiębiorca uiści opłatę od każdego wniosku, jaki złoży w ZUS

Czy zainteresowany ma określony czas na wniesienie odwołania od decyzji ZUS

Czy ZUS jest związany wykładnią prawa dokonaną przez siebie

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak firma może ubiegać się w ZUS o urzędową interpretację przepisów.