Czy można iść na wypoczynkowy po dodatkowym urlopie

Pracownica adoptowała dziecko. Niestety nowy członek rodziny trudno się aklimatyzuje. Pracownica postanowiła wykorzystać urlop wypoczynkowy, ale ma sygnały z firmy, że pracodawca jest temu rozwiązaniu niechętny. Czy po dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego pracodawca może nie udzielić urlopu wypoczynkowego rodzicowi?

Czy spóźniony wniosek pozbawi wolnego

Pracownica złożyła wniosek o dodatkowy urlop macierzyński krótko przed końcem części podstawowej. Okazało się, że pracodawca odmówił, bo uznał, że przekroczyła termin na składanie wniosków w tej sprawie. Czy pracodawca miał prawo odmówić?

Czy rodzic adopcyjny jest chroniony

Czy w trakcie wykorzystywania dodatkowego urlopu na warunkach urlopu wychowawczego rodzic adoptujący dziecko może być zwolniony z pracy, czy ma ochronę przed wypowiedzeniem?

Czy można się dzielić dodatkowym macierzyńskim

Żona przebywa obecnie na podstawowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, bo przyjęliśmy do swojej rodziny bliźniaki. Zastanawiamy się nad skorzystaniem z fakultatywnej dodatkowej części urlopu przysługującego rodzicom. Czy jest możliwość, by podzielić się z żoną tym urlopem?

Czy można dorabiać na dodatkowym wolnym

Pracownik nie chce całkowicie tracić kontaktu z firmą, bo prowadzi ważny prestiżowy projekt, którego nie może przerwać, ale chce zająć się dzieckiem, by odciążyć żonę. Czy ojciec dziecka adoptowanego, który skorzysta z dodatkowego urlopu na zasadach urlopu macierzyńskiego, może pracować na część etatu u swojego pracodawcy?

Czy wymiar urlopu zależy od liczby przyjętych dzieci

Od jakiegoś czasu zakres uprawnień urlopowych dla rodziców jest uzależniony od liczby nowych dzieci w rodzinie. Czy wymiar dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego jest również zróżnicowany w zależności od liczby dzieci przyjętych na wychowanie?

Czy są gwarancje powrotu do pracy po urlopie

Pracodawca przejął inną firmę, w związku z tym zrobił reorganizację. Jak wygląda powrót po dodatkowym urlopie macierzyńskim – czy rodzic ma zagwarantowane miejsce w firmie, w której pracował przed przyjęciem dziecka? Czy są przepisy to regulujące?

To jest tylko część artykułu w pełnej wersji poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak rodzic adopcyjny może korzystać z dodatkowego wolnego.