Czy mąż może pomóc żonie na macierzyńskim

Moja żona niedawno urodziła synka. Jest na urlopie macierzyńskim, ale jest bardzo zmęczona i chciałbym zastąpić ją w opiece nad dzieckiem. Czy mogę wziąć urlop ojcowski w czasie, gdy żona korzysta z podstawowego urlopu macierzyńskiego?

Czy każdy może korzystać z urlopu cztery razy

Już trzy razy korzystałem z urlopu wychowawczego na córkę. W zeszłym roku również moja żona była przez kilka miesięcy na tym urlopie. Teraz postanowiłem wziąć kolejną część urlopu, ale pracodawca mi odmówił. Moim zdaniem nie miał racji. Przecież urlop wychowawczy można brać w czterech częściach, a ja występowałem o niego dopiero trzy razy.

Czy urlop wychowawczy ojca przerwie urlop matki

Jestem już ponad 2,5 roku na urlopie wychowawczym. Teraz mąż chce wystąpić o 3 miesiące takiego urlopu, abyśmy mogli razem pobyć z dzieckiem. Czy w tym czasie, gdy on będzie na urlopie, ja muszę wrócić do pracy?

Czy każda kobieta może skrócić swój urlop

Chciałabym zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego. Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą i zgodził się zająć dzieckiem. Czy mogę wcześniej wrócić do pracy?

Czy rodzice mogą zmieniać się na macierzyńskim

Ze względu na sytuację w firmie zdecydowałam się skrócić swój urlop i wrócić do pracy. Po 14 tygodniach na urlopie macierzyńskim zastąpił mnie mąż. To on opiekuje się naszymi bliźniętami. Teraz sytuacja się zmieniła. U mnie się uspokoiło, ale pracodawca męża niechętnie patrzy na to, że korzysta on ze swoich uprawnień rodzicielskich. Czy mogę ponownie iść na urlop macierzyński?

Czy w opiece nad dzieckiem matkę zastąpić musi mąż

Niedawno urodziłam trojaczki. Wiem, że gdybym wzięła cały przysługujący mi z tego tytułu urlop, czyli 33 tygodnie, nie mam potem czego szukać w swojej firmie. Jestem przekonana, że w takiej sytuacji przy najbliższej okazji, gdy tylko byłoby to możliwe, zostałabym zwolniona. Chciałabym, aby choć część urlopu wziął za mnie ojciec dzieci. Niestety nie jest on moim mężem. Czy uniemożliwia mu to zastąpienie mnie na urlopie?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy ojciec może zastąpić matkę w opiece nad dzieckiem.