Osoby, które chcą pełnić funkcje rodziców zastępczych muszą ukończyć specjalne szkolenie. Po podpisaniu umowy ze starostą otrzymają świadczenia na podopiecznych oraz prawo do urlopu.
Od 1 stycznia osoby, które są zainteresowane utworzeniem rodziny zastępczej, czekają zmiany związane z uzyskaniem i sprawowaniem takiej funkcji. Wprowadza je ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Najważniejsze z nich dotyczą m.in. rodzajów rodzin, które mogą stworzyć kandydaci, świadczeń, jakie im będą przysługiwać, oraz pomocy jaką będą mogli otrzymać od samorządu. Celem nowych regulacji jest zachęcenie nowych kandydatów do pełnienia tej funkcji i zmniejszenie liczby dzieci, które przebywają w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Wymagania formalne

Tak jak do tej pory nadal za sprawy związane z pieczą zastępczą będą odpowiadać powiaty, przy czym poszukiwaniem zainteresowanych osób i ich szkoleniem będą zajmować się wyznaczeni przez starostów tzw. organizatorzy pieczy zastępczej. Przepisy dopuszczają, że zadania te może wykonywać wyodrębniony zespół w ramach struktury powiatowego centrum pomocy rodzinie (PCPR) lub podmiot, któremu zostanie zlecony ten obowiązek. Osoby zainteresowane przyjęciem dzieci w ramach opieki zastępczej będą więc musiały sprawdzić, kto w ich powiecie jest takim organizatorem.
Rodzicami zastępczymi mogą zostać zarówno małżonkowie, jak i osoby niepozostające w związku małżeńskim, pod warunkiem że spełniają następujące wymagania:
● nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej nad swoimi dziećmi oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona,
● wypełniają obowiązek alimentacyjny,
● dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej,
● nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych,
● legitymują się zaświadczeniem lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o braku przeciwskazań zdrowotnych do bycia rodzicem zastępczym,
● przebywają na terenie Polski,
● zapewniają odpowiednie warunki bytowe i mieszkalne dzieciom.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kto i na jakich zasadach może zostać rodziną zastępczą.
W pełnej wersji artykułu:
- Rodziny zawodowe
- Świadczenia i pensje
- Nie każdy krewny może utworzyć spokrewnioną rodzinę zastępczą
- Zawodowy rodzic zastępczy skorzysta z przysługującego mu prawa do urlopu
- Starosta może dofinansować koszty wyjazdu na wakacje dzieci z rodziny zastępczej