Trzecia kolejna umowa o pracę zawarta na czas określony przekształca się z mocy prawa w umowę na czas nieokreślony. Tak wynika z art. 251 kodeksu pracy. Okres dzielący zawarcie kolejnych takich terminowych umów nie może przekraczać jednego miesiąca. Za powstanie kolejnej umowy na czas określony, zgodnie z par. 2 wymienionego artykułu, uważa się także podpisanie aneksu do dotychczas obowiązującej umowy.
Stosowanie omawianego przepisu jest wyłączone w przypadku umów o pracę czasowych zawartych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a także wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Czy firma może rozwiązać umowę przed upływem 24 miesięcy
- Czy można żądać uznania umowy za zawartą na czas nieokreślony
Czytaj więcej w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy umowa na czas określony przekształca się w umowę stałą
jaaa(2011-08-20 01:50) Zgłoś naruszenie 00
A co jesli moja trzecia umowa na czas okreslony zostala zawarta do 22 sierpnia a teraz mnie pracodawca oszukal i dal mi na umowę zlecenie? Tak można?
Odpowiedzigła(2011-08-23 07:44) Zgłoś naruszenie 00
W Polsce wszystko możne pracodawca. Pracownik ma z...ć i być dyspozycyjny i zadowolony. A pracodawca jak będzie chciał to mu zapłaci. I będzie na prawie i nic mu nie zrobią. No może 500zł. mandatu od PIP-u.
Odpowiedzaaaa(2011-08-23 13:28) Zgłoś naruszenie 00
3 miesiace temu dostalam trzecia umowe,i to niestety na czas okreslony. prawo swoje a zycie swoje. A wyplate dostaje w 10 ratach, w dodatku sie dowiedzialam ze niedlugo i tak bede zwolniona bo kryzys. To chyba tylko ci na gorze maja dobrze. Skonczylam studia, do tego drugi zawód. I co? prawie jestem bezrobotna. Juz w nic nie wierze, a na pewo nie w sprawiedliwosc
Odpowiedz