Część urlopu wypoczynkowego musi trwać co najmniej 14 dni z rzędu

Pracodawca ustalił w porozumieniu z pracownikiem, że ten skorzysta z urlopu wypoczynkowego w okresie od 26 kwietnia do 2 maja (wykorzysta 5 dni urlopu), od 16 do 26 sierpnia (wykorzysta 9 dni urlopu) oraz od 3 do 10 października (wykorzysta 6 dni urlopu). Pracownik zażądał jednak zmiany takich ustaleń, uzasadniając to tym, że żadna część wypoczynku nie wymaga wykorzystania przez niego co najmniej 14 dni urlopu. Czy pracodawca musi się zgodzić na takie wydłużenie?

Pracownik nie może samowolnie udać się na urlop

Jeden z pracowników złożył wniosek o udzielenie dwutygodniowego urlopu i we wskazanym w nim terminie rozpoczęcia wypoczynku nie stawił się w pracy. Czy pracodawca może z tego powodu zwolnić podwładnego?

Pracodawca może sugerować termin wykorzystania urlopu

W firmie nie obowiązuje plan urlopów. Zastępca kierownika działu produkcji złożył wniosek o udzielenie mu trzytygodniowego urlopu w czerwcu. W tym miesiącu firma musi jednak zrealizować ważne duże zamówienie dla strategicznego klienta. Dodatkowo pracodawca zgodził się już na udzielenie w tym okresie wypoczynku kierownikowi działu. Zaproponował więc pracownikowi, aby ten wykorzystał urlop w lipcu lub sierpniu. Czy ma do tego prawo?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak ustalić termin urlopu wypoczynkowego
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania