Co zrobić, aby mieć i emeryturę, i etat

autor: Marek Opolski21.01.2011, 03:00; Aktualizacja: 22.01.2011, 11:44

Osoby, które chcą pracować na etacie  i pobierać pełną emeryturę, mają obowiązek rozwiązać stosunek pracy nawiązany przed nabyciem uprawnień emerytalnych. Jeśli im się to uda, a nie ukończyły wieku emerytalnego, muszą później uważać, aby ich przychód nie przekroczył określonych progów zarobkowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (71)

  • jola(2015-08-17 10:29) Zgłoś naruszenie 30

    Do: Oburzony: Kolego, moja Mama ma 61 lat i baaardzo ciężko pracuje jako sprzątaczka w przychodni (mega zasuw!!!), więc nie pisz, że gdyby musieli ciężko pracować - poprzechodziliby na emerytur. Moja Mama musi pracować - bo z emerytury nie wyżyje. Osobną sprawą jest jej skrajne już wyczerpanie...

    Odpowiedz
  • oszukany emeryt(2011-05-04 22:44) Zgłoś naruszenie 20

    Pan Prezydent kłamie, nie pamięta co obiecywał pracującym emerytom, pan Premier jest tylko łaskawy dla mundurowców, gdyż stwierdził autorytatywnie, że prawo dla nich nie może działać wstecz. Dla innych emerytów prawo może działać wstecz. A pani Fedak niech się wstydzi takich decyzji. Nie mówmy więc o praworządnej Polsce. Hańba!

    Odpowiedz
  • A...Schetyna niech wyciągnie z szuflady........(2011-07-26 16:47) Zgłoś naruszenie 10

    projekt obywatelski OPZZ=emerytury po 40 l pracy...rodacy!!!

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-07-26 19:08) Zgłoś naruszenie 10

    Jeżeli Osoba Pracuje Na 2 Etatach Na Umowe O Prace I Pobiera Emeryturę To Musi Zwalniac Sie Z Obu Etatów ?Moze Da Zwolnic Z Jednego Etatu Zanieśc Świadectwo Pracy Do ZUS I Dalej Pobierac Emeryture I Zachowac Ten Jeden Etat Bez Rozwiązywania Stosunku Pracy ? Orientuj Sie Ktoś Czy Takie Coś Jest Możliwe

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-02-08 22:45) Zgłoś naruszenie 10

    ciągle piszecie,że obowiązek rozwiązania umowy o pracę obowiązuje od stycznia 2011 r.natomiast przechodziłam na emeryturę w 2008 roku i też musiałam z zakładem pracy rozwiązać umowę o pracę.nie wiem o co biega.

    Odpowiedz
  • 64latek(2012-11-15 13:04) Zgłoś naruszenie 10

    Ciekawe jaka jest interpretacja po zakwestionowaniu Ustawy Emerytalnej przez TK. Czy osoby które uzyskały prawo do świadczenia w datach 1.08.2009 - 31.12.2010 i osiągną powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) w najbliższych latach, będą mogły pobierać pełną emerytury bez konieczności zwolnienia się z pracy.
    (Osoby te naj ą zawieszoną emeryturę z racji ograniczenia w kwestii progów zarobkowych). Ktoś wie?

    Odpowiedz
  • ela(2011-06-27 18:10) Zgłoś naruszenie 10

    63 emerytka
    Emeryci pracują dla poprawy bytu . Muszą połacić mieszkanie kupić potrzebne
    artykuły spżywcze, wykupić recepty,co można zwojować za 700 zł.
    Większość emerytów to osoby zchorowane .Dobrze się słabym zabiera.
    Urzędnicy prędzej czy póżniej podzielą nasz los .Powodzenia .
    Emeryt powinien mieć prawo do pracy bez okradania jego wypracowanej emerytury

    Odpowiedz
  • oborzona emerytka(2011-01-22 22:09) Zgłoś naruszenie 00

    zadowolona emerytka to urodzona egoistka która dba tylko o własny tyłek musiała sie nieźle rozpychać łokciami,oj niejedna koleżanka przez nią zapłakała
    jak pracowałam także spotykałam takie osoby które wychowała nie mama ale "macoszyca"

    Odpowiedz
  • inka(2011-08-02 01:23) Zgłoś naruszenie 00

    Tere fere. Młodzi także chcą pracować. Wśród pracujących emerytów pełno obiboków tak samo jak i wśród młodych. Emerytom nikt nic nie zabiera, mają to co sobie wypracowali a młodzi co? G... bo właśnie emeryci blokują etaty. I to jest sprawiedliwość!

    Odpowiedz
  • Anka(2011-08-02 00:46) Zgłoś naruszenie 00

    Do oszukanej i innych. To niesprawiedliwe aby pobierać emeryturę i pracować bez rozwiązywania stosunku pracy. Chamstwem i złodziejstwem jest ten przepis. Kto urodził się 31 grudnia 1953 r. o 23.59 ma emeryturę bez rozwiązywania stosunku pracy a ten kto urodził się 1 stycznia 1954 r o godzinie 00.01 już jej nie ma. Czy to nie debilizm? I gdzie tu sprawiedliwość!

    Odpowiedz
  • zainteresowana(2011-07-28 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    Do 23: nmd-
    -i nie masz racji; jednak nie wiesz co mówisz, jeśli ktoś się uczył, mieszkał w internacie a pracował w rolnictwie tylko w wakacje,to może mieć doliczone tylko dwa miesiące wakacji kiedy faktycznie pracował, a jeśli mieszkałby z rodzicami i pomagał po południu to jego celem była nauka a nie praca - taką odpowiedź udzielił ZUS na mój wniosek (identyczny przypadek) - a może to zależy od ZUS-u ?

    Odpowiedz
  • hanys(2011-07-27 11:07) Zgłoś naruszenie 00

    z obu etatów musi sie zwolnic

    Odpowiedz
  • A...Schetyna niech wyciągnie z szuflady........(2011-07-26 16:47) Zgłoś naruszenie 00

    projekt obywatelski OPZZ=emerytury po 40 l pracy...rodacy!!!

    Odpowiedz
  • Emerytka(2011-02-26 13:52) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę Państwa,
    Informacja dla wszystkich skrzywdzonych przez ustawodawcę.

    Proszę przeczytać obszerny artykuł Pani Prof. dr hab. Inetty Jędrasiak-Jankowskiej, Katedra Prawa Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego pt.: "Emerytury: kto daje i odbiera", Rzeczpospolita z dnia 25.02.2011 r.
    "To ludowe powiedzenie straszy piekłem kogoś, kto coś komuś dał, a potem odebrał"...

    Odpowiedz
  • przyszła emerytka(2011-03-29 17:41) Zgłoś naruszenie 00

    praca dla ubogiego emeryta jak najbardziej jestem za, ale co z tymi którzy korzystają ze wcześniejszej emerytury, a takich uprzywilejowanych nie brakuje. Najpierw skorzystali z przywilejów, a teraz jeszcze zajmują miejsce młodym bezrobotnym? Uważam, że oni już wybrali, a przeciez mogli dalej pracować.
    Nie oczekujmy , że młodzi bedą sie solidaryzować ze starszym pokoleniem, a kto ze starszych młodego zrozumie. O bezrobotnym najlepiej powiedzieć " robic mu się nie chce". Masz przepracowane 40 lat ciesz się , że taką szanse dostałeś. Dzis 20 lat legalnej pracy to już szczyt marzeń. Nic dziwnego ,że chcą wiek przejścia na emeryturę przesunąć.

    Niestety, ale przyszli emeryci to dopiero cięzko bedą mieć. A jeżeli obecne emerytury są płacone ze składek pracujących to niech dalej emeryci zajmują miejsca młodym , a jeszcze troche i może kasa bedzie pusta.

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-08-02 15:28) Zgłoś naruszenie 00

    Zainicjowana przez prezydenta nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych umożliwia ponowne przeliczenie emerytury osobom, które zdecydują się na zawieszenie emerytury z dniem 1 października mówi Wóycicka. Dotyczy to również osób, które przeszły na emeryturę w okresie od 8 stycznia 2009 r. do końca ubiegłego roku jednocześnie kontynuując pracę u tego samego pracodawcy bez rozwiązania stosunku pracy. Te osoby, o których mowa wyżej, jeśli zdecydują się na odejście na emeryturę pełną bez możliwości łączenia jej z pracą będą miały przeliczone ponownie emerytury, które co prawda będą dużo wyższe niż na dotychczasowych zasadach. Wynika to m.in. z wysokiego wpływu składek na Fundusz Rezerwy Demograficznej zaznacza Wóycicka. Przeliczona emerytura zostanie tylko raz, później nie będzie możliwości jej ponownego przeliczenia. Zaś osoby, które będą w dalszym ciągu kontynuować zatrudnienie mogą mieć problemy z przeliczeniem emerytury zawieszonej i odwlekanej na okres kolejnych m.in. 18 miesięcy (skutkiem mogą być niższe wpływy na FRD i zablokowanie wypłat świadczeń). Nie jest też prawdą, że waloryzacja w 2012 r. osiągnie stan 4%, chyba, że więcej osób odejdzie na emeryturę już 1 października i nie będzie kontynuowało zatrudnienia. Wówczas wyższe wpływy z FRD zaowocują lepszą waloryzacją rok rocznie, a osoby pozostające po 1 października 2011 r. na emeryturze zyskają na tej waloryzacji.

    Odpowiedz
  • anka(2011-02-18 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    do obecnych i przyszłych emerytów! nikt nam nie robi łaski,płacąc nam emerytury, na które przez 40 lat i więcej oszczędzaliśmy z naszych własnych pieniędzy, a w naszym kraju tak jak kiedyś tak i teraz państwo okrada ludzi najpierw "godząc się" na najniżśze w UE pensje a póź niej na tak niiskie emerytury, że emeryt aby godnie żyć musi szukać dodatkowej pracy żeby wykupić sobie leki w aptece, bo nie okłamujcie się przyszli emeryci z wami będzie tak samo.

    Odpowiedz
  • Tajger(2011-01-28 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    A jak się czują emeryci,którzy odchodzili w grudniu 2008 ?Nikt ich nie poinformował,że od 2009r będą obowiązywały inne przepisy.Po rozwiązaniu umowy pracodawca nie chciał słuchać o dalszym zatrudnieniu.Emerycie jeżeli chcesz pracować nikt na siłę na emeryturę cię nie wyśle !

    Odpowiedz
  • LOLA(2011-01-26 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    lola jakim prawem chorzy recisci pracuja na etatach zajmuja miejsca pracyzdrowym ludziom i ze udajac chorych biora swiadczenia z ZUSU TO JEST DOPIERO KORUPCJA LEKARZY ORZEKAJACYCH RENTY DLA LENI NIROBOW GDZIE JEST TEN ZEKOMY RZAD DAJCIE LUDZIOM PRACE DALEJ TAK NIE MOZEMY ZYC ZAWIEDZENI WYBORCY.

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-08-02 15:44) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli zaś osoby, które dotychczas pracowały na więcej niż jednym etacie oraz zwolniły się choć raz przed 1 stycznia 2011 r. na emeryturę i podjęły zatrudnienie w dalszym ciągu u tego samego lub innego pracodawcy będą miały przeliczone emerytury tylko z wybranego przez siebie etatu, tzn. na którym więcej zostało ulokowanych składek, jakie odprowadzał pracodawca z macierzystego zakładu pracy, o ile podejmą decyzję odejścia z dniem 1 października 2011 r. Obecnie nie ma możliwości, aby emerytura była liczona z kilku etatów. Nie zakłada tego projekt Parlamentu Europejskiego. Projekt nie zakłada również pracy na jednym z etatów i pobieranie świadczenia emerytalnego jednocześnie od 1 stycznia 2011 r. Osoby, które nadal pobierają świadczenie, zrezygnowały z jednego z etatów i pracują w dalszym ciągu na drugim mogą mieć dużo niższą emeryturę po 1 października 2011, pod warunkiem kontynuacji dalszego zatrudnienia. Jeśli zaś przejdą na pełne świadczenie emerytalne emeryturę będą miały przeliczoną tylko raz w oparciu o bardzo wysoki wskaźnik waloryzacji FRD (z obu etatów,luka w Ustawie). W późniejszym okresie nie będzie możliwości ponownego przeliczenia, gdyż skutkuje to niższymi wpływami na FRD, a nawet zablokowaniem wypłat świadczeń.

    Odpowiedz